Makine Haber

Otomatikleştirilmiş makine öğrenimi, güçlü makine modelleri oluşturmaya imkân tanıyor

Akıllı endüstriyel bağlantı sektöründe öncü çalışmalara imza atan Weidmüller, Industrial AutoML çözümü ile güçlü makine modelleri sunuyor. Üretim tesislerinde verimliliği artıran ve maliyetleri azaltmaya odaklanan şirket, Industrial AutoML ile yapay zeka ve makine öğrenimi gücünü ortaya çıkarıyor.

  • 06 Ağustos 2020
Otomatikleştirilmiş makine öğrenimi, güçlü makine modelleri oluşturmaya imkân tanıyor

Weidmüller

Endüstri 4.0 ve dijitalleşme ile birlikte yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri endüstriyel tesislerin olmazsa olmazları arasında yerini aldı. Makine öğrenimi algoritmalarıyla, verilerin toplanması ve düzeltilmesi, daha fazla verimlilik ve üretkenlik sağlıyor. Makine ve tesislerin yanı sıra, üretim süreçleri de sürekli olarak veri üretiyor. Bu verilerden katma değer üretmeyi başaran şirketler ise, geleceğin başarılı şirketleri arasında yer alacaklar. Veri analizi ile kestirimci bakım gibi planlamaların yapılması ve veri odaklı adımların atılması maliyetleri büyük ölçüde düşürürken; iş planlarındaki kalite de artıyor. Industrial AutoML (otomatikleştirilmiş makine öğrenimi) çözümü ile güçlü makine modelleri oluşturmaya imkân tanıyan Weidmüller, üretim tesislerinde verimliliği yükseltmeye ve maliyetleri azaltmaya odaklanıyor.

Üretim ve bakım verimliliğinde artış sağlıyor
Weidmüller, Industrial AutoML aracıyla üretim ve bakım verimliliğinde artış sağlıyor. Her otomasyon uzmanının ve servis teknisyeninin makine öğrenimi modelleri üretebilmesi ve kullanabilmesi üzerine kurulu bir vizyona sahip olan Weidmüller, yapay zeka ve makine öğrenimi gücünün ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Genellikle veri bilimcilerinin özel bilgi birikimini gerektiren bu model, Weidmüller’in otomatik sistemleri için farklı alanlardan kişilerin de bu konuda yetkinliğini sağlıyor. Weidmüller’in otomatik makine öğrenimi aracı, çalışanların modellerini kendi başına oluşturmasına ve kullanmasına imkân tanıyor. Bu araç sayesinde, kullanıcılar kendi verilerine ve uygulama bilgilerine dayanarak makinelerin hatalı davranışlarının farkına varabiliyorlar. Platformdan bağımsız yazılım, bunu otomatik model oluşturma ve kolay/sezgisel bir kullanıcı arayüzü ile yapıyor. Bu modellerin bulut sistemlerine taşınmasına ise kişi kendi karar verebiliyor.

Esnek ve uçtan uca çözüm sağlıyor
Artan model kalitesi, uçtan uca çözüm, maksimum esneklik ve bağımsızlık, Weidmüller’in otomatikleştirilmiş makine öğrenimi avantajları arasında yer alıyor. Optimize edilmiş makine öğrenimi, modelleri oluşturmak için kişinin kendi alanındaki bilgilerinden yararlanma fırsatı tanırken; aynı zamanda veri bilimcisine ihtiyaç duymadan veya herhangi bir ek eğitim almadan, makine öğrenimi çözümlerini oluşturma ve uygulama konusunda çalışanları güçlendiriyor. Ayrıca; model oluşturma, bulut veya şirket içi dağıtımdan model optimizasyonuna kadar esnek ve uçtan uca çözüm sağlıyor.


Weidmüller otomatikleştirilmiş makine öğreniminin ürün modülleri ve özellikleri arasında; anomali tespiti oluşturma, sınıflandırma ve tahmin modelleri, veri zenginleştirme, makine öğrenimi modellerinin geçerliliği, şirket içinde ve bulutta ölçeklendirilebilir dağıtım, model parametrelendirme ve operasyon konfigürasyonu, sensör verilerinin ve model sonuçlarının görselleştirilmesi yer alıyor.

Modelleri kolayca optimize etmeye ve zenginleştirmeye yardımcı oluyor
Araç, ek veri kümelerini kullanarak konuşlandırılan modelleri kolayca optimize etmeye ve zenginleştirmeye yardımcı oluyor. Böylece, model performansın sürekli artışı sağlanıyor. Weidmüller Industrial AutoML çözümü, basınçlı hava sistemleri üreticisi Boge Kompressoren başta olmak üzere sektördeki birçok önemli şirket tarafından kullanılıyor. Model verilerini müşteri sahalarındaki IoT cihazlarından besleyerek, Boge kompresör kullanımını uzaktan izleyebilir hale dönüştüren otomatikleştirilmiş makine öğrenimi, konfigürasyon ve performansı optimize edebiliyor. Hataları ve operasyonel anormallikleri oluşmadan önce tespit edebilmeye fırsat tanıyor.

Weidmüller, üreticilerin bilgiyi inovasyona dönüştürmesine yardımcı oluyor
Weidmüller, Industrial AutoML ve Microsoft Azure ile üreticilerin bilgiyi inovasyona dönüştürmesine yardımcı oluyor. Akıllı endüstriyel bağlantı sektöründe öncü çalışmalara imza atan Weidmüller, her üretim uzmanının veri bilimciye ihtiyaç duymadan güçlü makine modelleri oluşturabilmesi vizyonuyla hareket ediyor. Bu amaçla Weidmüller, Industrial AutoML çözümünde Microsoft ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık sayesinde, Weidmüller müşterileri artık saatler içinde makine öğrenimi modelleri oluşturabiliyorlar. Üretkenliklerini artırmak, maliyetleri azaltmak ve yeni dijital iş modelleri oluşturmak için yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanabiliyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ