Makine Haber

Teksan, bir ilke imza attığı jeneratörü için Ford Otosan ile iş birliği yaptı

275-550 kVA güç aralığında Türkiye’nin ilk yerli jeneratörünü üreten Teksan, Ford Otosan ile iş birliği yaptı. Üstün performansı ve yakıt tasarrufu ile dikkat çeken Ford Ecotorq Motorlu Jeneratör Serisi, üç farklı motor seçeneğine sahip 18 jeneratör modeli ile pazara sunuldu.

  • 27 Şubat 2020
Teksan, bir ilke imza attığı jeneratörü için Ford Otosan ile iş birliği yaptı

Enerji çözümleri sektöründe faaliyet gösteren Teksan, 275-550 kVA güç aralığında Türkiye’nin ilk yerli jeneratörünü üretti. Üstün performansı ve yakıt tasarrufu ile dikkat çeken Ford Ecotorq Motorlu Jeneratör Serisi, üç farklı motor seçeneğine sahip 18 jeneratör modeli ile pazara sunuldu.
Ford Ecotorq Motorlu Jeneratörler için Ford Otosan ve Teksan Jeneratör’ün dev bir iş birliğine imza attıklarını söyleyen yetkililer, Türk mühendislerin geliştirdiği yerli jeneratörlerin dış ticaret açığının azalmasına da katkı sağlayacağını aktardılar. Yetkililer, “Dünyanın en büyük motor markaları ile çalışan Teksan, daha yüksek güç aralığındaki jeneratörlerinde de yerli motor ile üretim yapmak isteyince Türkiye sanayisinin öncü şirketi Ford Otosan ile yolları kesişti ve her iki şirketin mühendisleri bu amaç için birlikte çalışmaya başladılar. Ford Otosan da, bu iş birliği ile daha önce ağır ticari araçlarda kullandığı Ecotorq Motor Serisi’ne yeni bir soluk katmış oldu. Şirket, Teksan Jeneratör’ün mühendislik tecrübesinden de faydalanarak, ilk kez jeneratör sanayiinde kullanılan bir motor geliştirdi. İki yıllık yoğun bir çalışma sonucunda endüstriyel kullanıma uygun olarak Ford Otosan’ın mühendislik gücü ile geliştirilen motor, Eskişehir fabrikasında üretildi” dediler.

“Tüm parçaları ülkemizde geliştirilip üretildi”
Teksan Ford Ecotorq Motorlu Jeneratör Serisi’nin, 275 kVA-550 kVA güç aralığında pazardaki yerli motorlu tek çözüm olarak dikkat çektiğini aktaran yetkililer, şunları söylediler: “Ürün portföyünde daha önce yerli motorlar ile ürettiği jeneratörleri olmasına rağmen Teksan, Ford Ecotorq Motorlu Jeneratör Serisi ile bu güç aralığında bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye’nin gururu jeneratörlerin; tasarımından yazılımına, motorundan alternatörüne kadar tüm parçaları ülkemizde geliştirilip üretildi. Sessiz ve daha az yer kaplayan kabin tasarımı ve üretimi de yine Teksan’a ait. En zorlu koşullarda yapılan testlerden de başarıyla geçen jeneratörler, aynı zamanda tek adımda yüzde 110 yükte çalışabilme başarısını gösterdi. Söz konusu jeneratörleri dünyaya da ihraç ederek, dış ticaret açığının azalmasına katkı sağlayacağız.”
Dayanıklı, zor şartlarda bile yüksek performans gösteren jeneratörlerin, Avrupalı rakiplerine göre yüzde 10’a kadar yakıt tasarrufu sağladığını bildiren yetkililer, “Tamamı Türkiye’de üretildiği için; ürün teslim süresi kısalırken, yedek parçalara ulaşmak da daha kolay ve daha az maliyetli hale geliyor. Seride ilk etapta üç farklı motor seçeneği ve 18 jeneratör modeli yer alırken, ilerleyen dönemde yeni modeller de eklenecek” dediler.

Tuncer: “Kendi teknolojisini geliştiren bir şirketiz”


Yerli üretime önem veren ve Ar-Ge’ye yatırım yaparak kendi teknolojisini geliştiren bir şirket olduklarını ifade eden Teksan Jeneratör Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer ise, “Daha yüksek güç aralığında yerli jeneratör üretmeyi hedefledik ve bunun için Ford Otosan ile iş birliği yaptık. İki şirketin mühendislerinin çalışmaları sayesinde, son derece başarılı bir performans gösteren yerli motorlu Ford Ecotorq Serisi Jeneratörleri Kocaeli fabrikamızda ürettik. Müşterilerimize daha yüksek güç aralığında ilk yerli jeneratörü sunmanın gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Yeni jeneratör serisinin Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da ilgi görmesini beklediklerini vurgulayan Tuncer, sözlerini şöyle noktaladı: “Böylece dış ticaret açığının azalmasına da katkı sağlayacağız. 2019 yılını 100 milyon Euro ciro ile kapattık. Ford Ecotorq Motorlu Jeneratör Serisi ile 10 milyon Euro ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bir diğer hedefimiz de, ilerleyen dönemde 275 kVA-550 kVA üzerindeki yüksek güç aralıklarında da yerli çözümler sunabilmek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ