Makine Haber

ABB’nin tüm endüstriyel robotları Kolay Programlama Sihirbazı’na sahip oluyor

ABB, özel eğitim ihtiyacı olmadan robotları kurmayı, programlamayı ve çalıştırmayı basit hale getirebilen kolay programlama aracını endüstriyel robot yelpazesine genişletiyor. Basit grafik bloklara dayanan yazılım, uzman olmayanların uygulamalarını otomatikleştirmelerini kolaylaştırıyor.

ABB’nin tüm endüstriyel robotları Kolay Programlama Sihirbazı’na sahip oluyor

ABB, ilk kez robot kullanacakların, uzman programlama becerilerine veya herhangi bir Rapid kod bilgisine ihtiyaç duymadan üretim hatlarına robotik otomasyonu eklemelerine olanak tanıyabilen, IRB 1100 endüstriyel robotu için de Kolay Programlama Sihirbazı yazılımını piyasaya sürüyor.
Basit grafik bloklara dayanan Kolay Programlama Sihirbazı’nın, uzman olmayanların uygulamalarını otomatikleştirmelerini kolaylaştırdığını kaydeden yetkililer, “Bloklar; robotun gerçekleştirmesi için bir dizi basit işlem oluşturmayı kolay ve sezgisel hale getiren ‘konuma gitme’, ‘bir nesneyi seçme’ ve ‘hareketleri tekrarlama’ gibi eylemleri temsil eder. Acemi programcıların çarpışmalar gibi hataları çözmesine olanak tanıyan hata işleme işlevleri de var. Kolay Programlama Sihirbazı ile, bir robot dakikalar içinde çalışmaya başlayabilir. Programlama süreci; ABB FlexPendant üzerinde gerekli bloğu basitçe sürükleyip bırakarak, kullanıcının sonuçları hemen görebileceği ve gerekirse robotun eylemlerini ayarlayabileceği bir uygulama şekline indirgenmiştir. Makine besleme veya montaj gibi uygulamalar için robot programlama dili bilgisine gerek kalmadan, sadece bu blokları birbirine bağlayarak eksiksiz programlar oluşturulabilir” dediler.

“Bir eklenti olarak kurulabilir”
Tek kollu YuMi için ABB Kolay Programlama Sihirbazı yazılımının hâlihazırda ücretsiz olarak mevcut olduğunu ifade eden yetkililer, şunları aktardılar: “Bir eklenti olarak kurulabilir. Bu sihirbaz her yeni IRB 1100’ün FlexPendantına ise önceden yüklenecektir. Gelecekte de seçilen diğer ABB endüstriyel robotlarında bu sihirbaz kullanılabilir hale gelecek.”
Daha özel programlama ihtiyaçları olan şirketler için, belirli görevleri gerçekleştirebilmek üzere yeni bloklar da oluşturulabileceğini anlatan yetkililer, “Bu, ABB veya iş ortaklarının standart Rapid programlama rutinlerini programcı olmayanlar tarafından kullanılmaya hazır sihirbaz bloklarına dönüştürmek için kullanabileceği ABB’nin Beceri Oluşturucu yazılımı aracılığıyla elde edilebilir. Beceriler olarak bilinen özel bloklar, özel tutucular veya görüntü uygulamalarını kontrol etmek için üretilebilir” ifadelerini kullandılar.

Matinlauri: “Kolayca programlanabilen robotlar için artan bir talep var”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABB Robotik Ürün Yönetimi Bölümü Başkanı Antti Matinlauri ise, “Endüstrilerden, çok farklı görevler için kolayca programlanabilen robotlar için artan bir talep var. ABB, bu nedenle IRB 1100 ile başlayan küçük endüstriyel robotları desteklemek için Kolay Programlama Sihirbazı yeteneğini artık genişletiyor. İnsanlar akıllı telefonlardaki ve diğer tüketici teknolojilerindeki kolay kullanıcı arayüzlerine alıştı. Kolay Programlama Sihirbazı aracımız, endüstriyel robotları programlama güçlüğünü ortadan kaldırmak için bu konsepti kullanmaktadır. Bu sihirbaz, artık herkesin robotik kullanmasını sağlayabilmeye bizleri bir adım daha yaklaştırıyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ