Yiğit: “Fanuc Tamir Merkezi ile tüm ürünlerimiz için tek noktadan destek sağlıyoruz”

Tamir Merkezi ile hızlı tespit, teklif, tamir ve teslimat süreci sayesinde minimum duruş süresini garanti ettiklerini ifade eden Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, merkezlerinde rekabetçi fiyatların yanında rakipsiz kaliteyi de garanti ettiklerini dile getirdi.

  • 03 Temmuz 2024
Yiğit: “Fanuc Tamir Merkezi ile tüm ürünlerimiz için tek noktadan destek sağlıyoruz”

Japonya merkezli CNC, robot ve makine üreticisi Fanuc’un Türkiye’deki uzun soluklu stratejisi kapsamında 2020 yılında açtığı Tamir Merkezi’nde, ürünlerin arıza tespiti, tamiri ve teslimatını en hızlı şekilde gerçekleştirilirken satış sonrası hizmet güvencesi sağlanıyor. 500 metrekarelik bir alanda hizmet veren ve bu özelliğiyle şirketin Avrupa’daki Tamir Merkezi ile birebir konsepte sahip merkezde, CNC makinelerde bulunan servo motor, sürücü, kart ürünlerine ek olarak Fanuc robotlarında mevcut servo motor, kart, teach pendant gibi ürünlerin tamiri yapılıyor. Merkezde yeni hizmete sunulan sürücü tamiri ise, servo ve işmili sürücüleri ile Fanuc robot servo sürücüleri tamiri ve yenilemesi yapılıyor.

“Geniş kapsamlı çözüm üretiyoruz”
Fabrika otomasyonu ve robot yatırımlarının satış sonrası hizmetle bir bütün oluşturduğunu belirten Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Firmaların otomasyona yaptığı yüksek yatırımların karşılığını alması ve verimliliklerini sürdürülebilir kılmak adına satış sonrası hizmetin önemli bir payı bulunuyor. Türkiye’deki firmalara sunduğumuz servis, bakım, eğitim ve retrofit gibi satış sonrası hizmetlerle sanayiyi destekleyip geniş kapsamlı çözüm üretiyoruz. Bu anlayış doğrultusunda hizmete sunduğumuz Fanuc Türkiye Tamir Merkezi de zaman ve maliyet kayıpları yaşatan, profesyonellikten uzak çözümler yerine Fanuc kalitesinde profesyonel, hızlı ve ekonomik tamir hizmetini sunuyor. Bununla birlikte müşterilerimiz üretimdeki kayıplarını minimize edip verimlilik ve kazançlarını da yukarı taşıyor” dedi.

“Minimum duruş süresini garanti ediyoruz”
Hızlı tespit, teklif, tamir ve teslimat süreci sayesinde minimum duruş süresini garanti ettiklerini ifade eden Yiğit, şunları söyledi: “Merkezimizde rekabetçi fiyatların yanında rakipsiz kaliteyi de garanti ediyoruz. Nitekim ürünün tamirini orijinal üretici tarafından belirtilen güncelleme ve geliştirmeler ile yapıyoruz. Bu noktada ise tamir sürecimizin olmazsa olmazını yüzde 100 orijinal yedek parça kullanımı oluşturuyor. Teknik ekibimiz, uzmanlaşmış test ekipmanlarını kullandığı süreç boyunca yalnızca tamirle yetinmiyor, otomatik temizleme ve boyama işlemini de gerçekleştiriyor. Tamir ettiğimiz ürünleri de yenilenmiş olarak sıfır kutusunda bir yıl ürün garantisi ile teslim ediyoruz. Amacımız, Fanuc kalitesini satış anı ve kullanım süresinin yanı sıra satış sonrası süreçte de sürdürülebilir kılmak.”

“Fanuc Türkiye Tamir Merkezi’nin kapasitesini artırdık”
Fanuc Türkiye Tamir Merkezi’nin daha üst seviye hizmet sunması adına kapasite artırımının yapıldığını söyleyen Yiğit, “Sancaktepe’de bu yıl içinde devreye almayı planladığımız yeni fabrika ve teknoloji merkeziyle birlikte kapasitemiz ciddi ölçüde artacak. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun çözümü üretmek ve onların global rekabette öne geçmesini sağlamak için faaliyete başlayacak yeni binamızda Tamir Merkezi’miz beş kat daha büyük bir hacim ve kapasiteye sahip olacak. Böylelikle biz de aynı anda çok daha fazla müşterimize hizmet sunup Fanuc kalitesini kesintisiz sunacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ