Makine Haber

Tüfekçi: “Çalışanlar artık herhangi bir çalışma alanına bağlı kalmak istemiyorlar”

Gartner raporlarına göre, istediği yerde istediği zamanda çalışan kişilerin üretkenliklerinin yüzde 20 arttığının altını çizen Citrix Systems EMEA Gelişen Pazarlar Satış Mühendisliği Direktörü Sevi Tüfekçi, söz konusu çalışanların hata oranı ve güvenlik problemlerinin de yüzde 65 azaldığını söyledi.

Tüfekçi: “Çalışanlar artık herhangi bir çalışma alanına bağlı kalmak istemiyorlar”

Citrix’in ana sponsoru olduğu HR Dergi-Dijital İşyeri Dijital Çalışanlar Zirvesi, 22 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Sheraton Ataşehir’de gerçekleştirildi. ‘Geleceğin İş Hayatında Gelişen Teknolojilere Bir Keşif Yolculuğu’ teması etrafında düzenlenen etkinlikte, iş yapış şekillerini etkileyen yeni teknolojik yaklaşım ve tanımlar üstüne konuşulurken; dijital iş ortamları ve dijital çalışanların dönüşümünün bugünü ve geleceği tartışıldı.

“Mutlu çalışan; hem daha başarılı oluyor, hem de daha çok katkı veriyor”
Etkinlikte, ‘Dijital Dönüşüme Yön Verenler” başlıklı bir konuşma yapan Citrix Systems EMEA Gelişen Pazarlar Satış Mühendisliği Direktörü Sevi Tüfekçi, çalışanların artık günlük hayatlarında markaların onlara sunduğu tüketici benzeri bir deneyimi çalıştıkları firmaların da sunmasını beklediklerini vurguladı.
“İnsan faktörünü eğer merkeze yerleştirmiyorsak; başarı, şirkete ve işe bağlılık gelmiyor. Bu yüzden, artık ‘çalışan deneyimi’ kavramı iş ve İK dünyasında gündemin merkezine yerleşti” diyen Tüfekçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mutlu çalışan; hem daha başarılı oluyor, hem de şirketine daha çok katkı veriyor. Hatta, kendi sorumluluğunda olmayan işlerde bile sorumluluk ve inisiyatif almak istiyor. Bunu sağlamanın yolu ise, artık çalışan deneyimini en yüksek seviyede tutmaktan geçiyor. Google’da çalışan deneyimi kavramını aratanların sayısı 8 kat artmış durumda. Kişisel hayatlarımızda bize sunulan veya vaat edilen tüketici deneyimine alıştık. Örneğin, mobil uygulamalarla birçok işimizi kolay ve basit şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Bunu yaparken de, kişisel ve zengin bir deneyimleme sürecini de yaşamış oluyoruz. Netflix, Amazon ve Apple gibi markalar tüketicilere ne katıyorsa, firmalar da artık çalışanlarına benzer deneyimleri sunabilmeliler. Çalışanların temel beklentisi artık bu.”

“Çalışanlar, her yerde, her zaman erişim sağlamak ve çalışabilmek istiyorlar”
Çalışanların artık bir ofise veya herhangi bir çalışma alanına bağlı kalmak istemediklerini vurgulayan Tüfekçi, “Çalışanlar, her yerde, her zaman erişim sağlamak ve çalışabilmek istiyorlar. Gartner raporlarına göre, istediği yerde istediği zamanda çalışanların üretkenlikleri yüzde 20 oranında artıyor. Hata oranı ve güvenlik problemleri ise yüzde 65 oranında azalıyor. Bu gerçeğe rağmen, halen iş dünyasında tozlanmış ve hantal yapılar var” ifadelerini kullandı.
İş hayatında çok fazla sayıda uygulamanın kullanılmasının da diğer bir sorun olduğunu açıklayan Sevi Tüfekçi, şöyle konuştu: “Her gün kullandığımız çok fazla sayıda uygulama var. Bu uygulamalar ya kısıtlı kullanılabiliyor, ya da birçok özellikleri tam anlamıyla verimli kullanılamıyor. Diğer yandan, uygulamalar arası da çok faza geçiş var ve bu geçişler çalışanlara her defasında ortalama 4 dakika kaybettiriyor. Hâlbuki, tüm cihazlarda bütünleşik akışla bu vakit kaybının önüne geçilebilir” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ