Makine Haber

Türkiye ve İstanbul İmalat PMI anketlerinin Aralık 2019 sonuçları açıklandı

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayiinin performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Aralık 2019’da değişim göstermeyerek 49,5 düzeyinde gerçekleşti ve faaliyet koşullarında hafif bir yavaşlamaya işaret etti.

  • 02 Ocak 2020
Türkiye ve İstanbul İmalat PMI anketlerinin Aralık 2019 sonuçları açıklandı

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayiinin performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Aralık 2019 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, kasım ayında 49,5 olan İSO Türkiye İmalat PMI, aralıkta değişim göstermeyerek 49,5 düzeyinde gerçekleşti ve faaliyet koşullarında hafif bir yavaşlamaya işaret etti. Bununla birlikte, aralık ayı değeri 2019 yılı ortalamasının üzerinde ölçüldü.

Üretim, üst üste iki ay artış kaydetti
Üretim, 2019’un son ayında üst üste ikinci ay artış kaydetti. Artış ılımlı düzeyde olmasına rağmen, kasım ayına göre güçlendi. Anket katılımcıları, yeni siparişlerdeki iyileşme belirtilerinin üretim artışını teşvik ettiğini ifade ettiler. Çok sınırlı bir yavaşlama gösteren yeni siparişler, büyük ölçüde istikrarlı görünümünü sürdürdü. Yeni ihracat siparişlerinde ise hız kaybı devam etti; ancak düşüş son beş ayın en düşük oranında gerçekleşti.
İstihdamda üst üste iki aydır yaşanan yavaşlama, imalatçıların mevcut iş yükünü karşılamak için yeterli işgücüne sahip olduğunu gösterdi. Birikmiş işlerin daha da azalması söz konusu durumu destekledi. Aralık ayında üretim gereksinimlerindeki artışa bağlı olarak, firmalar satın alma faaliyetlerini hızlandırdılar. Bu durum, yaklaşık 2 yıldır süren düşüşün ardından girdi alımlarının yatay seyretmesine yardımcı oldu. Üretimdeki büyüme hızının stok artışını desteklemekte yetersiz kalmasına bağlı olarak, nihai ürün stokları gerilemeye devam etti. Kasımda yaklaşık beş yılın en düşük düzeyine gerileyen girdi maliyetleri enflasyonu yılın son ayında yükseldi, ancak seri ortalamasının belirgin şekilde altında kaldı. Girdi fiyatlarının arttığını bildiren firmalar, bu durumu para birimindeki zayıflığa bağladılar. Maliyet yüklerindeki artış, firmaların satış fiyatlarını hafifçe yükseltmesine yol açtı ve böylece fiyatlardaki üç aylık düşüş eğilimi sona erdi.

Harker: “Toparlanma yolunda ilerlemeye devam etti”
Son PMI verilerine göre, Türk imalat sektörünün 2019’un sonunda toparlanma yolunda ilerlemeye devam ettiğini dile getiren IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, şunları aktardı: “Bu durum, son dönemde resmi sanayi üretimi verilerinde kaydedilen artışların süreceğini gösteriyor. İmalatçılar, halen devam eden zorlu faaliyet koşullarına ve uluslararası talep ortamında süregelen zayıflıklara rağmen, bundan bir yıl öncesiyle kıyaslandığında 2020’ye daha yüksek bir güvenle bakıyorlar.”

Sektörde güçlü bir iyileşme dikkat çekti
Kasımda 54,2 olan İSO İstanbul İmalat PMI, aralık ayında 52,6’ya geriledi; ancak yine de sektörde güçlü bir iyileşme dikkat çekti. Faaliyet koşulları üst üste dört ay boyunca güçlendi. Yeni siparişler aralıkta artmaya devam ederek, yükseliş eğilimini beşinci aya taşıdı. Büyüme, kasım ayına kıyasla yavaşlamakla birlikte güçlü düzeyde kaydedildi. Anket katılımcıları, yeni siparişlerdeki yükselişi genel olarak piyasa koşullarındaki iyileşmeye bağladılar. Yeni ihracat siparişleri de artış gösterdi; ancak bu artış toplam yeni siparişlere göre daha düşük oranda gerçekleşti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ