Makine Haber

Yenilenebilir enerji satın alımları 750 milyar Euro gelir yaratabilir

Avrupa, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecek enerji payının 2030 yılına kadar yüzde 32’ye ulaşmasını hedefliyor. Söz konusu hedefe ulaşabilmenin yolu ise, şirketlerle yapılacak olan enerji satın alım anlaşmalarından geçiyor.

  • 10 Aralık 2019
Yenilenebilir enerji satın alımları 750 milyar Euro gelir yaratabilir

Ali AYDIN
Ülke Enerji Genel Müdürü

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmek istenen enerji payını yüzde 32 olarak belirleyen Avrupa’nın hedeflerine ulaştıracak yol şirketlerden geçiyor. Google, Avrupa’da yenilenebilir enerji dahil olmak üzere yaklaşık 800 MW gücünde tarihin en büyük kurumsal satın alımını açıklarken; Amazon da 2030 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerjiye ulaşma planlarını açıklamıştı. Şirketlerin rüzgâr ve güneş enerjisi gibi ucuz enerji kaynaklarından yapacağı enerji satın alımları sadece hedeflere ulaşılmasına değil, CO2 emisyonunu azaltmayı ve yeni istihdamların oluşturulmasına da imkân tanıyor.

Şirketler tarafından temini hızla artıyor
Avrupa’da yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjinin şirketler tarafından temininin hızla arttığı görülüyor. 2019’da 13 ülkede şirketler anlaşmalarını gerçekleştirirken; son 5 yılda 7,5 GW enerji satın alma anlaşması (PPA), bu yıl ise 1,6 GW değerinde anlaşma imzalandı. 2018’de ticari ve endüstriyel şirketlerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı 3,4 GW olurken; önümüzdeki 10 yılda ise önemli ölçüde artması bekleniyor. Endüstriyel ve ticari tüketiciler, Avrupa’nın enerji tüketiminin yarısından fazlasını oluşturuyor. Kurumsal tüketicileri yenilenebilir enerji ile güçlendirmek, CO2 emisyonlarında önemli düşüşleri de beraberinde getirebilir.

Yenilenebilir enerji üretimi için idari engeller kaldırılmalı
Avrupa Komisyonu’nun gerçekleştirdiği çalışmaya göre; AB merkezli kurumsal alıcıların 2030’a kadar toplam elektrik talebinin yüzde 30’unu karşılamak için yenilenebilir enerjiden elde edilen elektriği tedarik etmeyi taahhüt etmesi halinde, AB yenilenebilir enerji sektörü brüt katma değerinde 750 milyar Euro gelir ve 220 bin yeni iş imkânı yaratılıyor olacak. Hükümetlerin, yenilenebilir enerji üretimi için idari engelleri kaldırması gerekiyor. Avrupa genelinde var olan yenilenebilir enerji üretimine yerinde ve doğrudan yatırım yapılması halinde, daha fazla şirket yenilenebilir kaynaklara kaynak sağlamada rol oynayabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ