Makine Haber

Yeni dikey işleme merkezi serisi

Mazak’ın yeni performans serisinin öne çıkan modellerinden biri olan VCN-700, zorlu kesimden yüksek hızlı işlemeye kadar her türlü hizmeti sunan üreticilerin üretkenlik oranlarını önemli ölçüde artırmak üzere özel olarak tasarlandı.

  • 27 Ocak 2023
Yeni dikey işleme merkezi serisi

Mazak

Yamazaki Mazak, yeni VCN Dikey İşleme Merkezleri Serisi’nin tamamını resmi olarak piyasaya sürdü. Yüksek performanslı işleme için geliştirilen VCN-700, Mazak’ın yeni performans serisinin öne çıkan modellerinden biri.
Yeni VCN-700, zorlu kesimden yüksek hızlı işlemeye kadar her türlü hizmeti sunan üreticilerin üretkenlik oranlarını önemli ölçüde artırmak üzere tasarlandı. Ayrıca CAM geliştiricileri, malzeme kaldırma oranlarını en üst düzeye çıkarmak için iş mili ve kesici takım üzerinde tutarlı yükün korunduğu dinamik frezeleme gibi işleme stratejilerini geliştirirken Mazak, giderek daha popüler hale gelen CAM çevrimlerini yeni VCN-700’ün geliştirilmesine dahil etti.
Sonlu elemanlar yöntemiyle optimize edilmiş gövde ve C-tipi yapısından hassas lineer masuralı kızaklara ve Mazatrol SmoothG 4 eksenli eş zamanlı CNC’ye kadar birçok işleme yeniliğini Mazak mühendisleri VCN-700’ün tasarımına entegre etti.

Son derece geniş bir çalışma alanı sağlıyor
3,1 x 4,4 x 3,7 m’lik (YxGxD) az yer kaplayan yerleşime sahip güçlü bir makine olan VCN-700, 1800 kg’a kadar ağırlıktaki parçaları barındırabilen 1500 x 700 mm’lik bir tabla ile son derece geniş bir çalışma alanı sağlıyor. Bu geniş çalışma alanının rahat operatör ve vinç erişimi için tek taraflı büyük bir kapıyla birleştirilmiş olması, VCN-700’ün endüstride üretilen orta ilâ büyük parçaların çoğunun üretilebilmesini sağlıyor. Bu geniş çalışma alanına ve sağlam temele rağmen VCN-700 son derece çevik. Ayrıca oldukça yüksek hızdaki 15.000 rpm 22 kW 120 Nm’lik iş mili, X, Y ve Z ekseninde 42 m/dk gibi etkileyici bir hızda 1300 x 700 x 650 mm’lik bir harekete sahip ve küçük parçalarda da son derece başarılı.

En son donanım ve yazılımı bir araya getiriyor
Yüksek hassasiyetli yapı, istikrarlı işleme hassasiyetli sağlamak için Mazak’ın benzersiz Thermal Shield telafi sistemi ile geliştirildi. Hız açısından VCN-700, servo tahrikli 30 takım magazinin 1,3 saniyelik takımdan takıma geçiş süreleri ile kesme dışı süreleri minimumda tutmasını sağlayan kam tahrikli çift kollu otomatik takım değiştirme (ATC) özelliğine sahip. Yeni VCN-700’ün özellikleri; güçlü, şık ve kullanıcı dostu Mazatrol SmoothG CNC kontrol sistemi ile özetlenebilir. En son donanım ve yazılımı bir araya getiren Mazatrol SmoothG, 540m/dk blok işleme hızı ve 60GB SSD hafızası ile dünyanın en hızlı CNC’si olarak tanınıyor. Bu da onu serbest biçimli yüzeyleri işlemek için yüksek kapasiteli ve mikro segmentli programlar için ideal hale getirir.  Smooth Machining Configuration (SMC) sayesinde karmaşık yüzeylerin işlenmesine yönelik ince ayar performansı kolaylaşıyor.

MTConnect, takım tezgahı iletişimi için standartlaştırılmış ve açık kaynaklı bir dil sağlıyor
Ses ekipmanındaki ekolayzıra benzer, kullanımı kolay dokunmatik ekran kaydırıcıları, kaba işleme, yarı ince işleme ve son işleme gibi bireysel uygulamalar için istenen hızı, hassasiyeti ve yüzey düzgünlüğünü kontrol etmek için kullanılıyor. Yerleşik Windows 10 işletim sistemi sayesinde SmoothG ağlara kolayca bağlanabilirken; MTConnect, takım tezgahı iletişimi için standartlaştırılmış ve açık kaynaklı bir dil sağlıyor. Makinenin yapısı gibi SmoothG de ek otomasyon sistemleri ve Endüstri 4.0 teknolojisi ile entegre olacak şekilde geliştirildi.
VCN-700 çok sayıda etkileyici standart özellik sunarken, isteğe bağlı ekstralar bu VMC’yi endüstri sektöründen bağımsız olarak herhangi bir makine atölyesi için ihtiyatlı bir seçim haline getiriyor. Hacimli ve karanlık fabrika kavramında üretim yapmayı düşünen üreticiler için VCN-700, makinanın sol, ön veya sağ tarafından entegre edilebilen kapsamlı bir otomasyon paketi serisine sahip olarak kullanıma hazır bir sistem şeklinde tedarik edilebilir. Çalışma alanı içinde Mazak, otomatik takım ve iş parçası ölçümü yanında takım kırılma tespiti gibi çözümler sunuyor. Ağ bağlantılı makinelerde takım verilerini otomatik olarak girmek ve güncellemek için Takım Numarası (Tool ID) da mevcut.

Alın ve konik teması güvencesi ile birlikte sunuluyor
Daha yüksek iş mili hızlarına ihtiyaç duyan üreticiler için, HSK-A63 ve Big Plus BBT’yi içeren bir dizi takım seçeneğine sahip 18.000 dev/dak 30kW iş mili, en üst düzeyde sağlamlık, salgı hassasiyeti ve performans için alın ve konik teması güvencesi ile birlikte sunuluyor. Kalıp endüstrisi, küçük parça sektörleri ve yüksek kaliteli yüzey işlemeye en üst düzeyde ihtiyaç duyan müşteriler için yeni 60.000 veya 80.000 dev/dak Mazak Ultraspindle, tamamen otomatik ve CNC kontrollü olarak entegre edilebiliyor.
Otomasyon ve iş mili yapılandırma opsiyonlarının yanı sıra VCN-700, 48 veya 60 magazinli bir ATC ile seçilebilir ve hassasiyette kesinliğe ihtiyaç duyan üreticiler için ise içten soğutmalı vidalı mil ve X, Y ve Z eksenlerinde cam cetvel seçilebiliyor. Operatör rahatlığı için VCN-700, ilave iş lambaları ve buhar emici ile tedarik edilebiliyor. Son kullanıcılar için esneklik sağlamak ve ayar süresini azaltmak için VCN-700’e bir Kitagawa GT320 4. eksen ünitesi de entegre edilebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ