Makine Haber

Yaşanan gelişmeler insan-robot etkileşimli bir istihdam modeli yaratacak

Yaşanan gelişmelerin insan-robot etkileşimli bir istihdam modeli yaratacağını söyleyen Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, sürekli tekrar eden, riskli ve zorlu işleri robotların yapacağını, böylece insanların da daha yaratıcı işlerle uğraşmaya başlayacaklarını aktardı.

  • 27 Ocak 2020
Yaşanan gelişmeler insan-robot etkileşimli bir istihdam modeli yaratacak

Robot teknolojisinde yaşanan hızlı gelişmeler günlük yaşamdan iş yapış şekillerine kadar pek çok alanı yeniden şekillendirirken, söz konusu durum bir soruyu da beraberinde getiriyor: Robotlar iş hayatında insanların yerini alacak mı? McKinsey’in ‘Dijital Çağda Türkiye’nin Yetenek Dönüşümü’ adlı araştırması, 2030 yılına kadar bunun pek mümkün olmadığını ortaya koyuyor. Rapora göre, Türkiye’de yapılan mesleklerin yalnızca yüzde 2’sinde tamamen otomasyon mümkün. Her 10 meslekten 6’sında ise, yüzde 30 oranında otomatize edilebilir aktivite bulunuyor.

Gök: “İstihdamı olumlu yönde etkileyecek”


Otomasyon ve robot teknolojisindeki gelişmelerin istihdama etkilerini değerlendiren Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Robotların iş hayatında insanların yerini alıp almayacağı tartışmaları devam ederken; araştırmalar bu teknolojinin istihdamı olumlu yönde etkileyeceğini ortaya koyuyor. Robotlar insanların işlerini tamamen almayacak; bunun yerine insan-robot etkileşimli bir istihdam modeli yaratılacak. Kısacası; insanlar ve robotlar iş birliği yapacaklar ve tam bir uyum içerisinde çalışacaklar” dedi.

“Cobot’lar şimdiden geleceğin iş modelini sunuyor”
Universal Robots’un insan-robot iş birliğine dayalı (kolaboratif) robotları olan cobot’un söz konusu vizyon ile geliştirildiğine dikkat çeken Gök, şunları aktardı: “Teknolojik ilerlemeler, bir insanın üretim sürecinde ortaya koyduğu katma değerin ve zanaatkarlığın yerini alamıyor. Ancak diğer yandan, üretim proseslerinde sürekli tekrar eden, manuel yapılan, zorlu ya da riskli işlerde robot kullanmak hem iş güvenliği sağlıyor, hem de kaliteyi artırıyor. İşte bu nedenle, robotlarla insanların bir arada çalışması daha verimli bir yapı kurmaya olanak tanıyor. Universal Robots’un insanlarla beraber veya uzaktan kontrol edilebilir bir şekilde çalışan cobot’ları şimdiden geleceğin iş modelini sunuyor. Cobot’lar insanları işinden etmiyor; tam tersine çalışanların üretimin tam merkezinde yer almalarını sağlıyor. Zorlu, riskli ve rutin işleri cobot’lar yaparken; insanlar da daha yaratıcı süreçlerle ilgilenmeye fırsat buluyorlar.”

“Herhangi bir özel yetenek ya da uzmanlık gerektirmiyor”
Cobot’ların çalışma prensibini öğrenmek için herhangi bir özel yetenek ya da uzmanlık gerekmediğinin altını çizen Kandan Özgür Gök, “Profesyonel uzmanlık gerektirmeyen cobot’lar;
hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve kolaboratif yapısıyla herkes tarafından kolay programlanabiliyor. Bu yapı da, yeni istihdam modelinde önemli bir rol üstleniyor. Web sitemizde cobot’u öğrenmek isteyenler için Universal Robots Akademi tarafından hazırlanan ücretsiz bir online eğitim platformu bulunuyor. Bu platform, yalnızca 87 dakikada robot programcısı olmayı mümkün kılıyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ