Makine Haber

Türkiye 2023 Ar-Ge ve İnovasyon Raporu açıklandı

Ar-Ge ve inovasyonda artışların yaşandığını; ancak daha yüksek katma değer üretmek için yolun başında olunduğunu ortaya koyan Türkiye 2023 Ar-Ge ve İnovasyon Raporu’nda, Ar-Ge personeli ve harcamalarında özel sektörün güçlendiği ifade edildi.

  • 26 Aralık 2023
Türkiye 2023 Ar-Ge ve İnovasyon Raporu açıklandı

Bu yıl dördüncüsü açıklanan Türkiye Ar-Ge İnovasyon Raporu Direktörü ve raporu hazırlayan Ser Akademi Genel Müdürü Dr. Ömer Özdinç, Ar-Ge ve inovasyon tarihinin son 16 yılında olan bir ekip olarak dünya çapında onlarca veriden çıkan sonuçlar ışığında raporu hazırladıklarını belirterek, “Türkiye’nin 100’üncü yılında yüz yıllık birikimimizi değerlendirme ve ülke olarak katettiğimiz mesafeyi görme imkanını rapora yansıttık” dedi.
Ekonomik bağımsızlık göstergesi olan imalat sanayi ihracatının 1962 yılında 4 milyon dolar civarındayken, Dünya Bankası verilerine göre bugün 190 milyar dolara yaklaştığının altını çizen Özdinç, şöyle devam etti: “Son 60 yılda dünyada bu değeri en çok artıran ilk 3-4 ülkeden biriyiz. Üstelik yüksek teknoloji ve orta-yüksek teknolojinin toplam payı bu tutar içinde yüzde 35’i aştı. 1962’de 70 ülke içinde 43’üncü sırada olan Türkiye, bugün 103 ülke içinde Avusturya, İsveç, Macaristan, BAE, Slovakya, Danimarka, Brezilya, Romanya ve İsrail’in üzerinde 21. sırada yer alıyor. Bu veri, imalat sanayi ihracatında muasır medeniyetlerden uzak olmadığımızı gösteriyor. Daha iyisini yapmamız gerekiyor; ama doğru yoldayız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ