Makine Haber

Kaynak: “Geniş ürün çeşidimiz ile tüm sektörlere çözüm sunabiliyoruz”

13 yıldır Türkiye’de yerleşik olarak faaliyet gösterdiklerini dile getiren Habasit Türkiye Satış Müdürü Tolga Kaynak, söz konusu dönem içinde çok hızlı bir büyüme kaydettiklerini ve ilk olarak satışlarının başladığı 2008’in yaklaşık 6 katına ulaştıklarını ifade etti.

Kaynak: “Geniş ürün çeşidimiz ile tüm sektörlere çözüm sunabiliyoruz”

İsviçre merkezli Habasit AG’ye bağlı olan Habasit Türkiye; konveyör kayışlar, plastik modüler bantlar, plastik zincirler, dişli kayışlar ve mühendislik plastikleri gibi ürünlerin Türkiye’de terzi usulü uyarlamasını ve satışını gerçekleştiriyor.
Toplam 2 bin çeşit ürün arasından Türkiye’de stoklarında bulunan yaklaşık 400-450 kalem ürünleri olduğunu aktaran Habasit Türkiye Satış Müdürü Tolga Kaynak, Habasit’i rakiplerinden ayıran ve rekabette ayrıştıran en büyük özelliklerden birinin ürün çeşitliliği olduğunu vurguladı. Tekstil, gıda, otomotiv ve lastik ile malzeme taşıma sektörlerinin firmalarının odaklandığı dört ana sektör olarak öne çıktığını kaydeden Kaynak, ancak hemen hemen her sektörde ürünleriyle var olduklarını ifade etti.

“Yaklaşık 35 ülkede Habasit’in kendi tesisi var”
Grubun ve Türkiye organizasyonunun kuruluşu ve yapılanmasıyla ilgili de bilgi veren Kaynak, şunları aktardı: “İsviçre merkezli bir firma olan Habasit, II. Dünya Savaşı itibariyle tekstil endüstrisinin hızlandığı dönemde hayvan derilerinden kayış üreterek bu sektöre giriş yaparak faaliyetlerine başlıyor. 1946 yılının ardından polimer teknolojisi geliştikçe bu işi daha plastik türevli hammaddelerle üretir hale getirmiş. Asıl faaliyet alanları; konveyör bantlar, proses bantları ve güç aktarma kayışları üretmek. Bunun haricinde de, konveyör konstrüksiyonunu destekleyen bazı mühendislik ürünleri de üretiyor ve komple bir çözüm sunuyor. İsviçre Reinach’daki genel merkezinin yanı sıra; İsviçre dışında İtalya ve ABD’de 3, İngiltere’de 1, Hollanda’da 1 adet olmak üzere çeşitli ülkelerde yine hammaddeden ürün imal eden tesislerimiz var. Ayrıca, bunların haricinde Habasit Türkiye gibi işin konfeksiyonunu yapan, müşterinin talep ve ihtiyacına göre hammaddelerden kesip biçerek, gerekirse üzerine aksesuar ekleyip fabrikasyonunu yapan yaklaşık 35 ülkede Habasit’in kendi tesisi var.”

“250-300 civarında bayisi bulunuyor”
Hemen hemen her sektöre hitap ettiklerini aktaran Kaynak, sektör ayrımı yapmaksızın tüm sektörlere çözüm sunabilen bir ürün portföyüne sahip olduklarının bilgisini verdi. Asya-Pasifik, Avrupa ve Ortadoğu ve Amerika olmak üzere üç büyük bölgede faaliyet gösterdiklerini kaydeden Kaynak, “Direkt olarak son kullanıcıya, makine üreticisine ulaşabiliyoruz. Bunun yanı sıra, bayi kanalarımız ve iş ortaklarımız aracılığıyla da üreticilere/son kullanıcılara ulaşabiliyoruz. Habasit’in globalde 4 bine yakın çalışanı, 250-300 civarında da bayisi bulunuyor. Geçmişte bayilikle temsil edilen Türkiye organizasyonu, 2008 yılından beri ‘Habasit Türkiye’ adı altında Türkiye’de yerleşik olarak hizmet sunuyor” ifadelerini kullandı.

“13 yıldır Türkiye’de yerleşik olarak faaliyet gösteriyoruz”
13 yıldır Türkiye’de yerleşik olarak faaliyet gösterdiklerini dile getiren Tolga Kaynak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Firmamız bu 13 yıl içinde çok hızlı bir büyüme kaydetti ve ilk olarak satışlarımızın başladığı 2008’in yaklaşık 6 katına ulaştı. Özellikle son 5-6 yıldaki yaşanan ciddi sıçramanın ardından bir doygunluğa erişti. Organizasyona yatırım yapmaya başladık; hem makineleşme, hem de insan kaynağı anlamında birtakım yatırımlar gerçekleştirdik. Büyüme gerçekleştikçe Yenibosna’daki ilk fabrikamız yeterli gelmemeye başladı ve 2015 yılında Tuzla’da konumlanan bugünkü tesisimize taşındık.”

“Geniş bir ürün gamımız var”
Yaklaşık 6 yıldır bugünkü tesislerinde faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getiren Kaynak, “Daha küçük, çekirdek bir organizasyonla başladıktan sonra bugün çalışan sayımız; yaklaşık 20 kişi mavi yakalı, 30 kişi ise beyaz yakalı personel olmak üzere 50’ye ulaştı. Satış ve satış sonrası montaj ve teknik servis hizmetimiz ile geniş bir ürün gamımız var. Toplam 2 bin çeşit ürün arasından Türkiye’de stok tuttuğumuz yaklaşık 400-450 kalem ürünümüz bulunuyor. Dolayısıyla, Habasit’i rakiplerinden ayıran en büyük özelliklerinden biri ürün çeşitliliği. Global olarak büyük rakiplerimiz de var; ancak ürün çeşitliliğimiz rekabette ayrıştıran önemli özelliklerimiz arasında yer alıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ