Makine Haber

Şenmak Makine, alanında Avrupa’da ilk 5 arasında yer alıyor

Plastik işleme makineleri sektöründe üretim kapasitesinde Avrupa’nın ilk 5 oyuncusundan biri olan Şenmak Makine; 2019 Yılı Değerlendirmeleri, 2020 Öz Değerlendirme ve Hedefler Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıya; şirketin üst yönetim kadrosunun yanı sıra, tüm idari ve teknik departmanların yöneticileri de katıldı.

  • 17 Şubat 2020
Şenmak Makine, alanında Avrupa’da ilk 5 arasında yer alıyor

Plastikleştirme ekipmanları üreticisi Şenmak Makine; 2019 Yılı Değerlendirmeleri, 2020 Öz Değerlendirme ve Hedefler Toplantısı’nı Ocak ayında gerçekleştirdi. Şenmak Makine Genel Müdürü Hüseyin Semerci’nin başkanlığındaki toplantıya; şirketin üst yönetim kadrosunun yanı sıra, tüm idari ve teknik departmanların yöneticileri de katıldı.
2019’da Avrupa ülkeleri pazarlarındaki yaşanılan daralmanın söz konusu ülkelere ihracat yapan Türk şirketlerini de etkilediğini söyleyen Şenmak Genel Müdürü Hüseyin Semerci, son yıllarda iç piyasada yakalanan pazar liderliğini 2004 yılı itibariyle Avrupa pazarlarına taşımak için yerelden uluslararası pazarlara yöneldiklerine vurguladı. Semerci, “Bu süreçte Almanya başta olmak üzere; İsviçre, Avusturya, Fransa, Finlandiya ve Hollanda gibi sanayi bakımından gelişmiş ülkelerin plastik işleme makineleri sektörlerindeki büyük isimlerle iş ortaklıklarında bulunduk. Son dönemde küresel pazardan gelen yavaşlama işaretleri, özellikle Avrupa’da gerçekleşen durgunluk bizi de etkiledi. Müşteri kaybı yaşanmadı; fakat 2019 yılı ihracat hedeflerinde bu durumun belirgin bir yansıması oldu” dedi.

“Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre çözüm üretiyoruz”
Plastik işleme makineleri sektöründe rekabet gücünü kalite, tasarım ve performans bakımından fark yaratarak vida ve kovanlar üreterek kazanan Şenmak’ın, üretim kapasitesinde Avrupa’nın ilk 5 oyuncusundan biri olduğunu vurgulayan Semerci, şöyle konuştu: “Müşterilerinin ihtiyaçlarına göre çözüm üreten Şenmak, global pazarın ihtiyaçlarına global anlamda aksiyon alarak cevap oluşturuyor. Artan arz ve talep; daha gelişmiş, daha kaliteli ve dayanıklı ürünler geliştirmeyi zorunlu kılıyor. Sektörün ilk ve tek Ar- Ge merkezine sahip olan şirketimiz ürün bazında Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirirken; personeline sürekli eğitimler vererek, sektörel ve bilimsel gelişmeleri yakından takip ediyor. Ürün, personel, deneyim ve tecrübe gücüne güvenen şirketimiz, durgun tabloyu yeni pazar arayışı için fırsata çevirerek; ihracat payını artırmayı, mevcut pazarda güçlenmeyi ve yeni pazarlarla kalıcı ilişkiler kurarak hedeflerini yakalamayı planlıyor. AB pazarının nabzını tutmak için Noel öncesi ve sonrası yapmış olduğumuz 3 haftalık müşteri ziyaretleri trafiğinde gözlemlerimiz gösteriyor ki; 2020 yılında Avrupa’dan geçen seneden farklı bir ticari performans beklemek yanlış olur.”

“Sektörde daralma olması bekleniyor”
Ana sektörlerdeki özellikle otomotivdeki daralmaya bağlı olarak, plastik işleme makine ve ekipmanları sektöründe de bir daralma yaşanacağı bilgisini müşterilerinden edindiklerini söyleyen Hüseyin Semerci, “Plastiği sadece plastik olarak yorumlarsak yanılgıya düşeriz. Plastik; otomobil, beyaz eşya, tarım, inşaat, tekstil, elektrik, elektronik ve ambalaj başta olmak üzere sayısız sektörün ara malıdır. Plastik işleme makinaları sektöründeki daralma, tüm bu sektörlerdeki daralmanın habercisidir. Geleneksel ihraç pazarımız AB’ye yoğun ihracat yapan firmalarımızı 2020 yılında zorluklar bekliyor. Alternatif pazarlara bakmak ve alternatif pazarları zorlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ