Makine Haber

Bosch, yeni yapay zeka sistemi ile ‘sıfır hatalı’ üretimi hedefliyor

Bosch Yapay Zeka Merkezi; üretim sürecindeki anormallikleri ve arızaları erken aşamada tespit eden, reddedilen parçaları güvenilir bir şekilde azaltan ve ürün kalitesini iyileştiren yapay zeka tabanlı bir sistem geliştirdi. Yapay zeka çözümü, 2021 yılında Bosch’un dünya çapında 50 güç aktarma sistemleri fabrikasında kullanılacak.

  • 09 Mart 2021
Bosch, yeni yapay zeka sistemi ile ‘sıfır hatalı’ üretimi hedefliyor

Normal bir göz veya kulaktan daha hassas ve normal bir zihinden daha hızlı olan yapay zeka; terabaytlarca veriyi saniye içinde işleyerek, insanların karmaşık üretim sorunlarını çözmesine yardımcı oluyor. Bosch Yapay Zeka Merkezi (BCAI), üretim sürecindeki anormallikleri ve arızaları erken aşamada tespit eden, reddedilen parçaları güvenilir bir şekilde azaltan ve ürün kalitesini iyileştiren yapay zeka tabanlı bir sistem geliştirdi.

Bolle: “Fabrikaları büyük bir maliyetten kurtaracak”
Bosch’un ‘AI CON’ adlı dijital yapay zeka konferansında konuşan Bosch Kurumsal Teknoloji Direktörü Dr. Michael Bolle, “Yapay zeka kullanımı fabrikaları daha verimli, daha üretken, daha çevre dostu hale getirecek ve ürünlerimizi iyileştirecek. Yeni yapay zeka sistemi çözümümüz, fabrikaları büyük bir maliyetten kurtaracak” dedi.

“Çalışmalar, yapay zeka sisteminin etkinliğini kanıtladı”
Yapay zeka çözümünün hâlihazırda kullanımda olduğu pilot tesislerin, yılda 1 ilâ 2 milyon Euro arasında tasarruf sağladığını aktaran yetkililer, “Örneğin; Hildesheim’daki üretim tesisi, yapay zeka yardımıyla süreç akışlarındaki kesintileri tespit ederek ortadan kaldırdı. Sonuç olarak, üretim hatlarının döngü süreleri yüzde 15 oranında azaldı. Çalışmalar, yapay zeka sisteminin etkinliğini kanıtladı. Özellikle Endüstri 4.0 girişimleri, Almanya’daki yaygın yapay zeka sistemi kullanımından büyük fayda sağlayacak. Çeşitli sektörlere yayıldığında, en büyük maliyet tasarrufu potansiyelinin, yüzde 50’den fazla oranla (182 milyar Euro’luk potansiyel) yapay zeka destekli üretimde bulunduğu belirtiliyor” dediler.

“20201’de, 50 güç aktarma sistemleri fabrikasında kullanılacak”
Yapay zeka çözümünün, 2021 yılında Bosch’un dünya çapında 50 güç aktarma sistemleri fabrikasında kullanılacağını ve 800’den fazla üretim hattına bağlanacağını kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Kurulacak yapay zeka analiz platformunda her gün 1 milyardan fazla veri mesajı depolanacak. Bosch, yapay zeka sistem çözümlerini ileride yaklaşık 240 tesisine yaymayı planlıyor. Şirket, ayrıca edindiği deneyim ve teknolojik bilgi birikimini de yeni yapay zeka teknolojilerinin üretimi için kullanacak.”

“Platformun pilot kullanıcısı Mobilite Çözümleri iş kolu oldu”
Yeni yapay zeka analiz platformunun pilot kullanıcısının Bosch’un Mobilite Çözümleri iş kolu olduğunu bildiren yetkililer, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde Bosch, tesislerine dijitalleşme ve online bağlantı alt yapısı sağlamak için yaklaşık 500 milyon Euro yatırım yapacak. Bu yatırım karşılığında beklenen tasarruf, 2025 yılına kadar iki kat artarak 1 milyar Euro’ya erişecek” şeklinde konuştular.
Yapay zeka kullanımının, projenin vazgeçilmez bir parçası olduğunu vurgulayan şirket yetkilileri, şöyle devam ettiler: “Bosch Yapay Zeka Merkezi ve bölümün tesisleri arasındaki iş birliği; çeşitli kaynaklardan gelen verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak toplamak, işlemek ve analiz etmek için Bosch Connected Industry’nin Nexeed Fabrika Yönetim Sistemi’ni (Manufacturing Execution System-MES) kullandı ve evrensel bir yapay zeka çözümünü ortaya çıkardı.”

“Farklı üretim süreçlerindeki dalgalanmaları belirlemek için temel oluşturacak”
Makinelerden gelen sensör verilerinin, farklı üretim süreçlerindeki dalgalanmaları belirlemek için temel oluşturacağını dile getiren yetkililer, “Endüstri 4.0 yazılımı Nexeed, verileri ve kodları çevirip görselleştirerek yapay zeka sistemini yönlendiriyor. Süreç, yapay zeka analizine göre uyarlanmış gösterge tabloları tarafından destekleniyor ve hataları bulmayı kolaylaştırıyor. Süreç, makineler ve montaj hatları için kendi kendini uyarlayan yapıda da kurgulanabiliyor. Örneğin; üretim hattı boyunca, bir matkap deliği tanımlanan yerinden saparsa yapay zeka sistemi süreci düzeltmek için gerekli adımları bağımsız olarak başlatıyor. Sistem, üretim hatları boyunca konumlandırılan ve üretim sürecini kaydeden kameralardan da destek alıyor. Öğrendiği görüntüler temelinde sapmaları tespit ederek hemen harekete geçebiliyor. Saha ve müşteri verileri de platforma dâhil edilebiliyor. Bu özellik; sistemin ürünlerin sahada nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamasına yardımcı olarak, kusurları zamanında tespit etmesini ve yaklaşan arızaları tahmin etmesini sağlıyor” diye konuştular.

“Yapay zeka çığır açan bir teknoloji”
İmalat sanayiinin, yapay zeka kullanımı konusunu teoride kavramış olsa da pratikte halen geride kaldığını söyleyen yetkililer, şu şekilde konuştular: “Tüm Alman şirketlerinin yarısından fazlası (yüzde 58), yapay zekayı yıkıcı bir potansiyel olarak görüyor. Ancak yedi kişiden biri (yüzde 14), şu anda iş akışında yapay zeka sistemleri kullanıyor. Almanların net bir çoğunluğu ise (yüzde 60), yapay zekanın endüstride, otomobil yapımı veya uçak yapımı gibi sektörlerde daha fazla kullanıldığını görmek istiyor. Bu veriler, Bosch AI Future Compass araştırmalarının temel bulguları olarak karşımıza çıkıyor. Kasım 2020’de tamamlanan çalışma, katılımcıların üçte ikisinden fazlasının makine arızalarının teşhisinde ve diğer alanlarda yapay zekanın kullanılmasını memnuniyetle karşılayacağını gösterdi. Bosch, yapay zeka süreçlerine şimdiden destek veriyor. Şirket, üretim sistemlerinde yapay zeka destekli makine ve sistemlerin kullanımını pekiştiriyor ve üretim süreçlerini optimize ediyor. Yapay zeka, matbaanın icadıyla karşılaştırılabilir büyüklükte çığır açan bir teknoloji. Üretimde devrim yaratacak. Yapay zekanın yardımıyla makineler ve ürünler nasıl akıllı olunacağını ve tahmin yapmayı öğrenecek.”

“Bosch, Hannover Messe 2021’de yapay zeka çözümlerini de tanıtacak”
Bosch’un kendi tesislerindeki projelere ek olarak, yapay zeka tabanlı çözümleri de piyasaya sürdüğünü aktaran yetkililer, “Üretimdeki uygulamalar arasında; iş parçalarının otomatik görsel denetimi, akıllı üretim yönetimi için yazılım ve gelişmiş enerji yönetim sistemleri yer alıyor. Bosch, bu yıl 12-16 Nisan tarihlerinde çevrimiçi olarak düzenlenecek Hannover Messe 2021 Fuarı’nda üretime yönelik yapay zeka çözümlerini de tanıtacak” diye konuştular.

“Yapay zekayı temel bir teknoloji olarak görüyor”
Bosch’un, yapay zekayı temel bir teknoloji olarak gördüğünü ifade eden yetkililer, şöyle konuştular: “Şirketin hedefi, 2025 itibarıyla tüm Bosch ürünlerinin yapay zeka içermesi veya bu yöntem desteğiyle geliştirilmiş veya üretilmiş olması. Bu amaçla şirket, parlak beyinlere, uygun alt yapıya ve uygun koşullara yatırım yapıyor. Bosch, 20 bin çalışanını 2022 yılının sonuna kadar yapay zeka konusunda eğitmeyi hedefliyor. Bu süreçteki temel unsurlardan biri, Bosch Yapay Zeka Araştırma ve Geliştirme Merkezi BCAI. Merkez, kurulduktan sadece üç yıl sonra ilk yatırımını amorti etmişti. Merkezin ciroya katkısı şu anda yaklaşık yıllık 300 milyon Euro düzeyinde.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ