Makine Haber

‘TİM Export Talks’ online panelleri, Covid-19 süreci ve sonrasında ticaretin yönünü çiziyor

TİM, büyükelçilerle ‘TİM Export Talks’ online panelleri düzenleyerek, Covid-19 süreci ve sonrasında ticaretin yönünü çiziyor. İlk paneli Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen ile gerçekleştiren TİM, panellerin ardından hazırlayacağı raporu da ihracatçılarla paylaşacak.

  • 21 Nisan 2020
‘TİM Export Talks’ online panelleri, Covid-19 süreci ve sonrasında ticaretin yönünü çiziyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19 sürecinde daralan uluslararası ticaretin etkilerini, ihracatta yaşanan kaybı telâfi edecek başlıkları ve süreç sonunda oluşacak yeni dünya düzeninde daha güçlü bir şekilde yer almak için eylem planlarını devreye alıyor. TİM, bu kapsamda büyükelçileri ağırladığı ‘TİM Export Talks’ online panel serisine başladı.
‘Covid-19 sonrası Çin’de ihracatçılar için hangi fırsatlar var?’ konulu ilk panel, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen’in katılımıyla TİM’in sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleştirildi. Panelde; Covid-19 sürecinde Çin’de alınan tedbirler, Çin ekonomisinin salgın sonrasındaki durumu, iki ülkenin dış ticaretindeki gelişmeler ve önümüzdeki döneme dair fırsatlar değerlendirildi.

Gülle: “Bu süreci yönetmeye çalışıyoruz”
Türkiye’nin ihracatının yıla iyi başladığını; ancak pandeminin etkisiyle mart ayında dünya ihracatına paralel kayıplar yaşadığını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, “Normal günler yaşamıyoruz. İlk defa böyle bir süreç yaşıyoruz ve bu süreci yönetmeye çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız bizim daha az etkilenmemiz adına bir paket açıkladı. Bu tedbirleri uygulamaya çalışıyoruz. İhracatçılarımız birçok krizi gördü ve çok başarılı bir şekilde yönetti. İnşallah, ilk kez yaşadığımız bu pandemi krizini de en iyi şekilde yöneterek, başarılı olacağız. Bu sürecin geçeceğine inanıyoruz. Dünyada bu süreçten sonra her şeyin değişeceği yönünde beklentiler var. Biz de buna inanıyoruz. Dünya ve Çin bu süreçten etkilendi. İki ülke arasındaki ticareti daha iyi noktalara getirmek için gerekli alt yapıyı kurmamız gerekiyor. Sanal B2B’ler yapma konusunda çalışmalara başladık. Bu süreçten sonra sahaya çıkarak ihracatımızı artıracağız” diye konuştu.

“Dijitalleşme adına gerçekleştirdiğimiz projelere bir yenisini daha ekledik”
‘TİM Export Talks’ ile dijitalleşme adına son 1,5 yılda gerçekleştirdikleri projelere bir yenisini daha eklediklerini söyleyen Gülle, şunları kaydetti: “Toplantıların ilkine, dünya ekonomisinde vazgeçilmez bir ağırlığı olan Çin pazarı ile başladık. Çin’in küresel ticarette yüzde 12,4 ile en büyük paya sahip olması ve dünya milli gelirinde ikinci sırada yer alması, haliyle bu ülkeyle başlamamızı gerektiriyordu. Ayrıca, bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz ‘TİM Export Talks’ için özel bir ‘Çin Raporu’ hazırladık. Online toplantımızdan çıkacak önemli hususları ve önemli ipuçlarını da ekleyerek, raporumuzu hemen 95 bin ihracatçımızın kullanımına sunacağız. Yeniden yapılandırdığımız Ekonomik Araştırmalar Şubemiz; 1,5 yıldan bu yana yeni nesil pazar araştırma raporlarıyla, küresel ticareti analiz eden yeni yaklaşımlarla, ihracatçımızın hedeflerini karşılayacak, mevcut ve yeni pazarlara yönelik ihracat hamlelerine ışık tutacak raporlar hazırlıyor. TİM mobil aplikasyonumuzdan ve TİM web sayfamızdan bu raporların tümüne ulaşılabilir.”

Önen: “Başarıdan bahsetmek için henüz erken”
Çin’in Koronavirüsle mücadelesinde başarıdan bahsetmek için henüz erken olduğunu söyleyen Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen ise, Çin’de tedavi sürecinin devam ettiğini bildirdi. Önen, “Ülkede son 1-2 haftada çok az vaka olması sevindirici bir durum. Şu anda Çin’de yurt dışı kaynaklı ikinci bir salgından korkuluyor. Bu nedenle, yurt dışından giriş-çıkışlar kısıtlandı. Ancak, kademeli olarak tedbirler azaltılıyor. Hayat biraz olsun normale dönüyor. Tarım ve perakende gibi bazı sektörlerde tekrar iş başı yapılıyor; çarklar dönmeye başlıyor. Çin’de her kesimle güçlü temaslarımız var. İhracatçılarımız için güçlü fırsat ve imkânlar hazır” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ