Makine Haber

Erol: “2020’de hem iç pazarda, hem de ihracatta atağa kalkacağız”

Ağaç işleme makineleri sektörünün 2019 yılını değerlendiren ve 2020 öngörülerini paylaşan Mustafa Erol, 2020’nin sektör için atılım yılı olabileceğini vurguladı. Erol, söz konusu dönemde hem iç pazarda, hem de ihracatta ciddi bir artış yaşanmasını beklediklerini söyledi.

  • 31 Aralık 2019
Erol: “2020’de hem iç pazarda, hem de ihracatta atağa kalkacağız”

Ağaç işleme makineleri sektörünün 2019 yılını değerlendiren AİMSAD (Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, 2020 öngörülerini de paylaştı. Bu yılın ilk çeyreğinin durgun geçtiğini söyleyen Erol, ikinci çeyrekle birlikte işlerin açıldığını, 2020’de ise sektörün atılım yapacağını dile getirdi. Söz konusu dönemde sektörün büyüme rakamlarının 2019’un önüne geçeceğini belirten Erol, hem iç pazarda, hem de ihracatta ciddi bir artış yaşanacağını kaydetti.

Bu senenin ilk çeyreği durgun geçti”
Bu senenin ilk çeyreğinin durgun geçtiğini söyleyen Erol, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2018 de çok zor bir sene oldu. Söz konusu dönem, iç pazarın inşaat sektöründeki durgunluktan etkilenmesi ve firmaların ihracata yönelik çaba içine girmesiyle geçti. 2019’un ilk çeyreği de Türkiye’de durgundu. İkinci çeyrekte, bir miktar piyasaların da kötüden iyiye doğru ivmelenmesinden dolayı işler açıldı. Üçüncü çeyrekte nispeten faizlerin de düşmesiyle birlikte, beklemediğimiz şekilde iyi bir dönem geçirdik. Özellikle Woodtech Fuarı, bizim için iç piyasanın göstergesiydi ve etkinliğin iyi bir şekilde geçtiğini gördük.”
İç piyasada da taleplerin ihracatın da etkisiyle arttığını ifade eden Erol, “Çünkü, mobilya sektörü iç piyasada iş olmadığı için ihracat yapmak amacıyla kaliteli makineler kullanmak zorunda. 2018 krizi firmaları ihracata yönlendirdi. Firmalar, yeni hedef pazarlar belirlediler ve bu konuda başarılı oldular. Dördüncü çeyrek de Woodtech Fuarı’nın etkisiyle iyi geçti. 2019’un geneline baktığımız zaman, iç pazarı geçen yıla göre yüzde 50 daha iyi bir pozisyonda kapatacağız” dedi.

“10 aylık dönemde 79 milyon dolarlık ihracat yaptık”
Ağaç işleme makineleri sektörünün 2019’un ilk 10 ayında toplam ihracatının 79 milyon dolar olduğunu söyleyen Mustafa Erol, ithalatın ise 38 milyon dolar düzeyinde olduğunu ifade etti. Erol, şöyle konuştu: “En çok ihracat yapılan ülkeler ise sırasıyla; Cezayir, Irak, Romanya, Bulgaristan, Rusya Federasyonu, İspanya, Polonya, Mısır, Birleşik Krallık ve Kosova oldu. İthalatta ise ilk 10’u sırasıyla; Almanya, Çin, İtalya, İsviçre, Avusturya, Tayvan, Fransa, Finlandiya, Hindistan ve Güney Kore oldu.”
Türkiye’deki ağaç işleme makineleri sektörünün Avrupa’daki rakipleriyle arasında çok büyük farklar olmadığını söyleyen Erol, “Sektör olarak ilk üçe girmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa’da ilk üçe girdiğimizde dünyada ilk altıya girmiş olacağız. Bu hedefimizi 2023 yılından önce gerçekleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ