Makine Haber

Vergi ve prim borçlarını yapılandıran kanun Resmi Gazete’de yayımlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’la vergi ve prim borçları yapılandırılıyor. Borçlarının yapılandırılması ile Covid-19 salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması hedefleniyor.

  • 19 Kasım 2020
Vergi ve prim borçlarını yapılandıran kanun Resmi Gazete’de yayımlandı

Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçlarının yapılandırılması ile istihdam teşvikine ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek Cumhurbaşkanı’nın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanuna göre; vergi borçları yapılandırılarak 6, 12 veya 18 taksitle ödenebilecek.
Yapılandırmadan faydalanmak isteyenler; gelir vergisi, kurumlar vergisi ve katma değer vergisi gibi pek çok kalem için en fazla 18 taksitle borçlarını ödeyebilecekler. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi Ocak 2021’de gerçekleştirilecek.

Şenel: “7256 sayılı kanunda tahsilat ön planda”
Onaylanan 7256 sayılı yapılandırma kanununun diğer yapılandırma kanunlarından farkının, matrah artırımı yapılmaması olduğunu ifade eden IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Mesut Şenel, 7256 sayılı kanunda tahsilatın ön planda olduğunu vurguladı. Şenel, şunları ekledi: “Yasa temel olarak; Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları’na (YİKOB) olan borçların yapılandırılmasına yönelik hükümleri içeriyor. Düzenlemeyle beraber, idari para cezaları ve vergi borçları yeniden yapılandırılıyor. Mücbir sebep nedeniyle ertelenen borçlar ise kapsamda değil.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ