Makine Haber

Pelister: “Koronavirüs salgınının etkisini kimya sektörümüzde de görüyoruz”

Koronavirüs salgınının etkisini kimya sektöründe de gördüklerini ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, mart ayında 1 milyar 557 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ve söz konusu rakamın bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 15,6’lık düşüşü işaret ettiğini bildirdi.

  • 04 Nisan 2020
Pelister: “Koronavirüs salgınının etkisini kimya sektörümüzde de görüyoruz”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü mart ayında 1 milyar 557 milyon dolarlık ihracat yaptı. Sektörün ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15,6 azalırken; bu senenin şubat ayına göre ise yüzde 3 oranında arttı. Yılın üç aylık dönemindeki ihracat da, 4 milyar 771 milyon dolara ulaştı.
Mart ayında en çok ihracat yapılan ülke 104 milyon 999 bin dolar ile Hollanda olurken; 83 milyon 255 bin dolar ile ABD ikinci, 79 milyon 230 bin dolarlık ihracatla Almanya da üçüncü sırada yer aldı.

“Tüm olumsuzluklara rağmen ihracatımızı durdurmuyoruz”
Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Tüm dünyanın yaşadığı Koronavirüs salgınının etkisini kimya sektörümüzde de görüyoruz. Mart ayında 1 milyar 557 milyon dolarlık kimya ihracatı gerçekleştirirken; üç aylık kimya ihracatımız ise 4 milyar 771 milyon dolara ulaştı. Mart ayı ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15,6 oranında azalırken; bir önceki aya baktığımızda ise yüzde 3’lük artış görüyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen ihracatımızı durdurmuyoruz ve Ticaret Bakanlığımızın önerileri doğrultusunda farklı lojistik kanallarımızı kullanmaya çalışıyoruz. Özellikle bu süreçte demiryolu, hava kargo taşımacılığı ve denizyolu daha fazla öne çıkıyor. Karayollarında ise temassız ticaret yapılıyor. Bu kritik dönemde önemli olan öncelikle insan sağlığı ve ülkemizin ihtiyaçları. İKMİB olarak, biz de bu doğrultuda hareket ediyoruz” diye konuştu.

“İKMİB olarak elimizi taşın altına koyduk”
İKMİB olarak ellerini taşın altına koyduklarını ifade eden Pelister, şunları aktardı: “Çatı kuruluşumuz Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin başlattığı üretim seferberliği kapsamında 100 bin litre dezenfektanı TİM adına Sağlık Bakanlığımıza, hastanelerimize ve Türk Kızılayı’na teslim ettik. PAGDER iş birliği ile de, 100 bin adet sağlık siperini de Sağlık Bakanlığımıza teslim ediyoruz. Böyle dönemlerde milli dayanışmanın önemine inanıyoruz. Bu süreç bittiğinde, kayıplarımızı telafi etmek ve ihracatımızı artırmak için daha çok çalışacağız. Ülkemizin ekonomisinin gelişmesi için üretmeye ve ihracata devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ