Makine Haber

Otomotiv sektöründeki değişim toplantıda ele alındı

Otomotiv Sanayi Toplantıları’nın ilki, OİB’nin ev sahipliğinde; Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, TAYSAD, OSD, OTEP önderliği ve Esperto Executive Search’in katkılarıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte, Türkiye’nin kalkınma hedeflerinde önemli bir rol oynayacağı düşünülen sektördeki değişim ele alındı.

  • 13 Şubat 2020
Otomotiv sektöründeki değişim toplantıda ele alındı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) ev sahipliğinde; Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, TAYSAD, OSD, OTEP önderliği ve Esperto Executive Search’in katkılarıyla düzenlenen Otomotiv Sanayi Toplantıları’nın ilkinde, otomotiv sektöründeki değişim ele alındı.
UİB’de gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP) Başkanı Ernur Mutlu’nun yaptığı etkinliğe; UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar ile Tofaş/Fiat, Renault, Beyçelik Holding, Coşkunöz Holding, Üstünberk Holding, Orhan Holding, Feka Otomotiv, Tifs, Mako, Valeo, Chassis Brakes ve Maysan Mando gibi otomotiv sanayi firmalarından üst düzey yetkililer katıldı.

Mutlu: “Katkıda bulunmak istiyoruz”


Sanayi Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve tüm paydaşlarla birlikte, Türkiye’nin otomotivdeki geleceğine hazırlanmak adına iş birliği içerisinde olduklarını ifade eden Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP) Başkanı Ernur Mutlu, “Esas amacımız; bu toplantıları bir eylem planına dönüştürmek, stratejileri ülkemiz ve ülkemizdeki tüm paydaşlar adına oluşturmak. Bunun için de, öğrenmemiz ve sizlerden almamız gereken çok fazla bilgi var. Verileri olabildiğince toparlamaya çalışıp, oluşturduğumuz çalışma gruplarıyla bunları stratejik eylem planlarına dönüştürerek, Türkiye’nin otomotiv sanayisini geleceğe hazırlamak için katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Yıldırım: “Türkiye, sektörde önemli pozisyona sahip ülkelerden biri”


Otomotiv sanayisinin küresel kurgusu içinde Türkiye’nin önemli pozisyona sahip ülkeler arasında yer aldığını kaydeden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nden Kağan Yıldırım ise, “Otomotiv sanayisi yapısal bir değişimden geçiyor. Bu değişim tanımlanması gereken bir süreç. Almanya, ABD ve Japonya’yı etkileyecek olan bu değişimin ülkemizi etkilememesi mümkün değil. Şu an bu değişimi çok hissetmiyor olabiliriz; ama özellikle 2025’ten sonra değişecek, 2030’dan sonra ise radikal değişimler olacak. Hedefimiz; bu değişimi tanımlamak ve tanımladıktan sonra yönetilmesi ile ilgili bir takım aksiyon planları oluşturmak. Bu amaçla Bursa’da, sanayi ve kamudan katılımla bir dizi çalışma yapılması planlanıyor. Bu çerçevede, otomotiv sanayisinin içinden geçtiği dönem esas alınarak; mevcut ve henüz Türkiye’de olmayan yabancı sermayenin ülke sanayisinin rekabetçiliğini artıracak kapasite ve süreçleri yerlileştirmesini sağlayacak ortamın tanımlanması hedefleniyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ