Makine Haber

Sürekli dökümün getirdiği zorlukların üstesinden gelmek…

Giderek daha fazla sayıda çelik üretim tesisi, NSK SWR oynak makaralı rulmanları tercih ediyor. Bu gelişmiş rulmanlar, AISI 52100 rulman çeliğinden üretilen standart muadillerine göre birkaç kat daha fazla aşınma direncine, pullanma ömrüne ve dış bilezik dayanıklılığına sahip.

  • 27 Eylül 2021
Sürekli dökümün getirdiği zorlukların üstesinden gelmek…

NSK

Sürekli döküm makinelerinde kullanılan rulmanlar; yüksek sıcaklıklar, ağır yükler, oldukça düşük çalışma hızları, su/su buharı ve kireç içeren zorlu çalışma koşullarında dayanıklılık göstermek zorundadır. Bu çalışma koşullarında; aşınma, pullanma ve kırılma gibi rulman arızaları görülmesi doğaldır. Bu da, gittikçe daha fazla sayıda çelik üretim tesisinin NSK SWR (aşınmaya süper dirençli) oynak makaralı rulmanları tercih etmesine sebep olmaktadır. Bu gelişmiş rulmanlar, AISI 52100 rulman çeliğinden üretilen standart muadillerine kıyasla birkaç kat daha fazla aşınma direncine, pullanma ömrüne ve dış bilezik dayanıklılığına sahip.
NSK SWR serisinin kalitesinden yararlananlar arasında, daha önce sürekli döküm makinesinde düzenli olarak rulman arızaları yaşayan uluslararası bir çelik üretim tesisi bulunuyor. Söz konusu tesisteki bir makine, aşınma ve yorulma nedeniyle standart rulmanların ömrünü azaltıp, ağır yüklerin işlendiği bir süreç olan çelik levha üretimini gerçekleştiriyordu. Gerçekten de, makinedeki rulmanların ortalama ömrü 40 ilâ 50 haftayı aşmıyordu.

NSK mühendisleri kapsamlı bir inceleme yaptılar
Tesis, rulmanların ömrünü uzatmak ve bakım maliyetlerini azaltmak için NSK’nin uzman mühendislerinden yardım istedi. NSK mühendisleri de, gerektiği gibi kapsamlı bir inceleme başlattılar. Deneyimli mühendis ekibi, standart oynak makaralı rulmanlara sahip sürekli döküm
makinelerinde görülen hasar tiplerinin diğerleriyle aynı olduğunu fark etti.
NSK’nin rulman durumu raporu, aşınma ve yorulma direnci çok daha yüksek olan ve özel olarak geliştirilmiş bir çelikten üretilen SWR serisi oynak makaralı rulmanların kullanılmasını öneriyordu. 2001’den beri sürekli döküm uygulamalarında kalitesini kanıtlayan SWR rulmanların aşınma direnci; AISI 52100 rulman çeliğine göre üç kat, pullanma ömrü ve dış bilezik dayanıklılığı da beş kat daha fazla. Ayrıca NSK SWR rulmanları, sürekli döküm makinelerinde aks üzerinde değişime gitmeye gerek kalmadan standart SRB rulmanlarının yerini alabilir ve keçeli veya keçesiz olarak verimli bir şekilde çalışabilir.

Kaymadan kaynaklanan sürtünme önemli bir konu
Dış bilezik sürtünmesinin azalmış olması da, rulman ömrünün uzamasını sağlar. Kaymadan kaynaklanan sürtünme, çelik üretim tesislerindeki oynak makaralı rulmanların dış bileziğinde bulunan kusurların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan düzensiz aşınma, pullanma ve kırılmaya sebep olabileceğinden önemlidir.
NSK SWR, müşteriye oynak makaralı rulmanlarla bir dayanıklılık testi yapmayı önerdi. Bu test sonucunda NSK SWR rulmanların yüzde 60 daha uzun hizmet ömrü sunduğu; bunun da yılda 140 bin Euro gibi etkileyici bir miktarla tasarruf sağladığı anlaşıldı. Bu tasarruf, hem rulman arıza giderme süresinin, hem de rulman değişimi işçilik maliyetlerinin ortadan kalkması ile sağlandı.
Bu önemli sonuçlar, standart oynak makaralı rulmanların zorlu çalışma koşullarına dayanacak kadar sağlam olmadığı sürekli döküm makinelerinde kolaylıkla elde edilebilir. Bu tür uygulamalarda, NSK’nin uzman ekibi sorunun kaynağını belirlemeye yardımcı olabilir ve kalitesi kanıtlanmış SWR serisine bağlı olarak bir çözüm önerebilir.
Ek bir not olarak; rulmanlı makine veya ekipmanlardaki arızaları giderme ile görevli bakım mühendisleri ve teknisyenleri NSK’nin Bearing Doctor uygulamasından yararlanabilir. Bu yararlı araç, erken arızayı önlemek için; doğru rulman kullanımı, montajı, yağlama ve bakım ile ilgili bilgiler sunar. Bu uygulamada ayrıca, kullanıcıların rulman hasarlarını ve bu hasarların olası nedenlerini teşhis etmelerine yardımcı olmak için birçok görüntü ve ses dosyası mevcut.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ