Makine Haber

Palaoğlu: “İngiltere pazarı ihracatçılarımız için daha kırılgan bir hale geldi”

İngiltere’nin Türkiye’nin en büyük ticaret ortakları arasında yer aldığının altını çizen KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Hizmetleri Bölüm Başkanı Murat Palaoğlu, Brexit süreci devam ederken ortaya çıkan koronavirüs salgınının İngiltere pazarını daha kırılgan bir zemine taşıdığını söyledi.

  • 04 Haziran 2020
Palaoğlu: “İngiltere pazarı ihracatçılarımız için daha kırılgan bir hale geldi”

Tüm dünyada kuralları değiştiren koronavirüs salgınının İngiltere ile ticareti nasıl etkileyeceğine yönelik değerlendirmelerde bulunan KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Hizmetleri Bölüm Başkanı Murat Palaoğlu, ülkenin Türkiye’nin en büyük ticaret ortakları arasında yer aldığını vurguladı. Palaoğlu, şunları söyledi: “İngiltere; Türkiye’de en fazla yabancı yatırımcısı bulunan, dış ticaret fazlası verdiğimiz ve ihracatımızı sürekli artırdığımız ülkelerden biri. Bu nedenle, Türkiye dış ticareti için çok önemli bir pazar ve stratejik olarak 2020-2021 döneminde ihracatımızı artırmayı hedeflediğimiz bir ülke.”

“Ocak-Mart döneminde İngiltere’ye 2 milyar 525 milyon dolarlık ihracat yapıldı”
Türkiye-İngiltere ticaret hacmi 2018 yılında 18,6 milyar, 2019’da ise 16,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatan Palaoğlu, 2020’nin Ocak-Mart döneminde İngiltere’ye 2 milyar 525 milyon dolarlık ihracat yapıldığını dile getirdi. Palaoğlu, “Ülkeye ihracatta genel olarak; tekstil ve hazır giyim ürünleri, elektrikli ve elektriksiz makineler, motorlu araçlar ve parçaları, demir çelik ürünleri öne çıkıyor. İngiltere’den ise, elektrikli ve elektriksiz makine ve cihazlar, altın, demir çelik ürünleri ve ilaç alıyoruz” dedi.
Koronavirüs salgını nedeniyle İngiltere’nin 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında ithalat ve ihracatındaki azalmaya dikkat çeken Palaoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu dönemde, İngiltere’nin ithalatında ihracatına göre daha keskin bir düşüş yaşandığı görülüyor. Bu durum, ihracatımıza dair beklentileri olumsuz etkiliyor. Covid-19’un zarar verdiği otomotiv ve tekstil gibi sektörler İngiltere’ye başlıca ihraç kalemlerimiz. Halen Brexit’in etkisini öngörmeye çalışan ihracatçılarımız için İngiltere pazarı salgın nedeniyle daha kırılgan bir zeminde.”

“İngiltere, zaman çizelgesine bağlı kalmak konusunda ısrarcı”
İngiltere hükümetinin Brexit konusunda zaman çizelgesine bağlı kalmak konusunda ısrar ettiğini hatırlatan Palaoğlu, “İngiltere halen AB üyesi olarak muamele göreceği 31 Aralık’a kadar geçiş döneminde. Bugünkü şartlarda, AB geçiş sürecinin 1 veya 2 yıl daha uzatılmasının mâkul olabileceği düşünülüyor. Her iki taraf da, sürecin hızlı ilerlemesi için elinden geleni yapıyor; ama zaman işlemeye devam ediyor. Bu süreçte Brüksel, koronavirüsün etkileri ile mücadele ederken, yılın sonunda başka bir büyük değişikliğe ihtiyaç duyup duymadıklarını soruyor. AB liderleri, eğer bir erteleme talebi olacaksa bunun Londra’dan gelmesi gerektiği düşüncesinde. Görülen o ki; Covid-19 halen tarafların resmi pozisyonlarını değiştirmemiş durumda. Ancak, Brexit sürecinin gerek operasyonel açıdan sekteye uğradığını, gerekse stratejik öncelik olarak Covid-19 un gerisinde kaldığını söylemek mümkün. Daralan zaman bir erteleme olup olmayacağını gösterecek” diye konuştu.
İngiltere’nin küresel salgından ortalamanın üzerinde etkilenmesinin beklendiğini aktaran Murat Palaoğlu, şunları aktardı: “Gelecekte bu etkinin İngiltere’nin global ekonomideki ve global siyasetteki yerini ne yönde ve ne kadar etkileyeceğini kestirmek güç olsa da, ciddi bir sarsıntı yaşanması kesin görünüyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ