Makine Haber

Varlık: “İhracat konusunda yıla iyi bir şekilde başladık”

Türkiye takım tezgahları sektörünün ihracat konusunda yıla iyi bir şekilde başladığını dile getiren TİAD Başkanı Fatih Varlık, takım tezgahları ithalatının ise, 2021’in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,1 oranında artarak 331,5 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Varlık: “İhracat konusunda yıla iyi bir şekilde başladık”

İmalat sanayisinin temel üretim araçlarından olan takım tezgahları sektörü, 2021’in ilk çeyreğinde yurt içi satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54,2 artırarak 401,5 milyon dolara yükseltti. Sektörün ihracatı ise, yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,5’lik artışla 138,9 milyon dolara çıktı. Türkiye’nin takım tezgahları ihracatında Irak, Portekiz, Fas, Avustralya ve Pakistan yeni ve gelişen pazarlar olarak dikkat çekti.

“Pandemi küresel tedarik zincirinde aksamalara neden oldu”
Türkiye takım tezgahları sektörünün ihracat konusunda yıla iyi başladığını ifade eden Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, şunları söyledi: “Takım tezgahları ithalatı ise, pandeminin yarattığı krize rağmen ülke ekonomisini ayakta tutan ve yatırımlarına durmadan devam eden imalat sanayisinin etkisiyle, 2021’in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,1 artarak 331,5 milyon dolar oldu.”
Pandeminin küresel tedarik zincirinde aksamalara neden olduğunu aktaran Varlık, “Bu durum bir kere daha üretim alt yapısında kendine yeter olmanın önemini gösterdi. Öte yandan, ihracat yaptığımız önemli pazarlarımız olarak Rusya, Almanya, ABD, Polonya, Fransa ve Kanada öne çıkıyor. Ayrıca sektör yeni pazarlar arayışına da yöneldi. Bu kapsamda Türkiye’nin takım tezgahları ihracatında Irak, Portekiz, Fas, Avustralya ve Pakistan yeni ve gelişen pazarlar olarak öne çıktı” ifadelerini kullandı.

“2021’in tamamında geçtiğimiz yıla göre yüzde 10’luk büyüme öngörüyoruz”
Takım tezgahları sektörünün stratejik açıdan önemine değinen Fatih Varlık, dünyadaki mevcut koşullara rağmen sektörün 2020’de Türkiye ana imalat sanayisinin ihracatına 19 milyar dolarlık bir dolaylı katkısı olduğunu kaydetti. Varlık, geçen yıl iç piyasada ve yurt dışında tercih edilen ürünleri ise şöyle sıraladı: “Otomotiv, havacılık, medikal ve kalıpçılık sektörlerinde üretimin devam etmesi, yeni teknoloji ihtiyacı ve yatırımlarını beraberinde getirdi. Yatırım amacıyla gerçekleştirilen ithalatın yüzde 49’unu CNC işleme merkezleri ve CNC torna tezgahları oluşturdu. Ayrıca, pandeminin yarattığı olumsuz koşullarda insan faktörünün önemi fazlasıyla tartışılınca, robot ve otomasyon yatırımları ile eklemeli imalat makinelerinin yatırımı gözle görülür biçimde arttı. İhracatımızda ise giyotin, panç, abkant ve diğer presler dikkat çekti. Toplam takım tezgahı ihracatımızın yüzde 63’ünü presler oluşturdu. Otomotiv, medikal, savunma ve havacılık, kalıp ve makine teçhizat sektörlerindeki üretim ihtiyaçları neticesinde, 2021’in tamamında geçtiğimiz yıla göre yüzde 10’luk büyüme öngörüyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ