Makine Haber

Otomotiv fabrikası, NH serisi lineer kılavuzlarla yılda 577 bin Euro tasarruf sağlıyor

Meksika’da bulunan büyük bir otomotiv fabrikasında, kritik proses bileşeni yıkama makinelerinde ayda ortalama dört lineer kılavuz arızası yaşanması üzerine NH serisi lineer kılavuzlara geçilmesiyle birlikte, tesis yılda 696 bin 155 dolar (577 bin 314 Euro) tasarruf sağladı. 

  • 30 Haziran 2021
Otomotiv fabrikası, NH serisi lineer kılavuzlarla yılda 577 bin Euro tasarruf sağlıyor

NSK

Meksika’da bulunan büyük bir otomotiv fabrikasında, kritik proses bileşeni yıkama makinelerinde ayda ortalama dört lineer kılavuz arızası yaşanması üzerine NSK’nin NH serisi lineer kılavuzlara geçilmesiyle ciddi ölçüde tasarruf sağlandı. Üretimin durmasına, parça değiştirme işlerine, iş gücü ve ekstra yağlamaya bağlı olarak doğan önceki masraflar dikkate alınarak yapılan hesaplamalar, tesisin yılda 696 bin 155 dolar (577 bin 314 Euro) tasarruf sağladığını gösteriyor.

NSK mühendisleri kapsamlı bir inceleme yaptılar
İki otomatik parça yıkama makinesi, otomotiv fabrikasının motor yapım prosesinde önemli bir rol oynuyor. Bir makine, motor bloklarındaki talaşlı işleme sonrası safsızlıkları yıkayıp giderirken, ikinci makine aynı görevi motor kafalarında yerine getiriyor. Uzman NSK mühendislerinin yaptığı kapsamlı AIP uygulaması incelemesinde, iki adet bileşen yıkama makinesinin, metal kalıntı, soğutma sıvısı ve temizlik kimyasalları karışımı içeren yıkama çözeltisinden kaynaklanan şekilde yüksek düzeyde korozyona maruz kalıyordu. Bu oksitlenme, makinenin altına monte edilen dört adet lineer kılavuz içindeki rulmanlara zamanından önce hasar vererek, yatak sarmasına yol açıyordu. Bu nedenle uzman NSK ekibi, NH serisi lineer kılavuzlar kullanılmasını önerdi.
Kaliteli NH/NS lineer kılavuzlar, özel olarak geliştirilmiş sabit bilya geometrisi gibi yenilikçi özelliklerin eklenmesiyle çok daha uzun hizmet ömrü sunuyor. Buna ilaveten, yüzde 30’a kadar daha dinamik yük mukavemeti sayesinde kullanıcılar, kompakt ve hafif bir formatta önceki nesil ürünlerin yorulma ömrünü ikiye katlayabilmektedir.

Çeşitli yenilikçi kaplamalarla birlikte sunuluyor
NH serisinin zorlu çalışma koşulları karşısında koruma sağlayan çeşitli yenilikçi kaplamalarla birlikte sunulması da önemli bir avantaj. Otomotiv fabrikasında NSK, hem korozyon mukavemeti, hem de yüksek sağlamlık sağlayan sert krom kaplama kullanılmasını tavsiye etti. Otomatik parça yıkama makinelerine uyacak şekilde 360 mm uzunluğunda tedarik edilen NH lineer kılavuzlarda, uzun süre bakım gerektirmeden çalışma için NSK’nin K1 yağlama ünitesi, çift keçe ve metal koruyucu da bulunuyor. K1, düzenli yağ değiştirmenin zor olduğu veya kolaylıkla yıkanıp temizlenebileceği uygulamalar için idealdir.
Hiçbir arızanın meydana gelmediği başarılı deneme sürecinin ardından NH serisi lineer kılavuzların bileşen yıkama makinelerinde kullanılması, bir önceki yıla göre ciddi ölçüde tasarruf sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ