Makine Haber

Fanuc ve WorldSkills, Robot Sistemleri Entegrasyonu Yarışması’na ev sahipliği yaptı

Fanuc ve WorldSkills, Lüksemburg’da gerçekleştirilen Robot Sistemleri Entegrasyonu Yarışması’na ev sahipliği yaptı. 11 ülkeden genç robot programcılarının mücadele ettiği yarışmada altın madalyanın sahibi Almanya olurken; gümüş madalyayı Tayvan, bronz madalyayı ise Polonya kazandı.

  • 01 Kasım 2022
Fanuc ve WorldSkills, Robot Sistemleri Entegrasyonu Yarışması’na ev sahipliği yaptı

Yaptığı iş birlikleriyle sektöre destek olmaya devam eden Fanuc, mesleki yetkinliklerin geliştirilmesi için dünya çapında çeşitli şampiyonalar düzenleyen WorldSkills ile önemli bir iş birliği gerçekleştirerek Robot Sistemleri Entegrasyonu Yarışması’na ev sahipliği yaptı. Lüksemburg’un Esch-sur-Alzette şehrinde gerçekleştirilen yarışmaya 11 ülkeden genç robot programcıları katıldı. Bu yıl 15’in üzerinde farklı mekanda gerçekleşen büyük ölçekli “WorldSkills Competition 2022 Special Edition” etkinliğinin yeni eklenen bir parçası olarak ilk kez düzenlenen yarışmanın kazananı Almanya altın madalyanın sahibi olurken; ikinci olan Tayvan gümüş madalya, üçüncü olan Polonya ise bronz madalyayı elde etti.

Yiğit: “EuroSkills’e ev sahipliği yapacağız”
WorldSkills ile gerçekleştirdikleri iş birliği ve yarışmaya dair değerlendirmelerde bulunan Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, şunları söyledi: “Genç robot programcılarını teşvik etmek için küresel bir ortaklık kurmak istedik ve bu noktada WorldSkills’in misyonu ve vizyonu iş birliğimizi mümkün kıldı. Şu an dünyada otomasyona yönelik eğilim ilerliyor ve robotlar artık yalnızca endüstriyel şirketlerde ve KOBİ’lerde değil, el sanatları ve tarımda bile yaygın olarak kullanılıyor. Bunun tam tersi şekilde birçok ülkede uygun şekilde eğitilmiş kalifiye işçi eksikliği mevcut. WorldSkills ile kurduğumuz ortaklık sonucunda Robot Sistemleri Entegrasyonu Yarışması’nı düzenledik ve Almanya, Avusturya, Fransa, Macaristan, Lüksemburg, Polonya, İngiltere, Hindistan, Japonya, Singapur ile Tayvan’dan robot programlama takımları katıldı. Bu organizasyon sayesinde gençlere robot programlama hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı vererek onların bu alana olan ilgisini daha yukarılara taşıdık. Bir sonraki WorldSkills uluslararası şampiyonası ise 2024 yılında Fransa’nın Lyon kentinde yapılacak. Önümüzdeki yıl ise Polonya’nın Gdansk şehrinde Avrupalı katılımcılar için bir mesleki eğitim ve beceri mükemmellik yarışması olan EuroSkills’e ev sahipliği yapacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ