Makine Haber

Ford, bu yıl sekizincisini hazırladığı Trend Raporu’nun sonuçlarını açıkladı

Ford’un 2020 Yılı Trend Raporu’na göre, yetişkinlerin yüzde 45’i kendisini sık sık yalnız hissediyor. Söz konusu durum, insanların kendilerini daha rahat ve bağlantılı hissetmelerine yardımcı olma konusunda şirketler ve markalar için fırsatlar bulunduğuna işaret ediyor.

  • 20 Aralık 2019
Ford, bu yıl sekizincisini hazırladığı Trend Raporu’nun sonuçlarını açıkladı

Ford’un bu yıl sekizincisini hazırladığı Trend Raporu; sürekli değişen bir dünyada kurumlara, markalara ve çevrelerindeki insanlara güven konusunda sıkıntı yaşayan tüketicilerin, şirketlerin doğru şeyi yaptığına inanmak istediklerini, ancak bunun için net sebeplerin kendilerine sunulmasına ihtiyaç duyduklarını ortaya koyuyor.
Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da 14 ülkeyi kapsayan global araştırmada öne çıkan tüketici trendleri şu şekilde:
♦ Yalnızlık: Yalnızlık, küresel boyutlara ulaşan ve özellikle genç kuşakta yaygın bir salgına dönüşmüş durumda. Z kuşağının yüzde 62’si, “Sık sık kendimi yalnız hissediyorum” diyor.
♦ Görünenin arkasına bakmak: Tüketiciler şirketlerin doğru şeyi yaptığına inanmak istiyor; ama bunun için perdenin arkasını da görmeleri gerekiyor. Yetişkinlerin yüzde 67’si, bir kez güvenini kaybeden markanın tekrar güven kazanmasının mümkün olmadığını düşünüyor.
♦ Duruşu olan markalar: Markaların ürün bazlı bir anlayıştan çıkıp değer bazlı bir anlayışa geçmesi bekleniyor. Bununla birlikte, satın alma davranışlarında bu etki görülmüyor. Yetişkinlerin yüzde 59’u, markanın değerlerinden çok satın almanın uygunluğuna göre karar verdiğini belirtiyor.
♦ Büyük umutlar: E-ticaret büyürken, markalardan beklentiler de artıyor. Tüm dünyada yetişkinlerin yüzde 67’si, geçmişe göre markalardan daha fazla şey beklediğini belirtiyor.
♦ Yeşil paradoks: Tüketiciler tüm dünyada iklim değişikliği konusunda endişeli; ancak bu harekete geçtikleri anlamına gelmiyor. İklim değişikliğiyle mücadele için davranışlarında herhangi bir değişiklik yapmayanların yüzde 64’ü bir fark yaratacaklarına inanmadıklarını aktarıyor.
♦ Kimlik önemli: Kimlik etrafında şekillenen konuşma ve dil evrim geçiriyor. Kimliğin hem gözle görünür niteliklerden, hem de görünmeyenlerden oluşturulduğu görülüyor.
♦ İkinci tur: İleri dönüşüm şirketleri yeniden satışı modernize ediyor. Sofistike ve alışveriş meraklısı kesimde yükselişe geçen bu hareketle birlikte; moda, elektrikli aletler, elektronik ve ev eşyaları gibi alanlarda kullanılmış eşyalar yeniden hayat kazanıyor. Yetişkinlerin yüzde 60’ı, beş yıl öncesine göre kullanılmış ürün almaya daha açık olduğunu ifade ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ