Makine Haber

Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi için start verildi

Teknopark İstanbul, Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi’ne ev sahipliği yapacak. Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren ve derin teknoloji tabanlı siber güvenlik fikirleri üzerinde çalışmalar yürüten girişimlere ev sahipliği yapacak merkez 2021’de faaliyete geçecek.

  • 11 Mart 2020
Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi için start verildi

Türk savunma sanayisinin inovasyon merkezi Teknopark İstanbul, Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren ve derin teknoloji tabanlı siber güvenlik fikirleri üzerinde çalışmalar yürüten girişimlere ev sahipliği yapacak merkezin 2021 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.
Teknopark İstanbul’un 3. Etap binaları kapsamında inşaatı süren Cube Incubation binasında brüt 2 bin metrekarelik alanda kurulacak merkez için 70 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapıldı. Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren ve teknoloji geliştiren girişimci ve girişimci gruplarına ev sahipliği yapacak merkezde, 6 aylık dönemlerde 15, yılda 30 uluslararası düşünen siber güvenlik girişiminin desteklenmesi hedefleniyor. Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi’nde girişimci ve girişimci grupları; ofis, online/offline eğitim, mentorluk, laboratuvar, temiz oda alt yapısı ve teknik danışmanlık gibi olanaklardan ücretsiz veya çok düşük maliyetlerle yararlanabilecekler.

Tüm dünyada kritik bir önem taşıyor
Siber güvenlik tüm dünyada kritik bir önem taşıyor. İstatistiklere bakıldığında, dünya genelinde 35 saniyede bir; yani günde 2 bin 244 farklı siber saldırı gerçekleşiyor. Söz konusu oranlar doğrultusunda, 2016-2019 yılları arasında dünya genelinde siber güvenlik uzmanı ihtiyacı yüzde 700 artış gösterdi. Yine yapılan araştırmalara göre, Türkiye dünya üzerinde en çok saldırıya uğrayan 5. ülke konumunda. Tüm bu rakamlar, Türkiye’nin kendi siber savunma sistemini geliştirmesini zorunlu kılıyor. Bunun için de, yerli fikirlerin gelişmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Teknopark İstanbul tüm bu analizlerden yola çıkarak, kuracağı merkezde Türkiye’nin siber saldırılara karşı yerli çözümlerle direnç göstermesi için çalışacak.

Topçu: “Türkiye için sorumluluk alıyoruz”


Girişimcilik ekosistemindeki bilgi birikimlerini siber güvenlik ekosistemine aktararak Türkiye için sorumluluk aldıklarını söyleyen Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “Siber güvenlik dünyada pek çok devlet tarafından kamu politikaları arasına alınmış durumda. Kuracağımız merkezin çok başarılı örnekleri; İngiltere, İsrail, Singapur ve Estonya gibi ülkelerde görülüyor. Türkiye’de siber güvenlik alanında çalışmalar yapan 70 siber güvenlik startupı olmasına karşın, global veri tabanına kayıtlı 5 yerli startup bulunuyor. Siber güvenlik alanında girişimcilere yapılan yatırım miktarı dünya genelinde 2019 yılı itibariyle 7 milyar doları aşmış durumda. Ülkemizde ise, bu alanda 2019 yılında yapılan yatırım miktarı 102 milyon dolar civarında. Bu rakamlardan hacmin dünya ölçeğine göre daha az geliştiği rahatlıkla görülebiliyor” dedi.

“Yepyeni fikirlere sahip girişimcileri ağırlayacağız”
Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi’nde, Türkiye’nin siber saldırılardan en az düzeyde etkilenmesine katkı sağlayacak yerli ve milli projeleri hayata geçirecek yepyeni fikirlere sahip girişimcileri ağırlayacaklarını aktaran Topçu, “Girişimcilerimize; iş planı hazırlama, başarılı sunum teknikleri, pazarlama, finans gibi konularda eğitim ve mentörlük imkânlarını sıfır maliyetle sunacağız. Ayrıca girişimcilerimiz, mali desteklere ulaşmak noktasında ücretsiz danışmanlık hizmeti alacak ve yatırımcı buluşmalarından faydalanarak, işlerini nasıl büyütecekleri konusunda bilgi sahibi olacaklar” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ