Makine Haber

Otomotiv sektörü kasım ayında 2,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, otomotiv sektörünün kasım ayındaki ihracatı yüzde 2,7 oranında düşerek 2,7 milyar dolar oldu. Düşüşe rağmen tarihindeki en yüksek ikinci kasım ayı ihracatını gerçekleştiren sektör, ocak-kasım döneminde ise 28,1 milyar dolarlık ihracata imza attı.

  • 04 Aralık 2019
Otomotiv sektörü kasım ayında 2,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisinin kasım ayı ihracatı yüzde 2,7 azalarak 2,7 milyar dolar oldu. Düşüşe rağmen tarihindeki en yüksek ikinci kasım ayı ihracatını gerçekleştiren sektör, Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer aldı. Sektörün söz konusu dönemde Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 17 oldu. Otomotiv endüstrisinin ocak-kasım dönemi ihracatı da 28,1 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Binek otomobil ihracatı yüzde 6 arttı
Kasım ayında ürün grupları bazında binek otomobil ihracatı yüzde 6 artarak 1 milyar 167 milyon dolar olurken; tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 1,5 azalarak 901 milyon dolar oldu. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalarak 375 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı ise yüzde 9,5 artarak 192 milyon dolar oldu.
Aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat yüzde 2,5 azalarak 399 milyon dolar olurken; İtalya’ya yüzde 6’lık artışla 260 milyon dolarlık ihracat yapıldı
Kasımda toplam ihracattan 77,2 pay alan AB ülkelerine ihracat yüzde 3,5’lik düşüşle 2 milyar 80 milyon dolar oldu. Afrika ülkelerine ise ihracatta yüzde 20, Bağımsız Devletler Topluluğu’na yüzde 11 ve Ortadoğu ülkelerine de yüzde 52 oranında artış yaşandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ