Makine Haber

Plastik işleme makinelerinde yatırımlar yüzde 34 azaldı

PAGEV tarafından hazırlanan ‘Türk Plastik İşleme Makineleri Sektör İzleme Raporu’na göre; sektörün Ocak-Eylül 2019 dönemi makine ve teçhizat yatırımları, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 521 milyon dolara geriledi.

  • 08 Kasım 2019
Plastik işleme makinelerinde yatırımlar yüzde 34 azaldı

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), hazırladığı kapsamlı raporlarla sektörün nabzını tutuyor. PAGEV, son olarak yayınladığı ‘Türk Plastik İşleme Makineleri Sektör İzleme Raporu’nda, 2019’un tamamı ve 2020 yılına dair önemli verileri ortaya koydu. Çalışmaya göre; sektörün Ocak-Eylül 2019 dönemi makine ve teçhizat yatırımları geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 521 milyon dolara geriledi. Sektör, geçen senenin dokuz aylık döneminde ise makine ve teçhizata 785 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.
2019’un dokuz aylık dönemindeki plastik makine yatırımlarının yüzde 48’ini presler ve diğer makineler, yüzde 17’sini aksam ve parçalar, yüzde 16’sını enjeksiyon, yüzde 12’sini ekstrüzyon, yüzde 5’ini termoform makineleri ve yüzde 2’sini de şişirme makineleri oluşturdu. Makine ve teçhizat yatırımlarındaki gerilemenin yılın geri kalanında da devam etmesi bekleniyor.

Üretim 377 milyon dolara geriledi
2018’in dokuz aylık döneminde 459 milyon dolar olan plastik işleme makineleri üretimi, 2019 yılının aynı döneminde 377 milyon dolar olarak gerçekleşti ve geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 18 geriledi. Plastik işleme makineleri üretiminden; presler ve diğer makineler yüzde 47, aksam ve parçalar yüzde 22, ekstrüzyon makineleri yüzde 14, enjeksiyon makineleri yüzde 7, termoform makineleri yüzde 9, şişirme makineleri de yüzde 1 pay aldı.
2019 Ocak-Eylül döneminde ithalatta da keskin bir düşüş yaşandı. Yılın dokuz aylık döneminde 290 milyon dolarlık plastik işleme makineleri ithalatı yapılırken, ithalat 2018’in aynı dönemine göre yüzde 39 düştü. En fazla ithalat yapılan ilk 10 ülke; Almanya, Çin, İtalya, Japonya, Avusturya, Tayvan, Fransa, İsviçre, Güney Kore ve ABD oldu. İthalattaki düşüşün etkisiyle dış ticaret açığı da yüzde 56 gerileyerek 144 milyon dolara indi.

146 milyon dolarlık ihracat yapıldı
Ocak-Eylül 2019 döneminde plastik işleme makineleri ihracatı ise, geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 1’lik azalışla 146 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Plastik işleme makineleri ile bunların aksam ve parçalarının ortalama birim ihraç fiyatı 2019 yılının dokuz aylık döneminde kilogram başına 11,9 dolar olurken, 2018’e kıyasla yüzde 6 arttı. Plastik işleme makinası ihraç edilen ilk 10 ülke; Rusya, Hindistan, Cezayir, İspanya, Almanya, Bulgaristan, İran, Irak, Özbekistan ve Mısır olarak sıralandı.
PAGEV raporunda, plastik işleme makineleri sektörünün başlıca sorunlarına da değinildi. Çalışmada; makine imalat sanayiinde yaşanan sıkıntıların plastik işleme makineleri sektörü açısından da geçerli olduğunun altı çizildi.

Eroğlu: “250 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor”
Ülke ekonomisine 35 milyar dolarlık katma değer ve 250 binden fazla kişiye istihdam yaratan plastik sanayiinin geleceğini gösteren makina ve teçhizat yatırımlarındaki düşüşün devam ettiğini dile getiren PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, şunları söyledi: “Plastik makine yatırımları, sektörün geleceğini göstermesi açısından çok önemli. Verimli teknolojiler kullanıp üretmeliyiz ki rekabetçi olalım. Plastikler ekonomik olmasının yanı sıra, hafif ve esnek yapısı ile kısa zamanda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Türkiye plastik sektörü, 34 milyar dolarlık üretim kapasitesi ile Avrupa’nın ikinci, dünyanın altıncı büyük plastik mâmul üreticisi konumunda. 250 bin kişiye doğrudan iş sağlayan sektör, 12 milyar dolarlık ihracata imza atıyor.”

“Ülke imajı çok büyük bir önem taşıyor”
Plastik işleme makineleri sektörünün başlıca sorunlarına da değinen Eroğlu, “Makine yatırım malı olduğu için ülke imajı çok büyük önem taşıyor. Türkiye’nin imajını ne kadar yukarıya çıkarırsak, makine satışlarımızı da o oranda artırabiliriz” dedi.
Türkiye’nin thermoform makineleri üretiminde çok iyi bir noktada olduğunu söyleyen Eroğlu, şöyle devam etti: “Thermoform makineleri üretiminde dünya genelinde dokuzuncu sıradayız. Bu alanda sadece 10 senede çok hızlı şekilde yol kat ettik. Firmalarımız bu alandaki teknolojileri yakından takip edip üretimlerine entegre ederek, başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok pazarında lider oldular.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ