Makine Haber

Türkiye, Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı’na katıldı

Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’na bağlı Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı’na katıldı. Teknoloji merkezi MEXT’i hayata geçirmeye hazırlanan MESS, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde yaptığı söz konusu iş birliği ile dijital dönüşüm konusunda üstlendiği rolü global arenaya taşıyor.

  • 24 Ocak 2020
Türkiye, Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı’na katıldı

Geçen yılın Eylül ayında Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum-WEF) platform üyeliğine kabul edilen ilk işveren sendikası olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), iş birliğini bir üst seviyeye taşıdı. Türkiye sanayisini geleceğe hazırlamak için kurduğu MEXT Teknoloji Merkezi ile sendika, WEF’in Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı’na (Center for the Fourth Industrial Revolution Network-C4IR) katıldı. Davos’da imzalanan iş birliği ile MEXT, dünyada çok az sayıda bulunan WEF’e bağlı merkezlerden biri olarak tescillendi.
MESS, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde imzalanan söz konusu iş birliği anlaşması ile Türkiye’yi ve sendika üyelerini, WEF’in Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı’nda temsil edecek. MESS’in hayata geçirmeye hazırlandığı MEXT Teknoloji Merkezi bünyesinde bulunacak Dördüncü Sanayi Devrimi Bağlı Merkezi; dünyada yürütülen tüm teknoloji uygulamalarına dair ilk elden bilgiler edinecek ve ileri teknoloji uygulamalarını yaygınlaştırmak için Türkiye’ye özel projeler geliştirecek. Kamu ile iş birliği içinde pilot uygulamalar ve bunlara yönelik mevzuat önerileri geliştirme imkânlarına sahip olacak. Nesnelerin interneti (IoT), robotlar, yapay zeka (AI), otonom araçlar, dronelar ve blockzincir gibi pek çok kritik konu için yol haritaları hazırlayacak.

Akkol: “Ülkemize büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz”
Sadece metal sanayisine değil, tüm sektörlere katma değer sağlayacak söz konusu iş birliğinden büyük gurur duyduklarını dile getiren MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Dünya Ekonomik Forumu ile iş birliğimizin hem MESS üyelerine, hem de ülkemize büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz. Yakın gelecekte açılışını yapmak üzere tüm gücümüzle çalıştığımız teknoloji merkezimiz MEXT ile, Dördüncü Endüstri Devrimi ve dijital dönüşüm konusunda Türkiye’de öncü bir rol üstlenmeye hazır olduğumuzu ifade etmiştik. Bugün, WEF iş birliği ile söz konusu rolümüzü global arenaya taşıdığımızı söyleyebiliriz. MESS’in, üyelerimizin ve Türkiye’nin bu kıymetli iş birliği ağından en verimli şekilde faydalanacağına şüphem yok” diye konuştu.

(Soldan sağa): WEF Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezi Ağı Genel Müdürü Murat SÖNMEZ, Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN ve MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak AKKOL.

Varank: “Dijital dönüşümü ve inovasyonu odağımıza aldık”
‘Milli Teknoloji Hamlesi’ ruhuyla hazırladıkları 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde, dijital dönüşümü ve inovasyonu odaklarına aldıklarını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, şunları aktardı: “Yüksek verimlilik, düşük maliyet ve esnek üretim yapısını sanayiye hâkim kılmak istiyoruz. Bunu başarmanın yolu da, sanayinin teknolojiyle entegrasyonundan geçiyor. Gelişen teknolojiler, hem özel sektör, hem de kamu tarafında yeni gereksinimleri beraberinde getiriyor. Yapay zeka, büyük veri ve blokzincir gibi alanlarda geliştirilen teknolojilerin uygulamaya geçiş aşamasında, kamu politikalarının etkin ve esnek bir şekilde yeniden tasarlanması önemli. Kurulacak bu merkez, çok taraflı iş birliklerine açtığı kapıyla hem sanayicimize, hem de kamudaki karar alma süreçlerine pozitif katkılar sunacak. Ayrıca bu sayede, ülkemizde atılan adımları küresel platformlara taşıyarak, uluslararası politikalara yön verme şansına da sahip olacağız.”

Sönmez: “Süratle hareket edilmesi gerekiyor”
Dördüncü Endüstri Devrimi ile birlikte yaşanan değişimin büyüklüğü ve hızı göz önüne alındığında süratle hareket edilmesi gerektiğini kaydeden WEF Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezi Ağı Genel Müdürü Murat Sönmez de, “İş dünyası, devlet ve geniş ölçekte sivil toplum bir araya gelebilirse; Türkiye’de kuracağımız bu teknoloji merkezi ülke için çok faydalı olacak ve yeni teknolojilerin küresel boyutta yörüngesini belirlemede Türkiye’nin söz sahibi olmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ