Makine Haber

BMC, dijital dönüşüm için Cisco’yu tercih etti

Kamyondan otobüse, paletli askeri araçlardan taktik tekerlekli araçlara kadar geniş bir yelpazede üretim yapan BMC Otomotiv, Cisco ürün ve çözümleriyle gerçekleştirdiği dijital dönüşüm sayesinde; hem pandemi döneminde operasyonel kalmayı başardı, hem de güvenlik alt yapısını çağın gereklerine uygun bir standarda taşıdı.

BMC, dijital dönüşüm için Cisco’yu tercih etti

BMC Otomotiv, sektörün değişen görünüm ile beklentilerine, entegre ve basitleştirilmiş Cisco çözümleriyle uyum sağlıyor. Kişiler, kuruluşlar ve askeri kurumlar için çeşitli ulaşım çözümleri konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan BMC Otomotiv; kamyondan otobüse, paletli askeri araçlardan taktik tekerlekli araçlara kadar geniş bir yelpazede üretim yapıyor.
3 bin 500’ü aşkın çalışan ve yılda 12 bin 500 adetten fazla üretim kapasitesiyle sektörün en önde gelen aktörlerinden biri olan şirketin, beş yıl önce yönetiminde yaşanan değişimin ardından; satış döngülerinden Ar-Ge’ye kadar her alanda modernleştirme ve dijital dönüşümü ilerletme hedefi için düğmeye bastığını anlatan yetkililer, “Üstelik bu değişimin, BMC çatısı altındaki üç şirketin tamamında yapılması gerekiyordu. BMC Otomotiv çok farklı müşterilere hizmet verdiği için, işlevlerinin birçoğunun birbirinden ayrı yönetilmesinin gerekmesi de bir diğer zorluğu oluşturuyordu. Örneğin; Ar-Ge ekibinin otobüs ve kamyon üretimi için ihtiyaç duyduğu güvenlik, zırhlı araç üretimi için ihtiyaç duyduğu güvenlikten çok farklı. Araçların her birinin de geliştirme ve satış süreçleri, kamyon ve otobüslerin işletmeler arası ihtiyaçlarından farklı. Sade bir sistem yaratmak son derece zor oluyordu” dediler.

“3 ana konu üzerinde yoğunlaşıldı”
Söz konusu süreçte 3 ana konu üzerinde yoğunlaşıldığını ifade eden yetkililer, sözlerini şöyle sürdürdüler: “Bu süreçler; çalışanların mevcut iş alışkanlıklarını iyileştirmek, tüm sistemleri güvenli ve uyumlu bir mimaride birleştirerek verimliliği artırmak ve bu sistemlerin mümkün olduğunca büyük bir kısmını otomatikleştirmekti. Ağı ve güvenlik alt yapısı Cisco bileşenlerinden oluşan BMC, dijital dönüşüm sürecinde de bu büyüklükteki bir projenin üstesinden gelmek için gerekli araçlara, müşteri hizmetlerine ve teknik bilgiye sahip Cisco ile iş birliğine devam kararı aldı.”

“Dünya genelinde birçok şirket, Covid-19 sırasında çalışamaz hale geldi”
Dünya genelinde birçok şirketin, Covid-19 pandemisi sırasında çalışamaz hale geldiğini vurgulayan yetkililer, “BMC ise, dijital dönüşüm sayesinde uzaktan çalışmanın temellerini attı ve bu temel, sanal masaüstü alt yapısını (VDI) genişletme konusunda büyük bir fayda sağladı. Diğer yandan pek çok şirket gibi BMC de, yüzlerce çalışanın olduğu devasa tesislerde çalışmanın güvenli olmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldı ve mümkün olan en geniş şekliyle uzaktan çalışma modeline geçti. Cisco sunucularına ve sanal makinelerine yapılan yatırım sayesinde, 500 mühendisin hızla evden bağlanması sağlandı. Türkiye’de ve dünya genelinde birçok şirket, üretimi durdurmak zorunda kalırken; BMC mühendisleri çalışmalarına online olarak devam ettiler. Bunun yanı sıra, kritik afet kurtarma sistemleri de çevrimiçi ortama taşındı ve büyük bir iyileşme sağlandı. Dijitalleşme öncesinde faaliyet dışı kalma oranı yüzde 3 civarındayken; dijital dönüşüm sonrasında bu oran yüzde 0,3’e kadar düştü. Bu da, Cisco’nun VDI çözümünün sağladığı verimliliğin önemli bir göstergesi” diye konuştular.

Erdem: “Cisco ile stratejik bir ortaklığa imza attık”
BMC Grup Bilgi Teknolojileri Direktörü Serdar Erdem, Cisco ile yapılan iş birliğine dair şunları söyledi: “En az bizler kadar geleceği düşünen Cisco ile stratejik bir ortaklığa imza attık. Mevcut Cisco güvenlik ürünlerimiz arasındaki entegrasyon sayesinde ağda çalışan her şeyin son derece görünür olması, alt yapımızın güvenlik düzeyinin artmasını sağladı. Cisco DNA Center’ın Stealthwatch ve ISE entegrasyonu sayesinde, bir güvenlik açığını sistemde manuel olarak saatlerce arama yapmadan hızlıca bulabiliyoruz. Bugün BMC Otomotiv, Türkiye’de Cisco sunucularından güç alan en büyük VDI alt yapısına sahip. Ağ ortamımız için kullandığımız Catalyst 3K ağ anahtarları ve SAP sistemlerimiz için kullandığımız VxBlock, Cisco UCS’den güç alıyor. Uçtan uca Cisco portföyümüz ve Cisco DNA Center sayesinde, alt yapımızın tamamını tek bir ekrandan denetleyebiliyoruz. Artık faaliyetlerimiz, en güvenli şekilde, mümkün olduğunca otomatikleştirilmiş durumda.”

Duru: “Dijital dönüşüm artık bir zorunluluk”
BMC Otomotiv ile yapılan iş birliğinin önemine değinen Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru da, “Rekabetçi kalabilmek ve tüketicilere en son ürün ve hizmetleri sunmak için, dijital dönüşüm sürecini benimsemek, şirketler için artık bir seçimden öte bir zorunluluk halini aldı. Cisco olarak vizyonumuz; inovasyonlarımız ve çözümlerimizle onları bu yolculukta desteklemek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmalarını sağlamak. Sektöründe öncü konumdaki BMC Otomotiv’in dönüşüm sürecinde böylesi bir rol üstlenmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ