Makine Haber

Çopur: “Endüstri 4.0’ı doğru algılamak için iki kavramı anlamak gerekiyor”

Endüstri 4.0’ın temel olarak; mevcut yapay zeka imkânlarını kullanarak, üretim süreçlerini kısmen insan girdisinden bağımsız hale getirmeyi hedeflediğini aktaran Pilz Türkiye Genel Müdürü Yavuz Çopur, söz konusu trendi doğru algılamak için yatayda ve dikeyde iki kavramı anlamanın önemli olduğunu söyledi.

  • 16 Mart 2020
Çopur: “Endüstri 4.0’ı doğru algılamak için iki kavramı anlamak gerekiyor”

Endüstri 4.0 kavramının en yalın haliyle; otomasyonun üzerine inşa edilen, şirketleri ve ülkeleri küresel rekabette öne çıkararak avantaj sağlamaya çalışan bir sanayi yönetim trendi olarak açıklanabileceğini söyleyen Pilz Türkiye Genel Müdürü Yavuz Çopur, “Endüstri 4.0 temel olarak; mevcut yapay zeka imkânlarını kullanarak, üretim süreçlerini kısmen insan girdisinden bağımsız hale getirmeyi hedefler. Endüstri 4.0 ile insanın tamamen süreçlerin dışında kalacağına dair kanılar var; ancak bu yeni trend sadece sürece teknolojik imkânları ve yapay zekayı dâhil etmeyi amaçlamaktadır” dedi.

“Endüstri 4.0 trendini doğru algılamak ve beklentileri netleştirmek için yatayda ve dikeyde iki kavramı anlamak  önemli”
Endüstri 4.0 trendini doğru algılamak ve beklentileri netleştirmek için yatayda ve dikeyde iki kavramı anlamanın önemli olduğunu ifade eden Çopur, şunları aktardı: “Yatayda; yani sanayinin tüm süreç yönetimlerinde ‘süreç optimizasyonu’ ve ‘sorun tahminleme’nin kullanılması ve anlaşılması önemli olan kavramlardır. Dikeyde ise; yani süreçlerin sahadan yönetime kadar olan bağlantı tarafında, ‘otomasyon’ ve ‘otonomizasyon’ kavramları net olarak aydınlatılmalıdır.”
Endüstri 4.0’ın; mevcut sanayi üretimindeki verimsizlikleri ileri teknolojik imkânları kullanarak ortadan kaldırmayı ve şirketlere değer katmayı amaçladığını aktaran Çopur, “Mevcut iş süreçlerini yalınlaştırmak, hızlandırmak, hata, duruş ve sorunları önceden tahmin edebilir hale gelmek; operasyonel verimliği ve rekabetçiliği artırmanın temel unsurlarıdır. Endüstri 4.0 bu nedenle, ‘süreç optimizasyonu’ ve ‘sorun tahminleme’ kavramları ile yakın ilişkilidir” şeklinde konuştu.

“Yapay zeka doğru bir şekilde kullanılırsa, insanoğlunu sorun tahminleme konusunda başarıya ulaştıracaktır”
Süreç optimizasyonunun bugüne kadar insan zekası ile yapıldığını bildiren Çopur, şöyle konuştu: “Günümüzde ise, verimsizlikler sürecin her evresinde toplanan dijital verilerin ölçülmesi ve analiz edilmesini sağlayan yazılımlarla tespit edilmeye başlandı. İnsan zekası sorun tahminlemeyi çözmek için yoğun bir çaba göstermesine rağmen, henüz tam anlamıyla bir sonuca ulaşamadı. Korelasyon, anomali tespiti ve yinelemeli sinir ağları (RNN) gibi yöntemler ve ileri matematiksel metotlarla, insan beyninin algılayamayacağı ileri seviye ilişkilerin öğrenilmesi başarılı bir sorun tahminlemesinin yolunu açacaktır. Yapay zeka doğru bir şekilde kullanılırsa, insanoğlunu sorun tahminleme konusunda başarıya ulaştıracağına eminim.”

“Otomasyon, Endüstri 4.0’ın önemli kavramlarından biridir”
‘3. Sanayi Devrimi’ olarak adlandırılan otomasyonun, dikeyde Endüstri 4.0’ın önemli kavramlarından biri olmaya devam ettiğini dile getiren Yavuz Çopur, “Bildiğiniz üzere otomasyon; tanım olarak bir iş veya prosesin ne kadarının makine ile yapıldığını (ya da insana bırakıldığını) belirler. İşin tamamen makine tarafından yapıldığı süreçlerde tam otomasyondan bahsetmek mümkündür. Ancak, üretim hattındaki makinelerin arasındaki koordinasyon halen insan aracılığıyla sağlanıyorsa, tesis bazında tam otomasyondan söz etmek için henüz erkendir.
‘Kendi kendine karar verebilme’ olan otonomizasyon; yani otonom çalışma için üretimin tam bir otomasyona sahip olması ilk temel şarttır. Ek olarak; üretimin her kritik noktasından toplanan verilerin işlenerek, karar verme için gerekli bilginin üretilmesi ve kullanılması da elzemdir. Yani bir tesiste otonomizasyondan söz etmek için; önce tam otomasyonu, ardından da toplanan veriler üzerinde bütünleşik bakış açısıyla yapay zekayı kullanmak gerekir. Sürdürülebilir doğrulukla karar veren bir sistem; doğru, eksiksiz ve iyi tasarlanmış bir otomasyon sisteminin üzerine inşa edilebilir. Ancak bu şekilde tasarlanarak çalıştırılan bir üretim tesisi otonom çalışmaya yaklaşabilir” ifadelerini kullandı.

“Endüstri 4.0 sanayicilerimizin kafasını karıştırdı”
Gelişmiş dünya ülkeleriyle eş zamanlı olarak Türkiye’ye servis edilen Endüstri 4.0’ın sanayicilerin kafasını karıştırdığını ifade eden Çopur, şunları anlattı: “Bir taraftan pazara teknolojik ürün veya hizmet sunan üreticiler, diğer yandan otomasyon sektörü oyuncuları, Endüstri 4.0’ı kendi satışlarını artırmak için bir argüman olarak kullanıyorlar. Durum böyle olunca; fabrikasında henüz ileri otomasyon ile tanışamamış ve kıt kaynaklarla çalışan sanayicilerimiz, ‘Acaba treni kaçırıyor muyuz?’ endişesi ile kaynak yaratma arayışına giriyorlar. Sanayicilerin kendilerine sunulan 5G, bulut, hızlı veri transferi IoT, ve akıllı sensör gibi teknolojik araçlara para harcamadan önce, bunlardan tam olarak ne fayda sağlayacaklarını anlamaları ve öğrenmeleri gerekiyor.”

“Yapılan her buluş, yerine geçtiği bir önceki buluşu tamamen tarihten silmez ama mutlaka kullanım alanını daraltır”
Yapılan her buluşun, yerine geçtiği bir önceki buluşu tamamen tarihten silmekten ziyâde kullanım alanını daralttığını vurgulayan Çopur, “Mesela yelkenli gemiler, günümüz turizminin lüks araçları haline gelmiştir. Benzer şekilde, bugün elle üretilen birçok ürün makine üretimlerine nazaran çok daha yüksek fiyatlara tatminkâr bir alıcı kitlesine satılmaktadır. Dolayısıyla, bu yeni trende ayak uydurmak zorunda olan firmalar sadece seri üretim yapmak zorunda olanlardır. Kimlerin bu dönüşüme ihtiyaç duyacağını anlamak için oluşturduğum şu basit ekonomik denklemi irdelemek aydınlatıcı olacaktır: Altın değer = (üretim miktarı/saat) x (ürün birim fiyatı) x (pazar talep %’si). Saat başına hesaplanan altın değer, sadece işletmenin 1 saat üretime ara verdiğinde kaybettiği fırsatı değil; aynı zamanda yatırım yapma kabiliyetinin veya gerekliliğinin de bir göstergesidir. Altın değer; yani saat başına üretilen değer ne kadar fazla ise, işletme o ölçüde, gelecekte de var olabilmek için bu dönüşüme ihtiyaç duyar. Diğer yandan, seri üretim yapan işletmenin birim saatte ürettiği altın değer ne kadar küçükse, Endüstri 4.0 için yapılması gereken büyük yatırım o denli anlamsız ve gereksiz olacaktır” dedi.

“Pilz, Endüstri 4.0’ın beyni ve merkezi olan veri işleme ve veri analitiği bölümünde yer alıyor”
Pilz’in, Endüstri 4.0’ın beyni ve merkezi olan veri işleme ve veri analitiği bölümünde yer aldığını belirten Yavuz Çopur, 2016 yılında iç organizasyon yapılarını Endüstri 4.0 projelerine uygun hale getirerek önemli bir alt yapı oluşturduklarını açıkladı. Çopur, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ayrıca, üniversitelerden destek alan yazılım partnerliğimiz sayesinde, veri analitiği konusunda önemli geliştirmelerle başarılı projelere imza atıyoruz. Geliştirdiğimiz yazılımlardan bazıları; üretim, bakım ve kalite süreçlerinde tahminleme yapan MOP App, enerji tüketim tahminlemesi yaparak tasarruf sağlayan ve verimlilik artıran SEM App, İSG bilgisi ve işlevlerini tüm personele yayan mobil çözümümüz SOS App’tir. Aynı zamanda, Türkiye sanayisine ilk kez kazandıracağımız çözümler de mevcut. ‘Endüstri 4.0 Çözüm Partneri’ olduğumuz ve 18-21 Haziran tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek WIN Eurasia 2020 Fuarı’nda, sesli komutla çalışan robot uygulamamız ve ‘Pilz bot’ adlı sanal teknik destek asistanımızı sektör profesyonellerine ilk kez sunacağız. Bunların dışında; satış, mühendislik ve danışmanlık ekiplerimizin kullandığı şirket içi süreç verimliliğini artıran ve bulut tabanlı çalışan birçok yazılım çözümünü de, kendi dijital dönüşümümüz kapsamında geliştiriyoruz. Bu geliştirdiğimiz süreç çözümlerinin, 32 ülkede yer alan Pilz şubeleri tarafından standart olarak kullanılmasını amaçlıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ