Makine Haber

Hatiboğlu: “DigitALL Projesi ile akıllı fabrikalar dönemine girdik”

DigitALL Projesi ile akıllı fabrikalar dönemine girdiklerini vurgulayan ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, proje kapsamında fabrikalarını fiber network ağlarla donattıklarını ve üretim kampüslerinin tamamında wireless şemsiyesi ile çalışanlara mobilite imkânı kazandırdıklarını aktardı.

  • 10 Eylül 2020
Hatiboğlu: “DigitALL Projesi ile akıllı fabrikalar dönemine girdik”

ASAŞ, Endüstri 4.0 vizyonu kapsamında 2018 yılında uçtan uca dijitalleşme hedefiyle çıktığı ‘DigitALL Dijital Dönüşüm’ yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor. İlk fazı 1 Ocak 2020 tarihinde tamamlanarak hayata geçirilen proje ile şirket, pandemi döneminde kesintisiz üretim ve tedarik zincirinin devamlılığını sağlamayı başardı. Proje kapsamında; müşteri teklif talebinden satın almaya, stok yönetiminden sevkiyata kadar tüm tedarik zinciri süreçleri, artık dijital ortamda entegre bir yazılım platformu üzerinde gerçekleştiriliyor. Üretimde ise, tüm çalışmalar el terminalleri ile tabletler üzerinden yerinde ve gerçek zamanlı olarak sistemlere aktarıldığı için üretim verimliliği anlık olarak izlenebiliyor.

“İş yapış kültürümüzü yeni araçlarla zenginleştirip geliştirme imkânı sunuyor”
DigitALL ile akıllı fabrikalar dönemine girdiklerini ifade eden ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, “Dijitalleşmenin en önemli kazanımları; teknolojiyi kullanarak süreçlerin yalınlaştırılması, verimli hale getirilmesi, sermayedarlar, çalışanlar ve müşteriler için değer üretmesidir. ASAŞ olarak bu çerçevede hayata geçirdiğimiz DigitALL projesi de, bize iş yapış kültürümüzü yeni araçlarla zenginleştirip geliştirme imkânı sunuyor. Proje kapsamında fabrikalarımızı fiber network ağlarla donatıp, üretim kampüsümüzün tamamında wireless şemsiyesiyle çalışma arkadaşlarımıza mobilite imkânı kazandırdık. Bu sayede, kademeli siber güvenlik alt yapısı, veriyi çok boyutlu görebilme, değerlendirme, analiz etme ve bu uygulamaların altında onlarca kritik sürecin dijital ortamda işletilebilir olmasını sağladık. Kalıp ve billetlerin operatör desteği olmadan preslere yüklenebilmesi için, kamera destekli karekodla çalışacak otomasyon sistemleri kurduk. DigitALL projemiz ile olağan şartlarda firmaların her birini 3-9 ay arasında yapabildiği 15 projenin tamamını, 17 ayda ve tek seferde tamamladık” dedi.

“ASAŞ’ta yapılan her işin dijital bir ayak izi var”
ASAŞ’ta yapılan her işin dijital bir ayak izi olduğunu anlatan Hatiboğlu, sözlerine şöyle devam etti: “DigitALL ile birlikte; manuel olarak izlenmesi, yönetilmesi çok zor olan ve hatalı işlem yapmaya açık olan anlık aktif 127 bin sipariş kalemini, artık tamamen dijital ortamda yönetebiliyoruz. Büyük veriyi daha iyi analiz ederek değer yaratma konusunda başarıyla ilerliyor, maddi olan ve olmayan tüm birikimlerimizi koruyup geliştirebilecek bir yapıyla yolumuza devam ediyoruz. Elimizdeki bütün verileri, grup genelinde ortak rapor ve veri keşif araçları ile gerçek zamanlı işleyebiliyoruz. Şimdi de; veri analitiği, yapay zeka, VR ve AR gibi teknolojilerle katma değerli adımlar atma hedefiyle yolculuğumuza devam ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ