Makine Haber

Bizel: “Dijital dönüşümde yeni bir evre yaşanıyor”

Dijital dönüşümde yeni bir evre yaşandığını, robot kullanımının hızla yaygınlaştığını ve fabrikalarda yapılan işlerin değiştiğini söyleyen Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü Departman Müdürü Tolga Bizel, geleceğin yapay zeka teknolojileri ile şekilleneceğini vurguladı.

  • 03 Aralık 2020
Bizel: “Dijital dönüşümde yeni bir evre yaşanıyor”

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından ‘İTÜRO LITE’ adıyla düzenlenen ve robotik alanında çalışmalar yürüten öğrencileri, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini bir araya getiren Robot Olimpiyatları, 28-29 Kasım 2020’de online olarak gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında ‘Dijital Fabrikalar Zamanı ve Robotlar’ adlı sunumu ile öğrencilerle buluşan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü Departman Müdürü Tolga Bizel, nesnelerin interneti, yapay zeka ve robot teknolojilerinin geleceği konusunda bilgiler verirken; yeni endüstri evresine hazırlıklı olabilmeleri için geleceğin mühendislerine tavsiyelerde de bulundu.

“Robot kullanımı hızla yaygınlaşıyor”
Dijital dönüşümde yeni bir evre yaşandığını, günümüzde robot kullanımının hızla yaygınlaştığını ve fabrikalarda yapılan işlerin değiştiğini söyleyen Tolga Bizel, şöyle konuştu: “Gelecek yapay zeka teknolojileri ile şekillenecek. Çünkü, yapay zekanın hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor. Yapay zekanın en popüler yansımaları ise; internet aramaları, PID döngüleri, otomatik pilot ve vizyon tanıma olarak karşımıza çıkıyor. Üretime de dâhil olan yapay zeka, parametreleri ayarlamanın yanı sıra; sorunları arama, yardımlı bakım, ses ve yüz tanıma gibi birçok beceriye sahip. Zamanın bir adım ötesinde üretim gerçekleştirmek istiyorsak, yapay zeka teknolojilerini robotlara da uygulamalıyız. Robotların üretimdeki rolünün hızla artacağı yönündeki gelecek vizyonundan hareketle Mitsubishi Electric olarak, ileri robot teknolojileri alanında yeni nesil ürün ve çözümler geliştiriyoruz. Yapay zeka ile geliştirdiğimiz yeni nesil kolaboratif robotlarımızla; şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt vermelerine imkân sağlıyoruz. Böylece, beklenmedik arızaların önlenmesi ve arızaya yol açacak parçalar hakkında kullanıcıların önceden ikaz edilmesi mümkün hale geliyor. Robotlarımız, geleneksel sistemlere göre güç sensörüyle daha hızlı ve sisteme zarar vermeden çalışıyor; öğrenerek performansını giderek artırıyor.”

“Dijital ikiz simülasyonu fabrikaların tasarım süreçlerini kısaltıyor”
Dijital ikiz simülasyonu sayesinde bir fabrikanın tasarım süreçlerinin kısaldığını ve simülasyon hassasiyetinin daha da iyileştirildiğini ifade eden Bizel, şirketlerin yapay zekadan maksimum fayda elde etmelerini sağlamak amacıyla Mitsubishi Electric’in tescilli AI markası ‘Maisart’ teknolojisini kullandıklarını söyledi. Bizel, “Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ART in technology (Mitsubishi Electric’in AI’sı ile en yeni teknoloji) ifadesinin kısaltması olan ‘Maisart’ ile yapay zeka tabanlı fabrikalarda ve tesislerde ekipman duruş süresi azalırken, verimliliğin artırılması sağlanıyor. Makine öğrenmesi algoritmasını kullanan bu teknoloji, sensör verilerini analiz ettikten sonra farklı operasyonel durumlar arasında üretim makinesi geçişine ilişkin bir model oluşturuyor. Bu sayede, fabrika ve tesislerde verimliliği artırmak üzere makinelerdeki beklenmedik durumları işaret eden makine anormalliklerinin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi sağlanıyor.”

“Dijitalleşme insanların işsiz kalmasına yol açmayacak”
Dijitalleşmenin insanların işsiz kalmasına yol açmayacağını ve insanların emek ağırlıklı çalışmadan daha çok zihinsel çalışmaya yöneleceğini dile getiren Tolga Bizel, “Üretim süreçlerinde mükemmel işleyebilen sistemlerin kurulması, sorunsuz bir şekilde işletilmesi ve gerektiğinde revizyonu için her zaman insana ihtiyaç duyulacak. Bu noktada en önemli konu; donanımlı insan kaynağını oluşturarak dijitalleşme sürecine hazırlanmak olacak. Gelecek nesillerin eğitimine büyük önem veren bir marka olarak, uzun zamandır üniversitelerin mühendislik fakültelerinde robot eğitim merkezleri kurulmasına katkı sağladığımız eğitime destek projesini hayata geçiriyoruz. Mitsubishi Electric olarak her çağın gereksinimlerini önceden görüp, geleceğin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yeni teknolojiler geliştirirken; aynı zamanda insana da yatırım yapmaya devam ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ