Makine Haber

Türkiye dijital dönüşümle gelişecek

Türkiye Bilişim Derneği ile İnomist İletişim Danışmanlığı iş birliğinde ve CC-Link Partner Association sponsorluğunda düzenlenen ‘Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni: Dijital Dönüşüm Ekosistem Buluşmaları’ webinar serisinin beşincisi gerçekleştirildi.

Türkiye dijital dönüşümle gelişecek

Fabrikaların dijital dönüşümünde makineler ve insanlar arasında çok hızlı haberleşme imkânı sağlayan endüstriyel iletişim ve kontrol ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association) sponsorluğunda, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve İnomist İletişim Danışmanlığı iş birliğinde düzenlenen ‘Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni: Dijital Dönüşüm Ekosistem Buluşmaları’ webinar serisinin beşincisi gerçekleştirildi. TBD İkinci Başkanı Mehmet Ali Yazıcı’nın moderatörlüğünü üstlendiği webinarda; T.C. Sağlık Bakanlığı BGYS Birim Sorumlusu Dilek Şen Karakaya, Borçelik Ar-Ge ve Dijital Dönüşümden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan, Kuka Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Kağan Abidin ve CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel konuşmacı olarak yer aldı.

Karakaya: “Çok büyük bir dönüşüm sürecini yönettik”
Konuşmacılar arasında yer alan T.C. Sağlık Bakanlığı BGYS Birim Sorumlusu Dilek Şen Karakaya, “Bakanlığımız, Türkiye’deki en büyük ve en çok verinin işlendiği, her zaman en acil ve kritik süreçlerin yer aldığı bir kurum. Bunun çok önceden farkındaydık; ama pandemiyle birlikte çok daha net görmüş olduk. T.C. Sağlık Bakanlığı olarak, bu kritik dönemde bütün süreçlerin çok daha hızlı entegre olabilmesi için çok büyük bir dönüşüm sürecini yönettik” dedi.
2023 yılına kadar planladıkları bazı projeleri iki ay içerisinde hayata geçirdiklerini aktaran Karakaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu süreçte; Hayat Eve Sığar ve aşı takip sistemleri gibi teknolojik anlamda birçok çalışma yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Tarih boyunca birçok değişimler yaşandı. Bu nedenle değişime direnmemeli; aksine daha da gelişmek için onu kucaklamalıyız. Başta kamu ve sağlık sektörü olmak üzere tüm sektörlerde dijital dönüşümü benimsememiz gerektiğini düşünüyorum.”

Bizel: “Dijital dönüşümle yeni iş modelleri gelecek”
Koronavirüs pandemisi sonrası çalışma modellerindeki değişime dikkat çeken CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel ise, “Covid-19 pandemisiyle birlikte dijital dönüşümün çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini anlamış olduk. Daha önce bu konuda bir yatırım düşünmeyen sanayicilerimiz artık değişime taraf olmuş durumdalar. Dijital dönüşümle birlikte bazı meslekler ortadan kalkacak olsa da, yerlerine tamamen yeni iş modelleri gelecek. Özellikle insan emeğinin yoğun olarak kullanıldığı sektörlerde yaşanacak dijital dönüşümle insanlar çok daha rahat koşullarda çalışacakları ve yaratıcı düşüncelerini ortaya koyabilecekleri alanlara yönelecekler. Bu noktada Sanayi 4.0’ın gereklerini hayata geçirmek için fabrikalarda robotlar dâhil tüm makine ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı ve kesintisiz bir şekilde haberleşmesi kritik bir önem taşıyor. CLPA’nın en yeni teknolojisi olan CC-Link IE TSN ise, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor. Saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan bu yeni nesil teknoloji sayesinde, Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmek çok büyük ölçüde kolaylaşıyor” diye konuştu.

Ayhan: “Pandemiye rağmen üretime ara vermedik”
Pandemi sürecinde alınan önlemlerden ve süreç yönetimlerinden bahseden Borçelik Ar-Ge ve Dijital Dönüşümden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan da, pandemiye rağmen Borçelik olarak üretime ara vermeden faaliyetlerine devam ettiklerini vurguladı. Ayhan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu süreçte; ‘Biz çalışanımızı koruruz, işimizi koruruz ve toplumumuzu koruruz’ mottosu ile hareket ettik. Bunun için birçok önlem aldık. Hiç durmamak ve üretimi devam ettirebilmek adına uluslararası kontakta olduğumuz ve bizden daha önce pandemiyle yüz yüze kalmış ve konuyla ilgili kendi tesislerinde önlemler alan ülkelerdeki meslektaşlarımızla görüşüp, onların aldığı önlemleri öğrendik. Sonrasında biz de, bu önlemleri kademeli olarak hayata geçirdik. Pandemi sürecinden bağımsız olarak Dördüncü Sanayi Devrimi’nin hayatımıza soktuğu yeni teknolojileri, ihtiyaçlarımızı göz önüne alarak hayata geçiriyoruz. Sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojilerde, Ar-Ge gücümüzü de kullanarak öncü olmaya adayız.”

Abidin: “Robotlar her zaman olduğundan daha fazla gündemde”
Robot teknolojileri alanında gelecekte yaşanacak gelişmeleri aktaran Kuka Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Kağan Abidin, “Robotlar gerek üretimde, gerekse hizmet sektöründe bugün her zaman olduğundan daha fazla gündemde. Şüphesiz pandeminin bunda büyük bir etkisi var. Robot endüstrisi önümüzdeki 5 ilâ 10 yılda görmeyi planladığı büyümeyi pandeminin katalizörlüğünde önümüzdeki 3 veya 5 yılda yaşayacak. Bu büyüme şüphesiz robot teknolojilerinin gelişim hızına da yansıyacak. Önümüzdeki dönemde üretimde kullanılan endüstriyel robotların devreye alınma sürelerini kısaltacak gelişmelere şahit olurken; hizmet sektöründe de robotları çok daha yaygın görmeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

Yazıcı: “Yapay zeka teknolojileri giderek yaygınlaşıyor”
Covid-19 pandemisi ile yeniden şekillenen dünyada veri paylaşımında yaşanan artışlarla birlikte, yapay zeka teknolojilerinin giderek yaygınlaştığını ve söz konusu teknolojilerin sağlık yönetiminden güvenliğe kadar pek çok alanda etkisini hissettirdiğini söyleyen TBD İkinci Başkanı Mehmet Ali Yazıcı, şunları aktardı: “Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler; küresel ölçekte ülke ekonomimizi, eğitim sistemimizi, çalışma şekillerimizi ve üretim biçimlerimizi derinden etkiliyor. Geleceği şekillendirecek teknolojiler olan yapay zeka, makina öğretisi, derin öğrenme, otonom sistemler, nesnelerin interneti, robotlar ve kayıt zinciri gibi dijital dönüşüm teknolojilerinde yerli ve milli imkânlarla ürün, sistem ve hizmetlerin geliştirilmesi ve üretilmesi çok önemli. Kısacası; toplum olarak çağımızın ihtiyaçlarına uygun olarak bir dijital dönüşüm sağlanması şart.”

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ