Makine Haber

Tezmaksan Akademi, gerçekleştirdiği anket çalışması ile gençlerin nabzını tuttu

Tezmaksan Akademi tarafından gerçekleştirilen anket çalışması, bir işe girmenin hayalini kuran gençlerin nabzını tuttu. Çalışmaya katılanların yüzde 84’ünü üniversite, yüzde 9’unu meslek yüksekokulu ve yüzde 7’sini de meslek lisesi mezunları oluşturdu.

  • 02 Eylül 2020
Tezmaksan Akademi, gerçekleştirdiği anket çalışması ile gençlerin nabzını tuttu

Türkiye’nin teknoloji partneri Tezmaksan tarafından kurulan ve talaşlı imalat sanayisine yönelik ücretsiz eğitimleri ile ön plana çıkan Tezmaksan Akademi’nin anket çalışması, bir işe girmenin hayalini kuran gençlerin nabzını tuttu. Çalışmaya katılanların yüzde 84’ünü üniversite, yüzde 9’unu meslek yüksekokulu ve yüzde 7’sini ise meslek lisesi mezunları oluşturdu. Ankette gençlere; kurslara katılma gerekçeleri, alacakları eğitimin maaşlarına katkısı, pandeminin aranan mesleki yeterlilikleri değiştirip değiştirmediği, çalışmak istedikleri iş kollarında ön plana çıkan beceriler ve eksik oldukları noktalar soruldu.

Robot yazılım dili ve bilgisi öne çıkıyor
Mesleki becerilerini çeşitlendirmek, gelecekteki kariyer planları için uygun alt yapı oluşturmak ve okuldaki eğitimin yetersizliğini telafi etmek için kurslara katıldıklarını söyleyen gençlerin yüzde 51’i robot yazılım dili ve bilgisi, yüzde 25’i program bilgisi, yüzde 12’si makine bilgisi ve yüzde 12’si de, bakım-onarım bilgisi konusunda kendilerini eksik gördüklerini belirtti. Gençlere göre, söz konusu alanlardaki eksiklikleri iş bulmalarını zorlaştırırken, isteyecekleri maaşa da yüzde 70 oranında negatif etki yapıyor.
Tezmaksan Akademi kursiyerlerinin katıldığı ankette, gençlerin yüzde 69’u Covid-19 pandemisinin imalat sanayinde aranan mesleki becerileri değiştirdiğini düşünürken; yüzde 21’i ise söz konusu görüşe katılmadı. Gençlere nasıl bir şirkette çalışmak istedikleri de soruldu ve dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı. En dikkat çekici yanıt ise, gençlerin çalışacakları şirketin kendilerini mesleki eğitimlerle sürekli desteklemesini istemesi oldu.

Aydoğdu: “Anket, kimi sorunların halen devam ettiğini gösterdi”


Anketin sonuçlarını değerlendiren Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, şunları aktardı: “Anket, uzun yıllar önce çözmemiz gereken kimi sorunların halen devam ettiğini gösterdi. Meslek lisesi, üniversite ve meslek yüksekokullarındaki eğitimlerle sanayinin beklentileri ve teknolojilerin getirdiği yeni beceriler arasındaki uyumsuzluk halen tam anlamı ile çözülmüş değil. Buradaki sorunun hızla ve yeni bir bakışla devreye alınması gerekir. Uyumsuzluk giderilmediği müddetçe; sanayi kalifiye iş gücünden şikayet etmeye devam edecek, gençler okuldan mezun olur olmaz kurslara yazılmak zorunda kalacak, iş bulamayacak ve büyük bir milli servet, zaman boşa harcanmaya devam edecek.”
Türkiye’nin artık kaybedecek zamanının olmadığını ifade eden Aydoğdu, “Tezmaksan Akademi gibi yapılar bu noktada üzerlerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Yıllardır sanayi-üniversite, sanayi-meslek lisesi iş birlikleri geliştiriyoruz, gençlere sosyal sorumluluk projesi olarak sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitimler veriyoruz, yeni teknolojiler öğretiyoruz ve bunları ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Biz burada çalışmalarımıza devam edeceğiz, ama sorunun hızla devreye alınan yeni bir bakış ile çözülmesi ve liseden itibaren mesleki eğitimin ve mühendislik eğitiminin yapılandırılması gerekir” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ