Makine Haber

WIN Eurasia, 2020 yılında yeni konsepti ile kapılarını açacak

Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB desteğiyle organize edilen WIN Eurasia Fuarı, Türkiye sanayisinin 2020 stratejisinde yer alan öncelikli ülkelerle Türk üreticileri bir araya getirecek. Etkinlik, 12-15 Mart tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

  • 25 Şubat 2020
WIN Eurasia, 2020 yılında yeni konsepti ile kapılarını açacak

Yeni konseptini ‘Makineleri Üreten Makineler’ olarak belirleyen WIN Eurasia Fuarı, bu yıl 12-15 Mart tarihleri arasında kapılarını açacak. Etkinlikte; sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine, otomasyon hizmetlerinden elektrik ve elektronik ekipmanlara, hidrolik ve pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar ihtiyaç duyulan tüm eko-sistem bir araya gelecek. WIN Eurasia 2020; Metalworking Eurasia, SurfaceTechnology Eurasia, Welding Eurasia, IAMD Eurasia, IES Eurasia ve CeMAT Eurasia fuarlarını tek çatı altında buluşturacak.

Kühnel: “Tüm imalat sanayiini fuarda ağırlayacağız”


WIN Eurasia’da yapılan yeniliklerin tanıtımı için 25 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenen ve sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı basın toplantısında açıklamalarda bulunan Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, Türkiye’de kamunun tam desteği ile yatırımlarına yön veren makine sanayiinin uluslararası alanda bir üst lige çıktığını ifade etti. Kühnel, şunları söyledi: “Uluslararası ticarette önemli bir yere sahip olan makine sanayii, ayrıcalıklı bir faaliyet alanı olarak öne çıkıyor. Bu alanda yerli üretim gücüne sahip olan ülkeler, rekabette de önemli avantajlar elde ediyor ve ekonomide öne geçiyorlar. Türkiye’de de makine sanayii; ülke ekonomisini dünya devleri arasına sokabilecek ve teknolojik rekabette ülkeyi hak ettiği konuma taşıyacak stratejik bir sektör. İlgili kamu kurumları ve özel sektör, Türkiye’nin bu gücünün farkında ve sektörü geleceğe hazırlama noktasında önemli başarılara imza atılıyor. WIN Eurasia, bu yıl da tüm imalat sanayiini İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor.”

“Teknolojiye her zamankinden çok daha fazla yer ayırdık”
Türkiye sanayisinde gelişime paralel olarak yeni ihtiyaçların ortaya çıktığını ve yeni ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap verebilmek için WIN Eurasia’nın da yenilendiğini belirten Kühnel, “Avrasya Bölgesi’nde ticari iş birliklerinin büyük önem kazandığı bu dönemde, Türkiye sanayisinin büyüme hızı fuarımızın da yenilenmesini kaçınılmaz kıldı. Bu yıl etkinliğe 20 ülkeden bin 400 marka standlı katılım gerçekleştirecek. İhracatta artış hedeflenen ülkelerden temsilciler, B2B görüşmeleriyle Türkiye’nin üreticileriyle bir araya gelecekler. Devlet destekli Alım Heyeti Programları çerçevesinde, 100’ü aşkın ülkeden sektörün önemli firmalarının üst ve orta düzey temsilcileri ile satın alma heyetlerini ağırlayacağız. WIN Eurasia’da bu yıl teknolojiye her zamankinden çok daha fazla yer ayırdık. Türkiye’nin ileri teknolojisini tüm dünyaya tanıtmak ve yerli teknolojiye yönelik yatırımları teşvik etmek istiyoruz. Sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının da desteğiyle, WIN Eurasia 2020’nin Türkiye ekonomisine daha fazla katma değer kazandıracak bir organizasyon olacağına inanıyoruz” dedi.

Ertaşkın: “Farklı teknolojik ürünler canlı olarak gösterilecek”
Otonom sistemlerden robot-insan etkileşimine, anlık ısı haritası ve üretim takibinden karanlık fabrikalara, yapay zekadan derin öğrenme ve bulut sistemine kadar farklı teknolojik ürünlerin, canlı olarak Türkiye’de ilk kez WIN Eurasia 5G Arena’da gösterileceğini vurgulayan Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın ise, “Akıllı üretim için 5G vizyonu doğrultusunda, Türkiye sanayisinin ilk 5G uygulamaları 1. Salon Festival Alanı’nda görücüye çıkacak. Yerli ve milli 5G ağı ve baz istasyonunun yer alacağı bu özel alanda, Türkiye’nin ilk endüstriyel 5G uygulamaları olan insan-robot-bulut ve sensör etkileşimi canlı olarak test edilecek. Fuar kapsamında düzenlenecek Endüstri 4.0 Festival Alanı, 5G Arena, Karanlık Fabrika ve WIN 4.0 Uygulama Alanı, Dijital Fabrikalar Özel Alanı ve ENOSAD Forum Alanı, katılımcı ve ziyaretçilere son teknoloji üretim kanalları hakkında bilgi verecek” diye konuştu.

“Türkiye sanayisinde dijital dönüşüm süreci ele alınacak”
Endüstri 4.0 Festival Alanı’nın, ‘Dijital Dönüşüm’ ile ‘Endüstriyel 5G’ ana temasıyla 45 firmaya ev sahipliği yapacağını dile getiren Ertaşkın, 1. Salon’da yer alan ENOSAD Forum Alanı’nın da 100’den fazla davetli konuşmacıyı bir araya getireceğini aktardı. ‘Fabrikalarda Dijital Dönüşüm Konferans Programı’nda ise, Türkiye sanayisinde dijital dönüşüm sürecinin ele alınacağını açıklayan Ertaşkın, katılımcı ve ziyaretçilere özel kurgulanan 5G Arena’da, gerçek zamanlı endüstriyel 5G teknolojisinin Türkiye’de ilk defa sergileneceğine dikkat çekti.

“Yüzey işleme sektörü açısından da öncelikli bir yere sahip”
WIN Eurasia’nın tüm sektörü tek çatı altında buluşturması sebebiyle yüzey işleme sektörü açısından da öncelikli bir yere sahip olduğunu kaydeden Ertaşkın, şöyle devam etti: “Fuarımızda yer alan teknolojilere ihtiyaç duyan beyaz eşya, otomotiv, mücevher, gemi ve havacılık sanayiindeki büyümeye paralel olarak, her geçen yıl WIN Eurasia’ya yönelik ilgi de artıyor. Yüzey işleme sektöründeki firmalar, deneyimlerini ve bölgesel bağlantılarını kullanarak bu alanda önemli işlere imza atıyorlar. Bu açıdan da, fuarımız söz konusu potansiyeli ortaya koyacak önemli bir platform sunuyor.”

WIN Eurasia’da yapılan yenilikler, sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı bir toplantı ile tanıtıldı.

“Daha fazla katma değer sağlamayı hedefliyoruz”
Fuar bünyesinde yer alan Metalworking Eurasia’nın, metal işleme ve biçimlendirme sanayii için hem katılımcı, hem de ziyaretçi tarafında uluslararası potansiyeli en yüksek etkinliklerden biri olduğunu öne süren Belkıs Ertaşkın, “Sektörün önde gelen kuruluşlarıyla iş birliği içinde düzenlediğimiz bu fuar, yüksek ihracat potansiyeli olan faaliyet alanlarına hitap ediyor. Makina hollerimizi, ComVac Basınçlı Hava ve Makim Özel Alanı ile daha da zenginleştirdik. Ayrıca, fabrikalara anahtar teslimi tesis kuran firmalarımız da artarak yerlerini aldı. Bu yıl hedef ülkelerden önemli alıcıları Metalworking katılımcılarımız ile bir araya getirerek, ülkemiz sanayisine daha fazla katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Kaynak ve kesme teknolojileri alanında Türkiye’de sektörü birleştiren tek fuar olmamız, WIN Eurasia’nın önemini artıran temel unsurlardan biri” dedi.

“CeMAT Eurasia, Endüstri 4.0 ile Lojistik 4.0 arasındaki etkileşime odaklanacak”
WIN Eurasia çatısı altında düzenlenecek CeMAT Eurasia hakkında da açıklamalarda bulunan Ertaşkın, şöyle devam etti: “Etkinlikte, katılımcı ve ziyaretçiler; lojistik bilişimi, toplama ve paketleme, yönetim & hizmet, kaldırma ve taşıma sistemleri ile depolama & yükleme gibi önemli ürün gruplarındaki son teknolojileri görme ve deneyimleme fırsatını bulacaklar. CeMAT Eurasia, bu yıl Endüstri 4.0 ile Lojistik 4.0 arasındaki etkileşime odaklanacak.”

“IES Eurasia’da ilk kez Jeneratör Özel Bölümü de yer alacak”
Industrial Energy Systems Eurasia Fuarı’nın, ‘Enerji Verimliliği’ mottosu ile; elektrik enerjisi üretim sistemleri, güç tedariki, iletimi, dağıtımı, depolama, enerji ve bina otomasyonunun yanı sıra enerji yönetimi konularına odaklanacağını kaydeden Ertaşkın, “Çeşitli coğrafyalardan elektrik elektronik ile ilgili farklı hedef sektörlerden ziyaretçileri ağırlayacak fuarda, bu yıl ilk kez Jeneratör Özel Bölümü de yer alacak. Yenilenen çehresi ile IES Eurasia kapsamında dikkat çeken bir diğer önemli gelişme ise, ETMD tarafından sektörün gelecek vizyonuna katkı koyacak bir seminer ve ilk olarak üyelerinin yer aldığı özel sergi alanının da yer alacak olması. Ayrıca, 7 No’lu salonda yer alacak ve sektörün gündem konularının tartışılacağı IES Forum Alanı da fuar süresince ziyaret edebilir” ifadelerini kullandı.

“WINOVATION bu yıl ikinci kez düzenlenecek”
WIN Euraisa’nın bu yıl ikinci kez WINOVATION Yarışması’nın ödül törenine sahne olacağını dile getiren Belkıs Ertaşkın, şu açıklamaları yaptı: “Hannover Fairs Turkey ve ENOSAD iş birliği ile düzenlenen yarışmada; Ürün, Hizmet, Tasarım, Teknoloji, Teknik Alt Yapı, Çözüm, İş Modeli, Organizasyon ve Sosyal Çevre gibi konu başlıkları altında, teknik inovasyon ağırlıklı ve özgün tasarımlı projeler ödüllendirilecek. 12 Mart’ta fuar kapsamında düzenlenecek törende, dereceye giren ilk üç projeye yıl boyunca tanıtım ve pazarlama desteğinin yanı sıra, WIN Eurasia’ya katılım teşviki de verilecek. Birinciye ise, bu desteklerin yanı sıra, Hannover Messe 2020 Fuarı’na gidiş-dönüş uçak bileti ve üç günlük konaklama ödülü verilecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ