Makine Haber

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi, Covid-19 mücadelesine desteğini aralıksız sürdürüyor

Girişimcilik şirketi ELAA Teknoloji, Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Araştırma ve Uygulama Merkezi iş birliğiyle, Covid-19 enfeksiyonu geçiren hastalar için taşınabilir mekanik solunum cihazı geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

  • 28 Nisan 2020
Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi, Covid-19 mücadelesine desteğini aralıksız sürdürüyor

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da faaliyetlerini yürüten şirketler, Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadelesine katkı sunmaya devam ediyorlar. Daha önce Akciğer kanseri tespitini kolaylaştıran 3 boyutlu navigasyon sistemiyle dikkatleri üzerine çeken girişimcilik şirketi ELAA Teknoloji, Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Araştırma ve Uygulama Merkezi (KORDSA) iş birliğiyle, Covid-19 enfeksiyonu geçiren hastalar için taşınabilir mekanik solunum cihazı (mekanik ventilatör) geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

“Mevcut solunum cihazları büyük ve hantal”
Yoğun bakım ünitelerinde kullanılan mevcut solunum cihazlarının büyük ve hantal olduğunu aktaran yetkililer, “Ayrıca, söz konusu cihazların sayıca yetersiz kalması nedeniyle yaşanan sıkıntıları gidermek için tasarlanan taşınabilir ve kolay kullanımlı bu ventilatör ile, hastanın bulunduğu oda yoğun bakım odası haline dönüşebilecek ve tedavisi hızlanacak. Tasarlanan cihaz taşınabilir bir ventilatör (mekanik solunum cihazı) olmasına rağmen; aynı zamanda Covid-19 tedavisi için gerekli solunum destek modlarının yer aldığı elektronik kontrol üniteleri de bulunduruyor. Böylece, yoğun bakım yatağına gerek duyulmadan; tıbbi oksijen ve hava bağlantılarının olduğu herhangi bir hasta yatağında veya ambulansta bu mobil ventilatörün kullanılması ve hastanın bulunduğu yerin yoğun bakım odasına dönüşebilmesi sağlanacak. Yeni nesil şehir hastanelerinin oda tasarımları da her bir hasta yatağı yoğun bakım yatağına dönüşebilme potansiyeli taşıdığından, üretilecek ventilatörün bu hastaneler için vazgeçilmez bir cihaz olması bekleniyor. Geliştirilecek ventilatörün önce ülkemizin, daha sonra da tüm dünyanın kullanımına sunulması hedefleniyor” dediler.

“Cihazın prototip testlerine başlandı”
Tasarım ve teknik çizimleri tamamlanan ve malzeme spesifikasyonları belirlenen cihazın prototip testlerine başlandığını anlatan yetkililer, şöyle konuştular: “Prototip testlerinin tamamlanmasının ardından, Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu’na ürünün sunulması ve seri üretime geçilmesi planlanıyor. ELAA Teknoloji önderliğinde başlatılan bu çalışmada; Sabancı Üniversitesi ve yine Teknopark İstanbul’da bulunan KORDSA Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi de, bu ventilatörün tasarımı, validasyon ve prototipin üretilmesi ile testleri noktasında destek veriyor.”

“Çekirdek Ar-Ge, ‘Kitlesel Pandemi Yönetimi’ uygulaması üzerinde çalışıyor”
Cube Incubation’da yer alan Çekirdek Ar-Ge girişim şirketinin ise, Sağlık Bakanlığı ile testlerini yaptığı ve KKTC, Suudi Arabistan, Hollanda, Pakistan, Kazakistan gibi ülkelerle görüşmeler yaptığı ‘Kitlesel Pandemi Yönetimi’ uygulaması üzerinde çalıştığını kaydeden yetkililer, “Virüsün hızlı bir şekilde yayılmasını kontrol altına alınmasını sağlayarak, sağlık sistemin çökmesini engellemeyi hedefleyen bu proje; sadece koronavirüs sürecine yönelik değil, tüm dünyada yaşanabilecek olası krizlere yönelik olacak çapta geliştiriliyor. Tüm kullanıcıların konum takibini içeren uygulama; kişinin hastalanmadan önceki 14 gün içerisinde bulunduğu yerleri, ziyaret ettiği alanları ve bu alanlarda aynı anda kaç kişinin olduğunu tespit edecek şekilde geliştiriliyor. Harita üzerinden raporlama ve analiz de yapabilen uygulama ile hastanın muhtemel bulaştırdığı düşünülen kişilere anlık bilginin gitmesi ve hastanın 14 gün öncesinde gittiği mekanların dezenfekte edilmesi talimatı da gönderebiliyor. Hastanın bulunduğu bölgedeki kamu kurumlarının bilgilendirilmesi de uygulama aracılığıyla yapılabiliyor. Karantina tedbirlerine uymayan Kırmızı ve Sarı moddaki kişiler belirlenmiş alan dışına çıktığında, kolluk kuvvetlerine kişinin yeri SMS ile bildiriliyor” dediler.

“Hastaların hayat kalitesini yükseltmeye yönelik bir çalışmaya da imza atılıyor”
Cube Incubation’da, Covid-19 dolayısı ile entübasyon gereken hasta sayısını azaltmaya yönelik olduğu kadar, sağlık çalışanları korumayı ve hastaların hayat kalitesini yükseltmeye yönelik bir çalışmaya da imza atıldığını bildiren yetkililer, “Covid-19 hastalarının tedavisi için önerilen oksijen ihtiyacının temini konusunda çalışan Stratejik Yenilikçiler, hastalara yüksek dozda oksijeni verimli şekilde verebilen bir maske ve hastanın expirasyon havasını ortamdan izole eden bir destek sistemi üzerinde Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. CPAP gibi cihazların hastaların ventilasyonu için kullanılabildiğini; ancak bu sefer de hastanın expirasyon havası ile ortaya çıkan çok miktarda virüsün ortama yayıldığının fark eden şirket, bu durumun çevredekiler ve sağlık çalışanları için büyük bir tehlike arz ettiğinden yola çıkarak, nazal aparat ve ekspirasyon kiti projesi üzerinde çalışma yürütüyor. Şu anda prototipi bitmek üzere olan çalışma için patent süreci devam ediyor” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ