Makine Haber

Standard Profil, TÜBİTAK’ın ‘Sanayi Doktora Programı’na dâhil oldu

Sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi iş birliği ile yetiştirilmesi amacıyla TÜBİTAK’ın başlattığı ‘2244-Sanayi Doktora Programı’na dâhil olan Standard Profil, inovatif ürün geliştirmeye yönelik yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları için AB fonlarından da destek aldı.

  • 09 Temmuz 2020
Standard Profil, TÜBİTAK’ın ‘Sanayi Doktora Programı’na dâhil oldu

Sürdürülebilir büyüme ve globalleşme vizyonu doğrultusunda inovasyon uygulamalarına büyük önem veren Standard Profil, TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesi hedefleyen nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi iş birliği ile yetiştirilmesine yönelik başlattığı ‘2244 Sanayi Doktora Programı’na seçildi. Programa başvuruda bulunan 147 sanayi kuruluşu ile 47 üniversitenin kabul gören 188 projesinden 3’ü Standard Profil’in oldu.
Standard Profil, 500’den fazla doktora öğrencisinin desteklendiği, sanayi ve üniversiteleri buluşturan program kapsamında, Düzce ve Manisa’daki Ar-Ge merkezlerinde; 9 Eylül, Ege ve Özyeğin Üniversitesi’nden doktora öğrencilerine tezlerini hazırlamaları ve doktora programlarını tamamlamaları konusunda destek verecek. Üniversitelerden akademisyenlerin dâhil olacağı projelerde; Standard Profil uzmanları doktora öğrencilerine hem eğitim, hem de mezuniyet sonrası istihdam edilme dönemlerinde danışmanlık sağlayacaklar. Doktora öğrencileri hem üniversitelerden, hem de Standard Profil’den seçilecek.
Program kapsamında, Standard Profil’in Düzce Ar-Ge Merkezi’nde, Özyeğin Üniversitesi ile ekstrüzyon hatlarının performansını artırmak amaçlı bir proje üzerinde çalışılırken; Manisa Ar-Ge Merkezi’nde, 9 Eylül Üniversitesi ile TPV kalıpların optimizasyonu ve Ege Üniversitesi ile de, 5 farklı firmanın konsorsiyumunda rekabet öncesi çalışma yapılacak.

Kutlu: “Yenilikçi projeler üzerinde çalışıyoruz”
Program sayesinde gençlerin sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde sanayi iş birliği ile eğitimlerini tamamlayacaklarını belirten Standard Profil Grup Ar-Ge Direktörü Dr. Ali Erkin Kutlu, şunları söyledi: “Düzce ve Manisa Ar-Ge merkezlerimizde üniversiteden araştırmacı ve yüksek lisans yapan uzmanlarımızla müşterilerimize özel çözümler ve fikirler sunan yenilikçi projeler üzerinde çalışıyoruz. Standard Profil için inovasyon; sektör beklentilerini gözeten malzeme ve yüksek teknoloji alanları hedef alan çalışmaları içeriyor. Ar-Ge çalışmalarımız ile; mevcut projelerin, ürünlerin ve üretim sistemlerinin geliştirilmesinin ötesinde, otomotiv sektörünün geleceğine odaklanıyoruz. Ağırlık azaltılmasına, görünüm, ürün ömrü ve akustik performans iyileştirmesine yönelik olmak üzere 4 temel başlık altında yürüttüğümüz Ar-Ge projelerimizle; müşterilerimize farklı ürünler ve mevcut ürünlerde kalite, performans ve maliyet anlamında avantaj sunmayı hedefliyoruz. Pazar beklentilerini, değişimleri ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak; sızdırmazlık profili alanında müşterilerimize ve otomotiv sektörüne yön veren teknolojiler geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ