Makine Haber

Şirketlerin koronavirüs sürecinde yapmamaları gereken 10 hata

Şirketler tarafından yapılmaması gerekenler arasında; yetenekli çalışanları işten çıkarmak, teknoloji yatırımlarından kesinti yapmak, riski görmezden gelmek, ürün geliştirmeyi durdurmak, büyüme odaklı CEO’ları maliyet azaltan CEO’larla değiştirmek gibi maddeler yer alıyor.

  • 28 Mayıs 2020
Şirketlerin koronavirüs sürecinde yapmamaları gereken 10 hata

Şirketlere güvene dayalı kurum kültürü inşa etmeleri ve geliştirmeleri konusunda destek veren Great Place to Work, koronavirüs döneminde şirketlerin göz önünde bulundurması gereken 10 ipucunu paylaştı. Şirketler tarafından yapılmaması gerekenler arasında; yetenekli çalışanları işten çıkarmak, teknoloji yatırımlarından kesinti yapmak, riski görmezden gelmek, ürün geliştirmeyi durdurmak, büyüme odaklı CEO’ları maliyet azaltan CEO’larla değiştirmek gibi maddeler bulunuyor. Bunların yanı sıra; küresel gelişimlere veya değişimlere kapalı kalmak, ana stratejiyi inovasyondan uzaklaştırmak, performans kriterlerini değiştirmek, iş birliği yerine hiyerarşiyi güçlendirmek ve yüksek duvarlı kalelere çekilmek de, söz konusu dönemde alınabilecek riskli kararlar arasında yer alıyor.

Toprak: “Şirketlere rekabette önemli bir avantaj sağlıyor”
Recognition programına katılarak ‘Great Place to Work Certified’ unvanını almaya hak kazanan şirketlerin hârika bir iş yeri olma yolculuğunda ilk adımı attıklarını belirten Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Yüksek güven kültürünün şirket başarısına katkısını yaptığımız analizlerde net bir biçimde görebiliyoruz. Çalışan odaklı yüksek güven kültürü yaklaşımı, şirketlere rekabette önemli bir avantaj sağlıyor. Yüksek güven kültürüne sahip şirketlerde ekonomik performans ve çalışan verimliliği 3 kat artarken; işten ayrılma oranı yüzde 50 azalıyor. Recognition programlarına katılan şirketler; bu süreçte çalışan bağlılığı, işveren markası, kurum kültürü, müşteri memnuniyeti, gelişime açık alanların tespiti, nokta atışı aksiyonları belirleme, motivasyon ve performans gibi pek çok alanda yapılan ölçümleme ve analizler sonucunda hârika bir iş yeri olma imkânını elde ediyorlar” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ