Makine Haber

Otomotiv sektörü, 2020’nin aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, otomotiv endüstrisi eylülde 2020’nin aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Sektörün söz konusu dönemdeki ihracatı, yüzde 0,5 artarak 2 milyar 605 milyon dolar oldu. Otomotiv endüstrisinin toplam ihracattan aldığı pay da yüzde 17,5 oldu.

  • 06 Ekim 2020
Otomotiv sektörü, 2020’nin aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı

Türkiye otomotiv endüstrisi, eylül ayında 2020’nin aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin eylül ihracatı, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 0,5’lik artışla 2 milyar 605 milyon dolar oldu. Türkiye ihracatında yeniden ilk sıraya yerleşen endüstrinin, toplam ihracattan aldığı pay da yüzde 17,5 oldu. Otomotiv sektörü, ocak-eylül döneminde ise, bir önceki seneye kıyasla pandemi nedeniyle yüzde 24’lük düşüşle 17,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Çelik: “Eylül ayında 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik”
İhracat rakamlarını değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Eylülde gerçekleştirdiğimiz 2,6 milyar dolarlık ihracatla, lider olarak bitirdiğimiz 2019’un aylık ortalama ihracatı olan 2,55 milyar dolar seviyesini de geçmeyi başardık. Ürün grubu bazında da; tedarik endüstrisinde yüzde 5,5, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatında da yüzde 12 artış kaydettik” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ