Makine Haber

Şakar: “Pandemiye rağmen yılın ilk yarısını başarılı bir şekilde tamamladık”

Pandemiye rağmen yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerini korumayı başardıklarını ifade eden Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, 2021’in ilk yarısını geçen üç yılın aynı dönemine oranla döviz bazında daha yüksek ciro ile kapattıklarının altını çizdi.

Şakar: “Pandemiye rağmen yılın ilk yarısını başarılı bir şekilde tamamladık”

Elektra Elektronik, 2021 yılının ilk yarısında pandemiye rağmen üretim ve ihracatın devamı için yoğun bir şekilde çalışarak cirosunu yüzde 7 oranında büyütmeyi başardı. Geçen yıl, 2021 büyüme hedefini yüzde 10 olarak belirleyen şirket, yılın henüz ilk yarısında elde ettiği başarıyla yıl sonu büyüme öngörüsünü yüzde 15’e yükseltti. 6 farklı kıtada 60 ülkeye trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştiren şirket, 2021 yılında yeni ihracat pazarlarını da radarına aldı.

“Yılı yüzde 15 büyümeyle kapatacağımızı düşünüyoruz”
Pandemi koşullarından sektör olarak önemli oranda etkilendiklerini belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, “Pandemi sürecinde yan sanayinin tam kapasite çalışamaması hammadde fiyatlarını, hammadde fiyatları da üretim maliyetlerini artırdı. Bu nedenle tüm dünyada bir fiyat karmaşası olsa da, Elektra Elektronik olarak performansımızı artırarak başarılı satış grafiğimizi sürdürdük. Mevcut istihdamımızı ve müşterilerimizi koruyarak, 2021’in ilk yarısını üç yılın aynı dönemine oranla döviz bazında daha yüksek ciro ile kapatmayı başardık. 2021 için büyüme hedefimiz yüzde 10’du. Ancak, ilk yarıda yüzde 7 büyüyerek ilk yarı için hedefimizin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Önümüzdeki sürecin hem üretim, hem de satış süreçlerimiz açısından daha efektif geçeceğinden eminiz. Bu doğrultuda, yılı yüzde 15 büyümeyle kapatacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz”
Birçok sıkıntı ve belirsizliği beraberinde getiren pandemi sürecinin bazı pazarlara girmelerine vesile olduğunu belirten Şakar, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’daki fabrikamızdan başta Çin, İspanya, Almanya, Fransa, Yeni Zelanda ülkeleri olmak üzere, Afrika, Ortadoğu ve Güney Amerika bölgeleriyle birlikte toplamda 6 kıtada 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Pandemi döneminde bu ülkeler arasına bir süredir hedef pazarlarımız arasında yer alan Hollanda’yı da eklemeyi başardık. Hollanda, enerji kalitesi ile ilgili elektronik ürün tedariğini İtalya’dan sağlıyordu. Pandemi nedeniyle İtalya’da yaşanan üretim gecikmelerinin etkisiyle Hollanda’ya biz destek olduk ve bu da yeni ilişkiler geliştirmemizi sağladı. Hollanda’ya yaptığımız satışlarla, geçtiğimiz yıllarda yaptığımız ihracat hacmimizi korumayı hatta belli bir oranda artırmayı başardık.”

“Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtre serisine bir yeni ürün daha ekledik”
Yılın ilk yarısında ‘DynamiX’ markasıyla üretmeye başladıkları Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtre serisine bir yeni ürün daha eklediklerini belirten Armağan Şakar, ürünle ilgili de bilgi verdi: “Günümüzde endüstri alanındaki birçok tesis üretim süreçlerini kolaylaştırmak için çok çeşitli elektronik ekipman kullanımını tercih ediyor. Ancak bu durum güç kalitesinde bozulmalara neden olabiliyor. Biz, bu noktada hayata geçirdiğimiz DynamiX serisi Static Var Generator ile güç kalitesini doğru bir şekilde yöneterek, güç kalitesi ile ilgili yaşanan sorunları çözmenin bir yolunu sunuyoruz. Mükemmel güç kalitesi ile tesislerin bakım maliyetlerini azaltıyor, güç kalitesi sebepli oluşan arıza sayısını düşürüyor ve makine ile ekipman ömrünü uzatıyoruz. Yeni yatırım yapacak ve yeni kurulacak tesislerin yanı sıra, hâlihazırda kompanzasyon panosu bulunan ve mevcut güçlerini artırmak isteyen firmaların; SVG ile hızlı, güvenilir ve sınırsız adımda hassasiyete sahip bir sistem kurmaları mümkün oluyor.”

“Sektörümüzün 2021’i büyüyerek tamamlayacağına inanıyoruz”
2021 yılının ikinci yarısı ile ilgili hedeflerini paylaşan Şakar, şunları anlattı: “Pandeminin etkisinin ülkemizde ve tüm dünyada azalarak bitmesiyle birlikte, yurt dışında yeni pazarla odaklanmak ve uluslararası fuarlara katılım sağlamak ikinci yarı hedeflerimiz arasında yer alıyor. Pazarda üretim lideri bir firma olarak, Ar-Ge yatırımlarımızla geliştirdiğimiz ürünlerin pazar payını artırmak da yine öncelikli hedeflerimiz arasında bulunuyor. Özellikle Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hızlanan yatırımlarla bu bölgelerde de yoğun olarak yer almayı istiyoruz. 2021 yılının başlarında yaşanan durgunluğun aşılamalarla sona ermesi sonucu sektörümüzün 2021’i büyüyerek tamamlayacağına inanıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ