Makine Haber

Gök: “Cobotlar eğitim hayatının önemli bir parçası haline gelecek”

Geleceğin çalışanlarının yeni mesleklere şimdiden hazırlanması gerektiğini dile getiren Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobotların eğitim hayatının da önemli bir parçası haline geleceğinin altını çizdi.

Gök: “Cobotlar eğitim hayatının önemli bir parçası haline gelecek”

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, 2025 yılında mevcut işlerin yarısından fazlası otomatikleşecek ve Endüstri 4.0 dönüşümü ile 58 milyon yeni iş ortaya çıkacak. Bu nedenle iş dünyası, otomasyonun farklı alanlarında uzmanlaşmış profesyonellere ihtiyaç duyacak.
Geleceğin çalışanlarının yeni mesleklere şimdiden hazırlanması gerektiğini belirten Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobotların eğitim hayatının da önemli bir parçası haline geleceğini ifade etti.

“Yeni bir süreç doğuyor”
Sanayi endüstrisi, gelecekte giderek daha yaygın şekilde otomatikleşse dâhi insanın odakta kalmaya devam edeceğini kaydeden Gök, “Robotik otomasyonun faydaları ile insanın eleştirel düşünme gibi alanlardaki benzersiz bilişsel yeteneklerinin birleştiği yeni bir süreç doğuyor. İnsanlar ve kolaboratif robotların bu kombinasyonuna ‘Endüstri 5.0’ diyoruz. Bunun sonucunda günümüzdeki mesleklerin birçoğu Endüstri 5.0’a adapte olacak. Gelecekte kolaboratif robot kullanabilen doktorlar, sağlık mühendisleri, robotik tarım operatörleri gibi yeni multidisipliner meslekler daha fazla ön plana çıkmaya başlayacak. Bu yeni gelişmelerle birlikte, insana özgü iş yapma şekillerini daha nitelikli kılacak” dedi.

“Nitelikli çalışanların yetişmesi gerekiyor”
Cobotların bakımından üretimine, yazılımından kurulumuna kadar tüm süreçlerde yer alabilecek nitelikli çalışanların yetişmesi gerektiğini aktaran Gök, sözlerine şöyle devam etti: “Kolaboratif robotlar; yani cobotlar sadece üretimde yer almakla kalmayacak. Gelecekte hizmet, eğitim ve eğlence gibi farklı alanlarda karşımıza daha çok çıkacak ve günlük hayatın içine girecek. Uzmanlık gerektiren disiplinlerin önemli bir parçası haline gelecek. Mevcut meslekler cobot teknolojisi ile bütünleşik hale gelerek; ya yeniden adlandırılacak, ya da cobot teknolojisinin sağladığı avantajlarla yeni meslekler ortaya çıkacak. Uzmanlık alanı fark etmekszin ‘dijitalizasyon’ kavramını yakından takip etmenin son derece önemli olduğunu düşünüyorum.”

“En önemli unsur eğitim”
Cobotlarla sadece üretim anlamında değil, eğitim anlamında da bazı şeyleri değiştirmek istediklerini kaydeden Kandan Özgür Gök, “Dijital endüstriye geçişi başarıyla tamamlayabilmemizi sağlayacak en önemli unsur eğitim. Bu nedenle, meslek liseleri, teknik eğitim merkezleri veya üniversitelerdeki bu alandaki eğitimleri çok önemsiyoruz. Universal Robots olarak, cobotlarla geleceğin çalışanlarını buluşturmamız ve onları en kısa zamanda bu teknolojiyle tanıştırmamız gerekiyor” diyerek sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ