Makine Haber

Renault Grubu, güç elektroniği alanında STMicroelectronics’i inovasyon ortağı olarak seçti

Renault Grubu, 2026’dan itibaren üretilecek elektrikli ve hibrit araçların gelişmiş güç yarı iletkenlerini tedarik etmek üzere STMicroelectronics’i inovasyon ortağı olarak seçti. STMicroelectronics, Renault Grubu’nun elektrikli ve hibrit araçlarının verimliliğini daha da artırmak için özel ürünler ve çözümler geliştirecek.

  • 26 Haziran 2021
Renault Grubu, güç elektroniği alanında STMicroelectronics’i inovasyon ortağı olarak seçti

Renault Grubu ve STMicroelectronics stratejik ortaklık yapacaklarını açıkladı. STMicroelectronics, stratejik ortaklık çerçevesinde; Renault Grubu için batarya elektrikli ve hibrit araçların güç elektroniği sistemlerine yönelik ürün ve çözümler tasarlayacak, geliştirecek, üretecek ve tedarik edecek. Söz konusu ürün ve çözümler; güç kayıplarını azaltıp, verimliliği artırarak elektrikli araçların sürüş menzilini ve şarj sürelerini iyileştirecek. Böylece, daha düşük pil maliyetleri, şarj başına daha fazla kilometre, daha kısa şarj süresi ve daha düşük kullanıcı maliyeti olmak üzere bir dizi avantaj ortaya çıkacak.
İki şirket, Renault Grubu’nun STMicroelectronics’e ait geniş bant aralıklı yarı iletken teknoloji ve ürünlerini kullanan elektrikli ve hibrit araçlara yönelik uygulamalarının, güç performansını iyileştirmek amacıyla birlikte çalışacak. Renault Grubu’nun Silisyum Karbür (SiC) cihazlar, Galyum Nitrür (GaN) transistörler ve ilgili çözüm ve modüller için gerekli teknoloji ihtiyaçlarını karşılayan verimli, doğru boyutlandırılmış ve modüler bileşenlerin geliştirilmesi konusunda iş birliği yapılacak. Renault’nun inovasyon ortağı STMicroelectronics, 2026-2030 yılları arasında söz konusu güç modüllerinin ve transistörlerin yıllık kullanımı için garanti edilen adetleri sağlayacak.

Meo: “STMicroelectronics ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz”
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Renault Grubu CEO’su Luca de Meo, “Elektrikli ve hibrit araç bataryalarımızın enerji kapasitesini, yolda ve şarj sırasındaki performanslarını daha da iyileştirmek için gelişmiş güç elektroniklerini sistemlerimize entegre etmek ve birlikte yeni teknolojiler geliştirmek üzere pazar lideri STMicroelectronics ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ortaklık, boşa harcanan enerjiyi yüzde 45 ve elektrikli güç-aktarma sistem maliyetini yüzde 30 azaltmaya yardımcı olacak önemli bileşenlerin gelecekteki tedarik sürecini güvence altına alıyor. Ek olarak, elektrikli araçları uygun fiyatlı, kârlı ve popüler yapma hedefimizi gerçekleştirmemize yardımcı oluyor” dedi.

Chery: “Daha sürdürülebilir bir ulaşım için ortak bir vizyonu paylaşıyoruz”
Mobilite endüstrisinin elektrikli platformlara geçmesini sağlayan gelişmiş güç yarı iletkenlerinin geliştirilmesinde ön saflarda yer alan bir dünya devi olduklarını ifade eden STMicroelectronics Başkan ve CEO’su Jean-Marc Chery ise, şunları söyledi: “Silisyum Karbür ve Galyum Nitrür gibi gelişmiş malzemelere dayanan daha verimli ürün ve çözümlerle Renault Grubu’nun yeni nesil elektrikli ve hibrit platform stratejisini destekleyeceğiz. ST ve Renault Grubu, daha sürdürülebilir bir ulaşım için ortak bir vizyonu paylaşıyor. Bu ortaklık, ulaşım endüstrisi ve tedarik zinciri tarafından başlatılan karbon nötr sürecinde önemli bir adım olacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ