Makine Haber

Sanayinin önde gelen isimleri, Covid-19’un üretime etkilerini değerlendirecek

Türkiye üretim sektörünün önde gelen kurumlarının katılacağı ‘Covid-19’un Akıllı Üretime Etkileri Webinarı’nda; dijital dönüşüm, Covid-19 salgınının inovasyon ve Endüstri 4.0’a etkileri ele alınarak, yeni iş yapış modelleri paylaşılacak ve geleceğe yönelik yol haritası oluşturulacak.

  • 01 Mayıs 2020
Sanayinin önde gelen isimleri, Covid-19’un üretime etkilerini değerlendirecek

International Data Corportion (IDC), ‘Covid-19’un Akıllı Üretime Etkileri Webinarı’nı 7 Mayıs tarihinde IDC Dijital Platformu üzerinden gerçekleştirecek. Söz konusu Webinar’da, Türkiye üretim sektörünün önde gelen kurumları; dijital dönüşüm, Covid-19 salgınının inovasyon ve Endüstri 4.0’a etkilerini ele alarak, yeni iş yapış modellerini paylaşacak ve geleceğe yönelik yol haritası oluşturacaklar. ‘Üretimde Rekabet Edebilirliğin Arttırılması: Verimlilik, Otomasyon, Dijital Strateji ve Teknoloji’ teması ile gerçekleşecek zirvede; teknoloji, ürün ve hizmet sağlayıcıları ile üretim sektörünün en etkili kurumlarının BT ve üretim yöneticileri, dijital dönüşümü şekillendiren en son teknolojileri, stratejileri ve önceliklerini tartışacaklar.

Çizmecioğulları: “Şirketlerin çoğu, uzun süre normal çalışma ortamına dönemeyecek”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, “Ülkemizde Covid-19 vakalarının sayıca artmasıyla birlikte, bireyler-kurumlar ve Türkiye hükümeti zaten sıkı bir karantina sistemine girdi ve gereken önlemler sıkılaştırılarak alınmaya devam ediliyor. Yerel ve uluslararası kurumsal şirketlerin çoğu, uzun süre normal çalışma ortamına dönemeyecek. Kısıtlı kaynakları olan KOBİ’ler de, BT’ye yatırım yapmak ve işlerini dijitale almak zorunda kalacaklar” dedi.
Salgının tüm sektörlerde ekonomik durgunluğa yol açtığını ifade eden Çizmecioğulları, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Farklı sektörlere hizmet eden üreticiler, sağlık sektörüne yönelik malzemeleri tedarik için üretim bantlarını açtılar ve üretim sahalarında gereken önlemleri aldılar. Salgın sadece sosyal üretimi ve günlük hayatı etkilemekle kalmadı; aynı zamanda üretim sektörüne hizmet veren firmaların planlamalarında da ciddi değişikliklere yol açtı. Bulut teknolojileri, canlı iletişim platformları, 3D yazıcılar, yapay zeka ve büyük veriler yatırımları artmaya devam edecek. IoT ve güvenlik ise, bu durumdan minimum etkilenecek alanlardan biri olacak.”

Eser: “Üretim sektörünün temellerini derinden sarstı”
Covid-19 salgını ile beraber tedarik zincirinde yaşanan problemlerin, üretim sektörünün temellerini derinden sarstığını vurgulayan IDC Türkiye Baş Analisti Eren Eser ise, “Ekosistemin ne kadar önemli olduğuna şahit olduğumuz bu dönemde; üretim firmalarının salgın sürecinde çalışanlarının, müşterilerinin ve paydaşlarının sağlığını gözettiği risk yönetiminden başlayarak, operasyonel ve finansal sürdürülebilirlik için iş devamlılığı hizmetlerini ve alt yapı iyileştirmelerini devreye aldıklarını gözlemliyoruz. Bu süreçte, değişen müşteri deneyimini ve çalışan katılımını gözeterek yeniden tasarlanan stratejik planlarla geleceklerine yön veren üretim firmaları; yapay zeka, robotik süreç otomasyonu, büyük veri ve analitik teknolojilerinin kullanımı ile organizasyonel çevikliği yakalayarak dönüşüyorlar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ