Makine Haber

Poliüretan ve kompozit sektörü İstanbul’da bir araya geldi

Poliüretan ve kompozit sektörleri, 28-30 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Putech Eurasia ve Eurasian Composites Show Fuarı’nda buluştu. 21 ülkeden 203 katılımcının yer aldığı etkinlikler, 69 ülkeden 6 bine yakın ziyaretçi ve alım heyeti tarafından ziyaret edildi.

  • 13 Aralık 2019
Poliüretan ve kompozit sektörü İstanbul’da bir araya geldi

Poliüretan ve kompozit sektörleri, Putech Eurasia 2019 (6. Uluslararası Poliüretan Sanayi Fuarı) ve Eurasian Composites Show 2019’da (4. Uluslararası Kompozit Hammaddeleri, Yarı Mamulleri, Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı) buluştu. 21 ülkeden 203 katılımcıya ev sahipliği yapan etkinlikleri, 69 ülkeden 6 bine yakın ziyaretçi ve alım heyeti ziyaret etti.
21 farklı ülkeden 85’i yabancı 144 katılımcının yer aldığı Putech Eurasia, 69 ülkeden 932’si yabancı olmak üzere 5 bin 17 ziyaretçiyi ağırladı. Söz konusu etkinlikle eş zamanlı düzenlenen kompozit sektörünün buluşması Eurasian Composites Show Fuarı’na ise, 11 farklı ülkeden 26’sı yabancı olmak üzere 55 firma katıldı. Etkinlik, 69 ülkeden 786’sı yabancı olmak üzere yaklaşık 3 bin ziyaretçi tarafından gezildi.

Karaca: “Poliüretan ihracatı 10 aylık dönemde 60 bin ton oldu”
Türkiye’nin poliüretan ihracatının yılın ilk 10 aylık döneminde 60 bin tonu bulduğunu belirten Kimteks Poliüretan CEO’su Cavidan Karaca, sektörün regülasyon ve standartlarla sürdürülebilir ve daha çok ihracat yapar hale gelebileceğini ifade etti.

Brink: “Türkiye, Avrupa’nın en büyük ikinci pazarı”
Fuar için İstanbul’a gelen Avrupa Esnek Poliüretan Köpük Blok Üreticileri Derneği (EUROPUR) Başkanı Bart ten Brink ise, şunları aktardı: “Türkiye, esnek köpük poliüretanda Avrupa’nın en büyük ikinci pazarı. İlk sırada Polonya var. 2018 yılında 142 bin tonluk üretimi ile Almanya ve İtalya’yı geride bırakan Türkiye, önümüzdeki dönemde dünya ve bölge için çok önemli bir ülke olmaya devam edecek.”

Şişmanoğlu: “Özellikle elektrikli araçlarda daha çok kullanılıyor”
Poliüretanın benzersiz hafifleten yapısı nedeniyle özellikle elektrikli araçlarda daha çok kullanıldığını aktaran Pürplast Genel Müdürü Mehmet Şişmanoğlu da, “Otomotiv sektöründe elektrikli araç dediğinizde iki önemli kriter var; biri ağırlık, diğeri ise ses. Ses en önemli konu. Bugün araçlarda poliüretan ağırlığında 25-26 kilolardayız. Poliüretan olmayan parçalar, ağırlık avantajıyla poliüretanla tanışıyor. 2025 yılında piyasadaki 100 arabanın 75’inin hibrit ve elektrikli araçlar olacağı öngörülüyor. Dolayısıyla, bu bilgiler ışığında poliüretanın geleceği de parlak görünüyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ