Makine Haber

Koronavirüs salgını, Türkiye’de işe gitme oranını yüzde 45 düşürdü

Google, Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana ülkelerdeki hareketliliğin nasıl değiştiğine ilişkin ‘Covid 19 Topluluk Hareketlilik Raporu’nu yayımladı. 131 ülkeyi kapsayan rapora göre, Türkiye’de işe gitme oranında yüzde 45’lik bir azalma görüldü.

  • 06 Nisan 2020
Koronavirüs salgını, Türkiye’de işe gitme oranını yüzde 45 düşürdü

Google Maps verilerinden elde edilen ‘Covid 19 Topluluk Hareketlilik Raporu’nda, 16 Şubat-29 Mart tarihleri arasında; iş yeri, perakende, market, eczane, park, istasyon ve konut gibi yerlerdeki hareketlilik değişimleri ülke ve zaman bazlı gözlemlenebiliyor. Rapora göre, Türkiye’de milli park, sahil, marina, park ve plaza gibi alanlarda topluluk hareketliliği yüzde 58 azaldı. Metro, otobüs ve tren istasyonu gibi toplu taşıma alanlarındaki topluluk hareketliliği ise yüzde 71 azaldı. Almanya’da parklarda yüzde 49, toplu taşıma istasyonlarında da yüzde 68 azalma görüldü.
Veriler; marketler, özel gıda mağazaları, pazar alanları ve eczane gibi alanlarda topluluk hareketliliğinin yüzde 39 azaldığını gösteriyor. Birleşik Krallık’ta söz konusu alanlardaki azalma yüzde 46, İspanya’da ise yüzde 76 oranında.

İkamet edilen lokasyonlarda hareketlilik yüzde 45 arttı
Rapordaki diğer bir veri, Türkiye’de iş yerlerindeki topluluk hareketliliğinin yüzde 45 azaldığını gösteriyor. İkamet edilen lokasyonlarda topluluk hareketliliği yüzde 17 artmış durumda. İtalya topluluk hareketliliği verileri; iş yerlerinde yüzde 63 azalmanın, ikamet yerlerinde topluluk hareketliliğinin de yüzde 24 artışın olduğuna işaret ediyor.
Hollanda’ya bakıldığında; topluluk hareketliliğinin iş yerlerinde yüzde 35 azalıp, ikamet yerlerinde ise yüzde 11 arttığı görülüyor. Fransa’da ise, iş yerlerinde yüzde 56 azalma mevcutken; ikamet yerlerindeki topluluk hareketliliğinin yüzde 18 artması dikkat çekiyor.
Amerika Birleşik Devletleri’nde ise, alışveriş ve eğlence alanlarında topluluk hareketliliği yüzde 47 düşmüş durumda. Raporda, ABD’de market ve eczanelerde topluluk hareketliliğinin yüzde 22 gerilediği görülüyor. ABD’de toplu taşıma merkezlerinde topluluk hareketliliği yüzde 51, iş yerlerindeki topluluk hareketliliği ise yüzde 38 azalırken; ikamet yerlerindeki topluluk hareketliliğinin de yüzde 12 arttığı görülüyor.

Bülbül: “Rapor 131 ülkeyi kapsıyor”


Raporun konum geçmişlerini Google’ın görmesine izin veren kişilerin anonim verilerine dayanılarak hazırlandığını ifade eden Google SMB Premier Partneri EG Bilişim Teknolojileri’nin CEO’su Gökhan Bülbül, “İnsanların; iş yeri, ev, toplu taşıma alanları, park, market ve eczane gibi lokasyonlardaki hareketlilik değişimlerini gösteren ‘Covid-19 Topluluk Hareketlilik Raporu’ 131 ülkeyi kapsıyor. 29 Mart’a kadar olan verileri incelediğimizde, Türkiye’de hareketlilikteki azalmanın ABD ile kıyaslandığında daha yüksek oranda olduğunu görüyoruz. Hareketliliğimizi Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda ise, ortalamaya göre daha geride olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ