Makine Haber

Beler: “İşletmeler, güneş enerjisine yatırım yaparak önemli oranda tasarruf sağlıyorlar”

İşletmelerin güneş enerjisine yatırım yaparak enerji maliyetlerini düşüreceklerinin altını çizen HT Solar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ahmet Beler, söz konusu yatırımı gerçekleştiren işletmelerin daha fazla kârlılık elde edeceklerini ve temiz enerji sayesinde sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlayacaklarını da söyledi.

  • 01 Nisan 2020
Beler: “İşletmeler, güneş enerjisine yatırım yaparak önemli oranda tasarruf sağlıyorlar”

Ticari işletmelerin çatılarına güneş enerji santrali kurmasına imkân veren Çatı Mevzuatı’nın yeni regülasyonu sayesinde, güneş enerji santrallerine yapılan yatırımlar artmaya devam ediyor. HT Solar da, yatırımcıların artan talebini karşılamak için Tuzla’daki fabrikasında ürettiği güneş panellerinin gücünü 410W’a çıkaracak. Büyük hücreli güneş paneli üretimi çalışmalarına da ağırlık veren şirket, bu sayede amortisman sürelerini kısaltmayı da hedefliyor.

“Çift taraflı fayda sağlayacak”
Çatı uygulamalarıyla işletmelerin enerji maliyetlerinde önemli oranda tasarruf elde edeceklerini bildiren HT Solar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ahmet Beler, şunları aktardı: “İşletmeler çatılarına güneş enerjisi santrali kurarak; hem kendi elektriklerini üretecek, hem de fazla üretileni satıp işletmelerine çift taraflı fayda sağlayacaklar. Bu regülasyonla birlikte biz de, hem ürünlerimizi güncellemek, hem de büyük hücreli güneş paneli üretmek için Ar-Ge çalışmalarımıza ağırlık verdik. Güncellenen güneş panellerimiz sayesinde; şirketlerin enerji maliyetlerini azaltarak, yaptıkları yatırımın geri dönüş süresini düşürmeyi hedefliyoruz. Enerjide dışa bağımlılık, ülke ekonomisi ve işletmeler için çok büyük bir yük. Bugün sanayinin hammaddeden sonraki en büyük yükü enerji maliyeti. İşletmeler, güneş enerjisine yatırım yaparak enerji maliyetlerini düşürecekler. Böylece, daha fazla kârlılık elde edecekler ve temiz enerji sayesinde sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlayacaklar.”
İşletmelerin enerji maliyetinden elde ettikleri tasarrufu yeni projeler ve yeni yatırımlar için kullanabileceklerini de aktaran Beler, “İşletmelerin yatırımlarını kısa sürede geri almaları için; çatıya kurulacak güneş panelinin çatıyla uyumluluğu, panelin gücü ve verimliliği gibi birçok unsura dikkat etmek gerekiyor. Ürün garantisinin yanı sıra, güç çıkış garantisi de seçimleri etkileyen faktörler arasında yer alıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ