Makine Haber

Kahve atıklarından otomobil parçası üretmek…

Ford, Mc Donald’s’ın kahve çekirdeği atıklarını otomobil parçalarının far yuvaları başta olmak üzere diğer farklı bileşenlerinde kullanacak. Bu yöntemle üretilen parçalar yüzde 20 oranında daha hafif oluyor ve kalıplama sürecinde yüzde 25 daha az enerji kullanımına imkân sağlıyor.

  • 06 Aralık 2019
Kahve atıklarından otomobil parçası üretmek…

Ford Motor Company ve McDonald’s, kahve çekirdeklerinin atıklarını otomobil parçalarında kullanmak üzere çevreci bir işbirliğine imza atıyor. Ford, Mc Donald’s’ın kahve çekirdeği atıklarını, otomobil parçalarının far yuvaları başta olmak üzere diğer farklı bileşenlerinde kullanmayı planlıyor.
Her yıl tonlarca kahve çekirdeğinin demleme işlemi sırasında doğal yollardan soyulduğunu aktaran yetkililer, “Ford ve McDonald’s, birlikte bu atıkların çok önemli bir miktarını yenilikçi ve sürdürülebilir bir şekilde değerlendirmeyi hedefliyor. İki şirket, kahve çekirdeği atıklarının otomobil parçalarında kullanılabilen oldukça dayanıklı bir maddeye dönüştürebileceğini keşfetti. Kahve çekirdeği atıkları, düşük oksijende, yüksek dereceyle ısıtıldıktan sonra plastik ve diğer ek maddelerle karıştırıldığında, ortaya çıkan madde çeşitli şekillere dönüştürülebiliyor. Kahve çekirdeği atıklarından oluşan bu bileşenler, far yuvası ve diğer iç ve dış kaporta parçalarının sahip olması gereken kalite özellikleriyle uyuşuyor. Üstelik; bu yöntemle üretilen parçalar yüzde 20 oranında daha hafif oluyor ve kalıplama sürecinde yüzde 25 daha az enerji kullanımına imkân sağlıyor” diye konuştular.
Proje kapsamında, McDonald’s’ın Kuzey Amerika’daki kahve çekirdeği atıklarının önemli bir kısmını araç parçalarında kullanılmak üzere Ford’a yönlendirmesinin öngörüldüğünü aktaran yetkililer, “Ford ise, hâlihazırda dünya genelinde ürettiği otomobillerde geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir plastiklerin kullanılması hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ