Makine Haber

Pelister: “Mart ayında Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren sektörü olduk”

Şubat ayında ihracatını en çok artıran sektör olduklarını ifade eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Mart ayında da performans artışlarını sürdürerek en çok ihracat yapan sektör konumuna ulaştıklarını aktardı.

  • 06 Nisan 2022
Pelister: “Mart ayında Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren sektörü olduk”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü Mart ayında gerçekleştirdiği yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat ile lider sektör oldu. Sektörün ihracatı, geçen yılın Mart ayına göre yüzde 50’ye yakın artarak 2 milyar dolardan 3 milyar dolara yükseldi. İlk çeyrekte yapılan kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ise yüzde 41,85 artarak 7,5 milyar doları aştı.

“İhracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 arttı”
Kimya sektörünün mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Şubat ayında sektörümüz ihracatını en çok artıran sektör olmuştu. Mart ayında da performans artışı devam etti ve en çok ihracat yapan sektör konumuna ulaştık. Aynı zamanda yine en çok ihracatını artıran sektör olduk. Geçen yıl Mart ayında 2 milyar dolar civarında olan sektör ihracatımız bu yıl Mart ayında 3 milyar dolara yükseldi. İhracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 arttı. Ocak-Mart dönemi ise 7,5 milyar dolara ulaşan sektör ihracatımız yüzde 40’ın üzerinde büyüdü. Mart ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz sektör plastikler ve mamulleri oldu. En çok ihracat yaptığımız ilk üç ülke ise Hollanda, İtalya ve Romanya oldu. Sektörümüzü zorlu koşullara rağmen sektörel birinciliğe taşıyan tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ