Makine Haber

Fausing: “Kadın liderlerimizin sayısını yüzde 50 artıracağız”

Şirketlerinde yönetici kademesinde çalışanların yüzde 20’sini kadınların oluşturduğunu ifade eden Danfoss CEO’su Kim Fausing, kadın liderlerin sayısının yüzde 50 oranında artırılmasının birincil hedefleri arasında yer aldığını dile getirdi.

  • 04 Mart 2020
Fausing: “Kadın liderlerimizin sayısını yüzde 50 artıracağız”

Danfoss, beş yıllık süreçte kadın lider sayısını büyük oranda artırmak amacıyla iddialı bir planı hayata geçiriyor. Şirket, başlattığı çeşitli girişimlerle yüzde 20 seviyesinde olan kadın lider oranını, beş yılda yüzde 30 seviyesine yükseltmeyi hedefliyor.
Daima değişen ve gelişen bir dünyada faaliyet gösterdiklerini ifade eden Danfoss CEO’su Kim Fausing, “Durum böyle olunca; bizi kendimizi geliştirmeye zorlayacak, yeni fikir ve yaklaşımlar bulabilecek en iyi çalışanların bulunduğu, farklı kimlik ve kökenlerin uyum içinde çalıştığı bir çalışma alanı oluşturmamız gerekiyor. Cinsiyet dağılımının yarı yarıya olduğu bir dünyada, şirketimiz ve müşterilerimiz için en uygun çözümleri geliştirmek ve Danfoss’un yüksek potansiyelli, heyecan verici bir çalışma ortamı niteliğini korumak, kurum çapında ve her seviyede çeşitlilikten geçiyor. Günümüzde toplam çalışanlarımızın yüzde 30’u kadın. Yönetici kadememiz içinde de bu oran yüzde 20. Bu yüzden, kadın liderlerin sayısının yüzde 50 oranında artırılmasını sağlamak; dünya çapındaki Danfoss kuruluşlarının tümünün birincil hedefleri arasında” dedi.

Nussbaumer: “Hedeflerimiz için büyük bir gayret göstermeliyiz”
Kadın liderlerin oranını yüzde 50 artırma hedeflerine ulaşmak için büyük bir gayret göstermeleri gerektiğinin bilincinde olduklarını ifade eden Danfoss İnsan Kaynakları Yöneticisi Ilonka Nussbaumer ise, şöyle konuştu: “Yeni ve alışılmadık yöntemler denemeli, kendimizi gelişmeye zorlamalı, hem şirket içinde bu gayretlerin yüksek önceliğe sahip olduğuna inanmalı, hem de dış dünyaya Danfoss’un her iki cinsiyet için de cazip bir şirket olduğuna dair açık ve net mesajımızı iletmeliyiz. ‘Çeşitlilik’ ve ‘kapsayıcılık’ ilkesiyle yola çıkan Danfoss, çok sayıda önemli ve sağlam temelli girişimler başlatıyor. İşe alım sürecine, yetenekli kadınları kaybetmemeye ve kadın çalışanlarımızın gelişimlerine katkıda bulunup, yarının başarılı liderleri olmalarını sağlamaya daha da fazla önem vereceğiz. Danfoss’un yüksek lisans ve yetenek programlarındaki dağılımın yarı yarıya olmasını sağlayacağız. Yetenek programımızda yer alan kadın çalışanların gelişimini destekleyecek bir sistem ile tüm kadınların gelişim planları çerçevesinde kariyer koçluğundan faydalanması sağlanacak. Tüm Danfoss liderleri, kapsayıcı liderlik konusunda eğitim görecekler ve yönetim ekiplerindeki kadın oranını 2025 yılına dek yüzde 30 seviyesine yükseltmeyi hedefleyecekler. Faaliyet gösterdiğimiz başlıca ülkelerin çoğunda, kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitim programlarında halen yeterince temsil edilmediğini biliyoruz. Bu da; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitim programlarını kadınlar açısından daha cazip hale getirme konusunda sorumluluğumuz olduğu anlamına geliyor. Bir mühendislik ve teknoloji şirketi olarak; dünyaya öncülük edip, kadın lider sayısını artırmanın şirketlerin gelecek gelişimi açısından önem taşıdığını gösterme fırsatını kaçırmamalıyız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ