Makine Haber

Erdemir, organik büyümeye devam edecek ve yenilikçi ürünlere odaklanacak

2020’yi başarılı bir performansla kapatan Erdemir, Kümaş Manyezit’i satın alarak 2021 yılındaki ilk stratejik yatırımını hayata geçirdi. Tüm dünyanın etkilendiği pandemi döneminde de önemli başarılara imza atan şirket, bu sene de Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak için çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.

Erdemir, organik büyümeye devam edecek ve yenilikçi ürünlere odaklanacak

Yeni yıla stratejik bir adımla başlayarak Kümaş Manyeziti bünyesine katan Erdemir, 2021’de de; modern teknolojisi, insan kaynağı ve bilgi birikimi ile Türk çelik sektörünün öncüsü olmayı sürdürmeyi hedefliyor.
Yüksek katma değerli ve yenilikçi ürünlerin imalatına odaklanan Erdemir’in, 2020 yılının ilk 9 ayında yassı ürünlerde 19 yeni ürün kalitesi geliştirdiğini ve yassı ürün kalite sayısını 520’ye yükselttiğini aktaran şirket yetkilileri, “Ayrıca, Erdemir’de 2. Yüksek Fırın Yenileme ve 4. Kok Bataryası çalışmalarıyla, çeşitli tesislerde modernizasyon süreçleri devam ediyor. Yurt içinde ve dışında varlığımızı sürdürerek, Türkiye’nin geleceği için güvenli ve istikrarlı üretim stratejimizle organik büyümeye devam edeceğiz” dediler.

“Covid-19 salgınından güçlenerek çıkan şirketler arasında yerini aldı”
Covid-19 ile beraber birçok kurumun dayanıklılığı test edilirken; iş yapma biçimlerinin süratle yeni şekiller alarak yeni duruma adapte edildiğini aktaran yetkililer, şunları söylediler: “Erdemir de bu gelişmeleri yakından takip ederek; aldığı tedbirler, hayata geçirdiği başarılı uygulamalar ve projeleriyle Covid-19 salgınından güçlenerek çıkan şirketler arasında yerini aldı. Covid-19 pandemisinin Türkiye’de görülmeye başladığı ilk günden itibaren tesislerinde hayata geçirdiği önlemleri titizlikle uygulayan Erdemir, ‘TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni de alarak tedbirlerini sürdürdü. Şirket; çalışmaları rekor hızla tamamlanan ve uygulanan ‘Güvenli Üretim Birlikte Mümkün Projesi’ kapsamında, sektöründe birçok ilki düşünerek, başarılı adımları hayata geçirdi. Firma; bu çalışmaların neticesinde TİSK tarafından düzenlenen ve tamamı Covid-19 kategorisinde fikir ve projelerin yarıştığı ‘Ortak Yarınlar Ödül Programı’nda, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ alanında ‘Güvenli Üretim Birlikte Mümkün Projesi’ ile büyük ödülün sahibi oldu.”

“Tesislerde aldığı önlemleri titizlikle uyguladı”
Erdemir’in, çalışanlarını korumak için tesislerinde aldığı önlemleri titizlikle uyguladığını ve bölgedeki destek faaliyetlerini de sürdürdüğünü ifade eden yetkililer, “Covid-19 mücadelesinde en ön saflarda emek veren sağlık çalışanlarına konaklama ve yemek hizmeti sağlayan, salgının başından bu yana kamu hizmetlerinin yürütülmesine katkı sağlamak üzere temin ettiği araçlarla ulaşım hizmet sunmaya devam Erdemir, gıda yardımı konusunda da destek oldu. Bu kapsamda, kamu kurumlarının koordinasyonunda yapılan gıda yardımları ve ramazan ayında yapılan alışveriş kartı dağıtımlarıyla yaklaşık 4 bin 200 aileye ulaşıldı. Şirket, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda uzaktan eğitime erişim konusunda dezavantajlı öğrenciler için tablet temin ederken; köy okullarının ‘Okulum Temiz’ belgesi kapsamındaki eksikliklerinin giderilmesine katkı sağladı. Erdemir ayrıca, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi ve Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi için yüksek akımlı oksijen cihazları temin etti. Firma, Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasına da destek olmuştu. Erdemir, Covid-19’la mücadele kapsamındaki katkılarının yanı sıra, bölgede eğitim kurumlarının imkânlarının geliştirilmesine ve kamu kurum kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine destek olmaya devam etti. Şirketin ana destekçisi olduğu Grizu-263 uzay takımı, uluslararası ve ulusal ölçekte elde ettiği başarılarla ülkemizin gururu oldu” diye konuştular.

“6. kez ‘Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer aldı”
Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin bulunduğu ‘Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer bulan ilk çelik şirketi Erdemir’in, 6. kez listede yer alarak sektördeki öncülüğünü sürdürdüğünü vurgulayan yetkililer, “Ayrıca Erdemir, The Wall Street Journal’ın bu yıl hazırladığı ve çelik, çimento, cam gibi ağır sanayi üreticilerinin değerlendirildiği ‘Çevre Duyarlılığı En Yüksek Şirketler’ sıralamasında Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Sürdürülebilir ve çevreye duyarlı üretim anlayışıyla çalışmalarını sürdüren firma The Wall Street Journal’ın araştırmasında çevreye duyarlı şirketler listesinde ilk sıranın sahibi oldu. Küresel üretime katkıları ve yurt dışı pazarındaki faaliyetleriyle Erdemir, Platin dergisinin Ipsos ile birlikte yürüttüğü araştırma sonuçlarına göre bu yıl Türkiye’nin ‘Global 100’ şirketi genel sıralamasında 9. sırada yer aldı. Kuruluş globalde Türkiye’yi başarıyla temsil eden farklı sektörlerden 100 şirketin yer aldığı araştırmada, sektöründe ise listenin birincisi oldu” ifadelerini kullandılar.

“Kümaş Manyezit’in tamamını 340 milyon dolara bünyesine kattı”
Erdemir’in, nitelikli manyezit cevher sektörünün dünyada en büyük maden işletmecisi, refrakter sektörünün Türkiye pazar lideri Kümaş Manyezit’i satın alma anlaşmasını imzaladığını da aktaran yetkililer, şunları söylediler: “Kümaş Manyezit’in tamamını 340 milyon dolara bünyesine katan Erdemir, bu yatırımla; Türkiye’nin zengin ve kıymetli manyezit kaynaklarının verimli kullanılması, bu varlıklardan sürdürülebilir getiri elde edilmesi, ülke ekonomisine katkıda bulunulması ve kaynakların uluslararası entegrasyon için kullanılmasını hedefliyor. Erdemir, ülkemiz ve milli kaynaklar adına önem arz eden bu değeri bünyesine katarak; zengin rezerv ve hammadde avantajı ile birlikte hem yerli sanayicilere hammadde tedariki anlamında fırsatlar yaratacak, hem de ihracat potansiyeli ile ülkemizi bu alanda da stratejik bir konuma taşıyacak.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ